Panama nerede nasıl gidilir

23 Kasım 2016

Panama nerede nasıl gidilir

Panama nerede nasıl gidilir sorununa değinmeden önce Panamayı biraz tanıyalım. Orta Amerika’da yer alan ülke Karayip denizi ve Büyük Okyanusa kıyısı olan Kolombiya ve Kosta Riko2nun tam ortasında yer alan bir ülkedir. Önemli limanlara sahip olan ülkenin başkenti aynı adı taşıyan Panama şehridir.

Nüfusu

Panamada yaşayan toplam kişi sayısı son verilere göre yaklaşık olarak 2.515.000 civarındadır. Halkın birçoğu şehirlerde yaşamaktadır. Halkın çoğunluğunu ise İspanyol-Kızılderililer oluşturmaktadır.

Önemli Şehirleri

Ülkenin önemli şehirlerinin başında aynı zamanda başkent olan Panama gelmektedir. Emeklilerin en sevdiği yer olan şehir aynı zamanda Amerika Kültür Başkenti seçilmiştir. Bir diğer önemli şehir ise Bocas del Torodur. Doğa güzellikleri ile turizm merkezi durumundadır.

Din ve Konuşulan Dil

Panama nerede nasıl gidilir sorusundan sonra gelen bir diğer soru ülkenin dili nadir olmaktadır. Resmi dil İspanyolcadır. Ayrıca İngilizcede konuşulmaktadır. Kızılderililerin büyük çoğunluğu kendi dillerini konuşurken kalan kısmı İngilizce konuşmaktadır.

Panama nerede nasıl gidilir - Panama nerede nasıl gidilir

Panamada Din Mezhepleri Hangileridir?

Panamada yaygın din Hristiyanlıktır. Halkın büyük bir çoğunluğu Katolik’tir. Müslümanlarında bulunduğu ülkede kabilelere ait olan dinler kalmamıştır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülke iklimi en fazla Mayıs ve Ocak arasında yağış almaktadır. Diğer aylarda ise sıcak bir ülke olduğu için bu aylar dışında seyahat planınızı düzenleyebilirsiniz. Mayıs ve Ocak dışında ki aylarda da zaman zaman yağış gözükebilmektedir tedbirli olmanızda fayda var.

Gezilecek Yerler

Panama nerede nasıl gidilir sorusuna yanıt bulduktan sonra gidildikten sonra nereler gezilir onunla ilgili bilgi sunalım. İlk olarak Panama kanalını görmeyi ihmal etmeyin. Tarihi bir yer olan Casco Viejo, Panama Viejo tarih anlamında yerlerdir. Miraflores, Amerika Köprüsü, Biomuseu, Metrepolitan Natural park ki manzara doğa sizi büyüleyecektir bu isimlerini saydığımız yerleri seyahat listenize ekleyebilirsiniz.

İncele!  Dominik Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Panamada tarihi mekânların arasında Casco Viejo başta gelmektedir. Panama Viejo tarih anlamında önemli bir yer iken aynı zamanda arkeolojik sit alanı ve müzedir. Biamuseo da yer alan müzeyi ziyaret edebilir, Ancon Hill ve Avenida Balboa yı ziyaret edebilirsiniz. Metropolitan Natural parka uğramadan ülkeden ayrılırsanız pişman olursunuz bizden söylemesi.

Gece Hayatı

Gece hayatı oldukça hareketli bir ülkedir Panama. Birçok mekânda rahatlıkla eğlenme şansı bulabilmektesiniz. Tek sıkıntı ülke yabancılara karşı biraz kapalı ve ara sokaklar oldukça tehlikeli bu nedenle gece eğlenmeye çıkarken dönüşte geniş caddeleri kullanmanızda fayda var. Ayrıca biraz pahalı bir ülkedir. Eğlenmek için yanınıza fazla para almanızı tavsiye ederiz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülkede en yaygın yemek pirinçtir. Fasulye ve pilav yemeğine Gallopinto adını vermektedirler ve bu yemeği her yerde bulabilmektesiniz. Balık yemekleri arasında adı Ceviche olan soğan ve limonla yapılan lezzeti deneyebilirsiniz. Her yemeğin yanında size servis edilecek en temel besin kızarmış muzdur. Ülkede yer alan restoranlar geç açılmakta ve erken kapanmaktadır. Bu nedene sabah saatlerinde açık restoran bulamazsanız şaşırmayın. Ülkeye ait tropik meyvelerden de muhakkak tatmalısınız. Panamada özel olarak tercih edilen bir içki türü bulunmamaktadır.

Nasıl Gidilir

Panama nerede nasıl gidilir sorusunun son bölümü olan Panamaya gidiş değineceğimiz son bölümdür. Panamaya maalesef ki tek seferde gidiş bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak gidebileceğiniz ülke için ulaşım uçakla yaklaşık 20 saat sürmektedir.

 

Panamaya Ulaşım Nasıl Sağlanmakta?

İlk olarak İstanbul’dan Amsterdam’a gidiyorsunuz oradan aktarma yaparak Panama’ya başkente iniş yapıyorsunuz. 20 saatlik yolculuk biraz yorucu olmakta fakat adanın manzarası ve kanalın güzelliği ile kendinize gelmektesiniz.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ