Özbekistan nerede nasıl gidilir

23 Kasım 2016

Özbekistan nerede nasıl gidilir

Özbekistan nerede nasıl gidilir soruna cevap vermeden önce Özbekistan ile ilgili kısa bir bilgi sunalım. Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliğinden ayrılarak özerk bir ülke haline gelen Türk devleti Özbekistan Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan’la komşudur. Özbekistan zengin yer altı kaynakları ve iyi yönetim anlayışı ile bağımsızlığından kısa bir süre sonra Orta Asya’da liderlik konusunda Kazakistan ile rekabet durumuna gelmeyi başarmış bir ülkedir.

Nüfusu

Günümüzde 01 Ekim 2016 verilerine göre ülke nüfusu 31.977.000 kişidir. Ülkede genç nüfus oldukça fazladır. Nüfusun büyük çoğunluğu çalışabilir nüfustan oluşurken kalan kısmının da birçoğu 18 yaş altı genç nüfustan oluşmaktadır.

Önemli Şehirleri

Özbekistan nerede nasıl gidilir sorusunun ardından en merak edilen konudur ülkenin önemli şehirleri. Özbekistan için en önemli şehirlerin başından başkent Taşkent gelmektedir. Orta Asya’nın nüfus bakımından da en büyük kenti olma özelliğine sahip olan şehir kültürel anlamda da son derece gelişmiştir.

Ülkede önemli olan bir diğer şehir Semerkant’tır. Şehir sanayi şehri olmasının yanında eğitimi ve tarihsel yapısı ile de son derece önemli bir yere sahiptir.

Din ve Konuşulan Dil

Özbekistan’ın resmi dili Özbekçedir. Tüm halk bu dili konuşmakta eğitimi ve iş hayatında da bu dil kullanılmaktadır.

Özbekistan’da Mevcut Olan Dinler Nelerdir?

Özbekistanın %90 yakın bir bölümü Müslüman topluluktur. Bunların içinde büyük çoğunluğu Sünni ve Hanifi mezhebine sahipken kalan kısım Şii’dir. Ayrıca Ortodoks Hristiyan, Yahudi ve Budist de diğer dinler arasındadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İklim açısından kara iklimi hâkimdir ülkede. Kara iklimi oldukça kurak geçmektedir. Yazları son derece sıcak olan Özbekistan da kış aylarında ara sıra don olayları gözükmektedir. Yazlar uzun kışlar ise kısa sürmektedir.

İncele!  Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Özbekistan nerede nasıl gidilir - Özbekistan nerede nasıl gidilir

Özbekistan İçin Seyahat Ne Zaman Uygun Olur?

Ülke ziyareti için yaz aylarından daha çok bahar mevsimlerini seçmek en iyisi. Yazı sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkabilmektedir. Bu nedenle ilkbahar ya da sonbahar ayları seyahatiniz için son derece ideal olacak zaman dilimleridir.

Gezilecek Yerler

Özbekistan nerede nasıl gidilir sorusundan sonra akıllarda uyanan bir diğer sorudur gezilecek şehirler sorusu. Özbekistan için tarih ülkesi dememiz yanlış olmaz. Hemen hemen her şehrinde tarihi bir bulgu bulmanız muhtemel olan ülkede ilk olarak Taşkent’i görmenizde fayda var. Semerkant, Buhara, Hive, Şehr-i Sebz mimarlık yapıları ve anıt mezarları ile ön plana çıkan şehirlerdir. Nüfus ve Hokand şehirlerini de gezebilirsiniz.

Tarihi Yerleri

Ülkede tarihi mekân olarak da çok fazla görebileceğiniz yer bulunmaktadır. Özbekistan seyahatinizi uzun tutmanızda fayda var diye düşünüyoruz. Anıt mezar olan Gur-e Amir, Shah-i Zinda, Samanid Maussoleum dışında po-i kalyon, Amit Timur müzesi, Ark of Bukhara görebileceğiniz diğer yerlerdir.

Gece Hayatı

Özbekistan gece hayatı genellikle Taşkent’te yoğun olarak yaşanmaktadır. Çok fazla gece aktif olan bir ülke değildir. Başkent’te sabaha kadar eğlencenin devam ettiği clubleri bulma şansınız oldukça yüksektir. Taşkent kadar olmasa da Burhana ve Semerkant’ta da gece clubleri bulunmaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Özbekistan’a gittiğinizde pilavın her çeşidi ile karşılaşmanız mümkün. Pilav sofraların vazgeçilmezidir. Her çeşidi yapılmaktadır. Sebze yemekleri Özbekler için vazgeçilmezler arasındadır. İçecek olarak nar şerbeti, çay ve yeşil çay sık tüketilirken katık olarak isimlendirilen ayran da en sık kullandıkları içeceklerdendir.

Nasıl Gidilir

Özbekistan nerede nasıl gidilir sorusunun son kısmı olan gitme aşamasına geldik. İstanbul’dan hemen hemen her gün aktarmasız bir şekilde ulaşabileceğiniz uçuşlar bulunmaktadır. direk uçuşlarda yaklaşık 4 saat içerisinde başkente ulaşmaktasınız.

İncele!  Kosta Rika Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ