Otomobil İle Yurtdışı Seyahat

Otomobil ile yurtdışı seyahat araştırmaları için rehber olabilecek onlarca farklı kaynaktan yararlanabilirsiniz. Yurtdışına gitmenin en eğlenceli fakat bir o kadar da masaflı süreçlerinden bir tanesi olan şahsi arabayla yolculuk, fikri gerçeğe dönüştürmek isteyenlerin büyük bir tecrübe kazanmasını sağlıyor. Kendi başınıza veya grup olarak yurtdışına çıkmak isterseniz, hangi ülkeye gittiğinize ve yolunuzun üstünde hangi ülkelerin bulunduğuna bağlı olarak bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekecektir. Türkiye’den yurtdışına otomobil sayesinde gidilmek istenmesi halinde en çok kullanılan rota Avrupa’da bulunan ülkeleri hedef almaktadır.

Şahsi Otomobil İle Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Çoğu zaman Türkiye ile Almanya arasında gerçekleşen gurbetçilerin arabayla geliş ve gidiş süreci, yurtdışına arabayla çıkma fikrini daha sık kullanılacak bir hale getirmeyi başarmıştır. Sürekli olarak gerçekleştirilme imkanı bulunmasına rağmen, yeşil pasaport bulunmadığı sürece sadece belirli bir zaman dilimi için seyahatin yapılması mümkün olacaktır. Herhangi bir ülkeye gidiş amacınızı belirtirken, Otomobil ile yurtdışı seyahat işlemi de dahil olmak üzere her yöntemde geri dönüşünüzün kesin olması gerekiyor. Seyahat amacıyla gideceğiniz ülkede kısa bir süreliğine duracağınızı veya transit olarak geçiş yaparak farklı bir ülkeye gideceğinizi açıklayabilirsiniz.

Otomobil İle Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Prosedürler

Yurtdışına çıkabilmek için uçak, gemi, otobüs, tren veya otomobili kullanabilirsiniz. Tüm bu seçeneklerde hem pasaporta hem de ülkeden ülkeye değişiklik gösteren vize bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu zamana kadar sürekli olarak talep edilen vizeler, otomobil seyahatleri için de belirli bir zaman dilimi için veriliyor. Otomobil ile yurtdışı seyahat prosedürlerinin en önemlisi, bulunacağınız aracın mutlaka sahibi olmalısınız veya sahibi de yanınızda olmalıdır. Araç sahibi kişinin siz olmamanız durumunda, vekaletname aracılığıyla da yurtdışına çıkış yapmak mümkündür. Otomobil ile birlikte yurtdışına çıkabilmek için mutlaka uluslararası geçerliliği olan trafik sigortası bulunmalıdır. Ayrıca ehliyetiniz uluslararası kriterlere uygun olmalıdır. Bulgaristan, sınır noktasında vs. uluslararası ehliyet talep etmiyor. Yine de Avrupa’nın diğer ülkelerinde herhangi bir sorun yaşamamak için ehliyetiniz mutlaka bulunmalıdır.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Sigortası İş Bankası

Otomobil İle Yurtdışı Seyahat - Otomobil İle Yurtdışı Seyahat

Yurtdışına Otomobil İle Çıkarken Vergi Verilir mi?

Yurtdışına otomobil sayesinde çıkmak için gerekli prosedürlerin tamamlanması için bazı bedellerin ödenmesi gerekiyor. Pasaport, vize, uluslarası ehliyet ve başvuru için gerekli belgelerin tamamlanmasıyla birlikte bir ülkeden diğer ülkeye geçiş yapabilmek için bazı durumlarda ortalama 15 Türk Lirası’na yakın bir tutar ödenebiliyor. Bundan dolayı yanınızda nakit bulundurmanız ve geçişlerde sorun yaşamamanız, vizenizin boşa geçmemesi için önemlidir.

Uluslararası Ehliyet Nedir?

Türkiye’de son yılların en çok baş ağrıtan ve bundan dolayı da yurtdışına çoğu kez arabayla çıkışların önüne geçen uluslararası ehliyet; uçak biletlerinden bile kat kat pahalı olmaktaydı. Son dönemde Otomobil ile yurtdışı seyahat sadece bir çipli ehliyet kullanılarak, pasaport ve vize sayesinde de sürdürülebiliyor. Eskiden ilk çıkarılışta 400 Türk Lirası’nın üzerinde uluslararası ehliyet bedeli, ayrıca her yıl yenilerken de 200 Türk Lirası’nın üzerinde yenileme bedeli alınmaktaydı. Günümüzde çipli ehliyetler uluslarası standartlara sahip olduğu için herhangi bir bedel ödemek gerekmiyor.

Uluslararası Sigorta Nedir?

Uluslararası değerlere sahip olan bir ehliyetin yanısıra, aracın yurtdışında da aynı Türkiye’de olduğu gibi güveninin sağlanabilmesi sigorta aracılığıyla gerçekleşecektir. Otomobil ile yurtdışı seyahat süresi boyunca yaşanabilecek çift taraflı kazalar, boş bir yolda kaza yapılması veya arabanızın çekilmesi gibi birçok durumda sigortanız yardımınıza koşacaktır. Uluslararası değere ve öneme sahip sigortayla birlikte aracınıza ceza kesildiği veya kazaya karışıldığı taktirde, sigortanın kurallarına bağlı olarak ödemeleri kurumun yapmasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ