Peru nerede nasıl gidilir

24 Kasım 2016

Peru nerede nasıl gidilir

Peru nerede nasıl gidilir konusunu merak edenler için ilk olarak Peru nerde sorusundan başlayalım. Peru Güney Amerika’nın batı kıyısında yer alan bir ülkedir. Ekvador, Kolombiya, Brezilya, Bolivya, Şili ve Büyük Okyanusla komşu olan ülke bağımsız Latin Amerika ülkesi olma özelliğine sahiptir.

Nüfusu

Peru nüfusu açısından son verilere göre 29.950.00 kişiden oluşmaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü şehirlerde yaşamaktadır. Kızılderililer yaklaşık olarak nüfusun %45’ni oluştururlar. %40’lık bir bölüm ise melez olarak nitelendirilmekte kalan oranın içerisinde ise zenciler ve Asyalı gruplar yer almaktadır.

Önemli Şehirleri

Peru nerede nasıl gidilir sorusu ile beraber akıllara gelen bir diğer soruda önemli şehirleri nelerdir olmaktadır. Peru’nun en önemli şehirlerinin başında ülkenin başkenti de olan Lima gelmektedir. Kültür ve tarih başkenti olan şehri özelliği ise krallar şehri olarak bilinmesidir.

Bir diğer önemli şehir ise Cuzco’dur. Tarih kokan bir şehir olma özelliğine sahiptir.

Din ve Konuşulan Dil

Peru’da halkın büyük çoğunluğu Hristiyan ve Katolik mezhebindendir. Azınlık olarak ateistler ve diğer din gruplarından da bulunmaktadır.

Peru nerede nasıl gidilir 1 - Peru nerede nasıl gidilir

Peru’nun Resmi Dili Nedir?

Ülkenin iki adet resmi dili bulunmaktadır. Biri İspanyolca ve diğeri de Quechua’dır. Ayrıca yerel dil olarak bilinen Aymara’da halk arasında konuşulan diller arasındadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Peru nerede nasıl gidilir sorusu sonrasında en sık sorulan soruların başında gelmektedir iklim nasıl sorusu. Peru’nun oldukça farklı ve değişik bir iklimi söz konusudur. Kıyı kesimlerde Okyanus ikliminin etkileri görülürken Amazon ormanlarının olduğu bölümler oldukça yağışlı geçmektedir. İç kesimlerde And dağlarında ise kuru bir hava söz konusudur. Ülke ziyaretinizde tarih belirlerken gezmek istediğiniz bölgeyi iyi belirlemeli ve ona göre tarih seçmelisiniz. Genellikle Haziran ayı tercih edilmektedir. Nisan ayında ülke en fazla yağışı almaktadır aman dikkat diyoruz.

İncele!  Malavi Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Ülkede gezebileceğiniz yerlerin başında aynı zamanda başkent olan Lima gelmektedir. Sahip olduğu kiliseler, müzeler ve manastır nedeni ile tarih dolu bir şehirdir. Cusco şehri de Krallar şehri olarak bilinen ve tarih dolu bir şehir olma özelliğine sahiptir. Trıjillo, Arequipa’da gezilebilecek yerler arasındadır. Iquitos, Colca canyon ve Huaraz da görebileceğiniz diğer şehirlerdir.

Tarihi Yerleri

Peru’da doğa yürüyüşü yapabileceğiniz mekânların başında Machu Picchu gelmektedir. Kutsal vadi, Moray laboratuvarı tarihi mekânlar olup mimarlık açısından Sacsayhuaman görülmeye değer yerler arasındadır. Lima katedrali, Coricancha tapınağı, Cusca katedrali de diğer tarihi yerlerdir.

Gece Hayatı

Peru’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Eğlenceler sabaha kadar devam etmektedir. Okyanus kıyılarında sakin kafelerde de dinlenme ve manzarayı izleme şansınız bulunmaktadır. ülkenin bir diğer eğlence kaynağı ise sokak sanatçılarıdır. Ziyaret için ülkeye gidenlerin en fazla dikkatini çeken eğlence anlayışıdır sokak kültürü.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Peru oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. bir zamanlar sömürge ülkesi olmasının bunda büyük bir payı vardır. Asya, Avrupa, Kızılderili ve İspanyol geleneklerini mutfakta rahatlıkla görebilmekteyiz. Pirinç en fazla kullanılan ve tüketilen temel bir besin maddesidir. Et olarak koyun, tavuk ve sığır eti sıklıkla tercih edilmektedir. Abtucicho oldukça meşhur olan Peru yemeğidir anlamı ise şişte ızgara sığır kalbidir. Arroz con pollo yani tavuklu pilav ve Arroz con pato ördekli pilav diğer yemek çeşitleridir.

Peru’da Ne İçilir?

Peru için özel bir içecek bulunmamaktadır.

Nasıl Gidilir

Peru nerede nasıl gidilir sorusunun son kısmında ise aktarmalı olarak Madrid-Amsterdam şehirleri üzerinden yaklaşık olarak 18-25 saatleri arasında varış sağlayabilmektesiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ