Porto Riko nerede nasıl gidilir

24 Kasım 2016

Porto Riko nerede nasıl gidilir

Porto Riko nerede nasıl gidilir sorusuna yanıt ararken ilk olarak Porto Riko nerede bulunmaktadır inceleyelim. Porto Riko Amerika Birleşik Devlerine bağlı içinde özerk olan bir bölgedir. Karayipler denizi ve Dominik Cumhuriyetine komşudur. İspanyolcada Porto Riko zengin liman anlamına gelmektedir.

Nüfusu

Ülke nüfusu 3.994.00’tür. nüfusun %76’sı İspanyol kökenli beyaz ırktan oluşmaktadır. Ülke nüfusunun kalanını siyahi vatandaşlar ve Asyalılarla Kızılderililer oluşturmaktadır.

Önemli Şehirleri

Porto Riko nerede nasıl gidilir ve önemli şehirleri nelerdir sorusuna yanıt bulalım. İlk olarak başkenti olan San Juan en önemli şehirlerin başında gelmektedir. Eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılmış durumda olan şehir İspanyol mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

Diğer bir önemli şehir ise Fajardo şehridir. Su sporları denizi ve sahili bakımından önemli olan şehir turizm açısından ülke için önem taşımaktadır.

Din ve Konuşulan Dil

Ülkede resmi dil olarak iki dil bulunmaktadır. Biri İngilizce diğeri ise İspanyolcadır. Ülke iç işlerinde bağımsız dış işlerinde ise Amerika’ya bağlı olduğu için İngilizce vazgeçilmezdir.

Ülkede Resmi Din Nedir?

Porto Riko halkı Hristiyan bir topluluktur. %85 oranında bir grup Katolik olmakla beraber %10 Protestan kalan kısmı ise diğer dinlere mensuptur.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Porto Riko iklimi değişken bir yapıya sahiptir. dağlık bölgeler son derece soğuk olabilirken ormanlık alanlarda kıyı bölgelere göre hem soğuk hem de yağışlı olmaktadır. Ülkenin kıyı kesimlerinde Tropik iklimin hâkim olduğunu söyleyebiliriz.

Porto Riko nerede nasıl gidilir1 - Porto Riko nerede nasıl gidilir

Porto Riko Seyahati İçin Ne Zaman Gidilmeli?

Porto Riko nerede nasıl gidilir sorusundan sonra en önemli kısım ne zaman gidilir olmaktadır. Ülkeye gitmek için Aralık ve Nisan arasındaki ayları seçebilirsiniz. Mevsim anlamında son derece elverişli aylardır.

İncele!  Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Ülkede gezilecek yerlerin başında başkent San Juan gelmektedir. Kiliseleri, yağmur ormanları ve plajları ile ünlü bir yerdir. El Yunque Ulusal Ormanı bir diğer gezilecek yerler arasında yer alırken Culebra doğa koruma alanı olarak önemli olan yerler arasındadır. Fajardo, Ponce, Isabella, Rio Grande diğer gezilebilecek şehirlerarasında yer almaktadır.

Tarihi Yerleri

Ülkenin tarihi yerleri arasında Old San Juan gelirken Castillo San Felipe del Morro deniz feneri eşsiz görüntüsü ile gidenleri büyülemektedir. La Fortaleza tarih ve mimarlık açısından önemli iken Cathedral of San Juan Bautista katedrali de diğer tarihi yerler arasındadır.

Gece Hayatı

Ülkede gece hayatın Başkentte oldukça hareketli yaşanmaktadır. Birçok gece kulübü, disko ve bar mekânları seçenekleri ile eğlenceye doyabilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Porto Riko nerede nasıl gidilirden sonra ne yenilir sorusu akıllara gelmektedir. Ülke küçük bir ülke olmasına karşılık oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. mutfağın en önemli besin maddesi pirinçtir. En meşhur yemeklerinin başında Paella yani etli pilav gelmektedir. Empadanilla isimli böreklerinin içinde ise balık bulunmaktadır ve oldukça lezzetli bir yemek çeşididir. Her yerde bulabileceğiniz kızarmış muz anlamına gelen Mofongo da en meşhur yemeklerdendir. Tatmanızı tavsiye edeceğimiz bir diğer tat ise Morina balığı turşusudur. Alcapurria adı verilen Porto Riko yemeği ülkemizde içli köfteyi andırmaktadır. Tatlı seçenekleri arasında tropik meyvelerden yapılan dondurmaları ayrıca Hindistan cevizi tatlısını deneyebilirsiniz. Ülkede içecek olarak en fazla tüketilen Pino Colado ismindeki rom kokteylidir.

Nasıl Gidilir

Ülkeye gidişte Amerika Birleşik Devletleri vizesi almanız gerekmektedir. maalesef ki direk uçuş bulunmadığı için aktarmalı bir şekilde ülkeye ulaşmaktasınız. ABD aktarmalı olarak ülkeye varış sağlayabilmektesiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ