Polonya nerede nasıl gidilir

24 Kasım 2016

Polonya nerede nasıl gidilir

Polonya nerede nasıl gidilir diye merak edenler için Polonya’yı yazıyoruz. Polonya Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Rus federasyonu, Litvanya, Belarus ve Ukrayna ile komşu olan bir ülkedir. Avrupa’da yer alan 9.büyük ülkedir. Baltık denizi ile de sınırıdır.

Nüfusu

Polonyalılar Islav ırkındandır. Nüfusu yaklaşık olarak son verilere göre 37.875.000 kişidir. %98 oranında bir bölüm Polonyalılardan oluşmaktadır. %2’lik kısımda Almanya, Ukrayna ve Byelorussinalılar oluşturmaktadır. Nüfusun yaklaşık %65 kadarı genç nüfus yani 15-60 yaş aralığındadır.

Önemli Şehirleri

Polonya nerede nasıl gidilir sorusunu soranlar hemen ardında önemli şehirleri nedir sorusunu yöneltmektedir. Polonya ülkesinin başkenti olma özelliğine sahip olan Varşova ülkenin en önemli şehirlerinin başında gelmektedir. Tarihi bir şehir olması ziyaret için gidenlerin dikkatini çekmektedir.

İkici önemli şehir ise Krakov’dur. Ülkenin kültür merkezi olarak nitelendirilen şehir oldukça güzel bir manzaraya sahiptir.

Din ve Konuşulan Dil

Polonya ülkesinde halk Polonya dili konuşmaktadır. Dil Islav kabilelerinden gelen Polanelerin dilinden esinlenilerek oluşmuştur. Bölgelere göre Polonya dilinin lehçesi değişmektedir.

Polonya nerede nasıl gidilir - Polonya nerede nasıl gidilir

Polonya’nın Resmi Dini Nedir?

Polonya halkı Hristiyan bir topluluktur. Katolik olan ülkede Hristiyan âleminin lideri olan Papa John Paul II Polonya’da bulunmaktadır. oldukça dindar olan ülkede aynı zamanda azınlık olarak Ortodoks, Protestan ve Yahudi de bulunmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Polonya karasal bir iklime sahiptir. Yaz ayları sıcak kış ayları ise hem uzun sürer hem de soğuk geçer. Haziran ayında ülke sıcaklığı 18-21 arasında değişirken Ocak ayında ülke sıcaklığı -5 ila -2 arasında değişmektedir. Ülkenin kuzey ve doğusunda kış ayları daha sert geçmektedir.

Polonya’ya En Uygun Gidiş Mevsimi Hangisidir?

Polonya nerede nasıl gidilir bir de tabi ki ne zaman gidilir soruları oldukça önemlidir. kış ayları sert olduğu için yaz aylarında özellikle Haziran gibi ülke son derece güzel olmaktadır.

İncele!  Batı Sahra Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Polonya’ya gittiğinizde ilk olarak başkent Varşova’yı ziyaret edebilirsiniz. Botanik bahçesi ve klişesi ile Krakow da görülmeye değer yerlerdendir. Su parkı ile size harika bir manzara sunan Zakopane de gezebileceğiniz şehirlerdendir. Poznan, Gdansk, Wrloclaw, Ojhow National park da diğer gezi yerleridir.

Tarihi Yerleri

Polonya’da yer alan tarihi yerlerin başında Malbork kalesi gelmektedir. Lazienki parkı ise eşsiz manzarası ile sizi büyüleyecek yerlerdendir. Auschwitz Birkenau müzesi, Wawel kalesi, St. Mary’s Basilica klişesi görebileceğiniz diğer tarihi yerlerdir.

Gece Hayatı

Polonya da gece hayatı oldukça renkli yaşanmaktadır. Sabaha kadar açık olan eğlence mekânları içerisinde her bütçeye hitap eden farklı mekânlar bulunmaktadır. Gece hayatı özellikle başkentte ve Krakow’da oldukça hareketlidir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Slav bir ırk olan Polonyalıların mutfağı Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden etkilenmiştir. Aynı zamanda İtalyan, Alman ve Macar esintilerini de Polonya mutfağında görmeniz mümkün. Et yemekleri açısında zengin bir mutfaktır başta domuz eti olmak üzere dana, kuzu, keçi eti kullanılmaktadır. sebze grubundan en değerli besin lahanadır Polonyalılar için. aynı zamanda soğan, havuç, patateste en sık kullanılan sebzelerdendir. Çorbalarını muhakkak denemenizi tavsiye ederiz. En sık yedikleri yemek ise Pierogidir. Polonyalıların milli içeceği votka’dır. Ayrıca ülkede alkol çok fazla tüketilmektedir ve bizden size bir dipnot alkollü içecekler çok da ucuzdur.

Nasıl Gidilir

Polonya nerede nasıl gidilir sorusunun son kısmı gidiş bölümüne geldik. Polonya için aktarmasız olarak tek sefer uçuşla yaklaşık olarak 3-4 saatlik bir yolculuk sonrası varabilmektesiniz.

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ