Portekiz nerede nasıl gidilir

24 Kasım 2016

Portekiz nerede nasıl gidilir

Portekiz nerede nasıl gidilir sorusuna yanıt olarak ilk bölümde Portekiz’le ilgili kısaca bilgi verelim istedik. Portekiz Avrupa2nın güneybatı ucunda yer almaktadır. İber yarımadasında bulunan ülkenin etrafı Atlas okyanusu ve İspanya ile çevrilidir. Kuzey Atlantik’te yer alan Azorlar ve Madeira adaları da Portekiz’e ait olan adalardır.

Nüfusu

Ülke nüfusu son yapılan sayım verilerine göre 10.372.00’dir. ülkede yer alan melez toplumun temelinde Keltler, Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Yahudiler, Germen kabileleri, Araplar ve Berberiler yatmaktadır.

Önemli Şehirleri

Ülkenin en önemli şehirlerinin başında başkent Lizbon gelmektedir. Özellikle iklimi ile dikkat çeken şehir ülkenin kültür, tarih ve ekonomi merkezi durumundadır.

Bir diğer önemli şehir ise Porto’dur. Özellikle şarapları ile ünlü olan şehrin bir diğer özelliği ise UNESCO tarafından Dünya Mirası Statüsüne sahip olmuştur.

Din ve Konuşulan Dil

Portekiz nerede nasıl gidilir ve tabi ki ne konuşulur? Portekizlerin resmi dili Portekizcedir. Bölgelere göre şive değişmektedir fakat bu halkın anlaşmasına engel olmamaktadır.

Portekiz Ülkesinin Resmi Dini Nedir?

Portekiz Hristiyan bir ülkedir. Halkın %98’i Roma katoliğidir. Kalan %2’lik kısımda ise Protestan çok az sayıda da Yahudi bulunmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Portekiz nerede nasıl gidilir sorusundan sonra sorulması gereken bir diğer önemli soru ne zaman gidilir olmaktadır. Ülke ziyaretiniz için en uygun dönem bahar ve yaz aylarıdır. Denize girme şansı da yakalayabileceğiniz yaz aylarınızı ülkede güzelce değerlendirebilirsiniz.

Portekiz’de Hâkim Olan İklim Türü Nedir?

Ülkenin kuzeyi ılıman güneyi ise sıcak bir iklime sahiptir. kış aylarında soğuk rüzgârlar ön plana çıkarken yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir.

Portekiz nerede nasıl gidilir1 - Portekiz nerede nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Portekiz nerede nasıl gidilir nerelerde gezilir? Ülkeye gittiğinizde ilk olarak başkent olan Lizbon’da yer alan müze, klişe ve alışveriş merkezlerini gezebilirsiniz. Azorlar bölgesinde yunusları görebilir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Porto şaraplarını merkezinde görmek güzel olacaktır. Sintra, Algarve gibi şehirleri de gezebileceğiniz gibi Madeira Adasında doğa yürüyüşü yapabilir botanik bahçelerini görebilirsiniz. Faro şehrinde klişeleri ziyaret edebilir, Funchal şehrinde de bahçe keyfini yaşayabilirsiniz.

İncele!  Madagaskar Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Ülkeyi ziyaret ettiğinizde tarih kokan yerlerden olan Belem kalesini görmenizi tavsiye ederiz. Jerominos manastırı bir diğer tarihi bir mekân iken Pena sarayını da görmeden dönmeyin deriz. Lizbon Okyanus Akvaryumunda yer alan birbirinden farklı canlılar sizi büyüleyecek güzelliktedir. Peneda-Geres Naitonal Park, Sao Jorge kalesi de bir diğer tarihi yerlerdendir.

Gece Hayatı

Portekiz’de çok renkli bir gece hayatı yaşanmaktadır. Sabaha kadar açık olan mekânlarda gönlünüzce eğlenme şansı bulabilirsiniz. Başkent Lizbon ve Porto eğlencenin merkezi durumunda olan iki şehirdir. Birçok bar, gece kulübü ve Portekizlilerin Fado evleri olarak nitelendirdikleri mekânlarda bütçenize göre eğlenme şansı yakalayabilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Portekiz mutfağında en sık karşılaşılan besinlerin başında pirinç, ekmek, patates ve deniz ürünleri gelmektedir. Bacalhau adı verilen tuzlanmış kurtulmuş marina balığı hemen hemen her restoranda karşınıza çıkmaktadır. Bacalhau com Natas ismini verdikleri marinadan yapılmış lazanyayı andıran yemeği en meşhur yemeklerindendir. Caldeirada içerinde balık olan ve sebzelerle harmanlanmış ve tabi ki patatesin de bulunduğu geleneksel Portekiz yemeklerinin başında gelmektedir. Queijo da Serra Portekiz’in en meşhur peyniridir. Ayrıca Salyangoz da Portekizlilerin en sık yedikleri deniz ürünlerinin başında gelmektedir. Portekiz’de şarap içilmektedir. Şarap üreticisi olan ülkede Lizbon Praça doComercia meydanında bulunan şarap müzesinde tüm şarap çeşitlerini deneyebilmektesiniz.

Nasıl Gidilir

Portekiz’e tek seferde başkent Lizbon’ yaklaşık 4-5 saatlik bir uçuşla varmanız mümkündür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ