Otobüsle Yurtdışı Seyahat

Otobüsle yurtdışı seyahat fikri çoğu zaman cazip gelse de, zaman problemi olan kişiler için bu seçenek birçok kez kullanım dışı kalabiliyor. Uçakla veya diğer yöntemlerle seyahat etmekten çoğu zaman daha eğlenceli ve daha ekonomik olan otobüs seyahati, Türkiye’nin civarında bulunan ülkeler için son derece büyük bir tecrübe olabiliyor. Türkiye’den Asya’nın herhangi bir ülkesine otobüsle gitmek istemeniz durumunda birçok farklı aktarma yapmalı ve zamanınızın büyük bir bölümünü otobüste geçirmelisiniz. Gidilecek olan ülkenin uzaklığı ve ne kadar süreyle otobüs kaldırıldığı, seyahatinizin başlayacağı günü belirleyecek en önemli kriterlerin başında geliyor.

Otobüsle Yurtdışı Seyahati Nasıl Yapılır?

Otobüsle yurtdışı seyahati yapmakla uçakla yurtdışı seyahati yapmak arasında neredeyse herhangi bir işlem farklılığı bulunmuyor. Turistik amaçla gidilecek olan ve vize bulunan bir ülkede ortalama 5 gün veya 1 hafta kalabilirsiniz. Alacağınız vize geziyi baz alıyorsa, ülkede uzun süre bulunmanız mümkün olmayacaktır. Otobüsle yurtdışı seyahat araştırması için, Türkiye’de birçok ilde bulunan firmalardan herhangi birinin uluslararası hizmetinin bulunup bulunmadığını inceleyebilir ve rotanızı buna bağlı olarak şekillendirebilirsiniz.

Otobüsle Yurtdışına Gitmek İçin Hangi Prosedürler Gerekli?

Yurtdışına çıkmak için gerekli olan pasaport kayıtları, izin belgesi, gidilecek ülkeden randevu ve vize için başvuru onayı şeklinde devam eden prosedürler tamamen aynı. Bunun yanısıra pasaportun damgalanabilmesi için gişeden bir yurtdışı çıkış pulu alınmalı, daha sonra ise bu pul ve pasaport damgalanmalıdır. Avrupa’ya Otobüsle yurtdışı seyahat fikriyle gitmek isterseniz, ihtiyacınız olacak vize Schengen vizesidir. Bu vize aracılığıyla, gitmek istediğiniz ülkenin rotasında bulunan ülkelerden transit geçiş yapabilirsiniz. Pasaportun tanımlanması ve hedeflenen otogara gelinmesi için sınır kapısından geçilmelidir.

Yurtdışına Gitmek İçin Kullanılabilecek En İyi Otobüs Firmaları

Otobüsle yurtdışına giderken kullanılabilecek en başarılı ve en güvenilir firmalar, bu güne kadar çoğu zaman yakın ülkelere sefer düzenlemişlerdir. Otobüsle yurtdışı seyahat rotasını çizen firmalar arasında Metro Turizm, Has Turizm, Buzlu Turizm gibi tanınmış seyahat acenteleridir. Gün içerisinde hangi seyahatlerin yapılacağı, ne kadar bir doluluk oranının bulunduğu ve otobüsün nereden ne zaman kalkacağı rahatlıkla izlenebilmektedir. Firmaların hostesleri yurtdışına çıkılmadan önce tüm pasaportları ve vizeleri incelemekle görevlidir. Bundan dolayı eğer eksik bir belge veya pul varsa, yolcuların bu eksikliklerin giderilebilme durumuna bağlı olarak belli başlı özelliklerle birlikte pasaportunuzu damgalatarak yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

İncele!  Yurtdışı Seyahatlerde İstenen Belgeler

seyehat sigortasi - Otobüsle Yurtdışı Seyahat

Otobüsle Yurtdışı Seyahatiyle Gidilebilecek En İyi Ülkeler

Otobüsle birkaç gün içerisinde gezip geri gelinebilecek en güzel ülkeler Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan, Azerbaycan olarak belirtilebilir. Gezi sürenizin kısa olması ve bir yandan da vize probleminin bulunması, gezilecek olan ülkede bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Otobüsün vaktinden sonra varması ve sizin vizeyi belirli tarihler arasında almış olmanız, ülkeye girişinizde veya çıkışınızda sorunlara neden olabilir. Otobüsle yurtdışı seyahat çalışmalarını sürdüren ve hergün düzenli olarak sefer düzenleyen firmalar, zaman içerisinde bu alandaki yolcu belgelerini daha detaylı bir şekilde incelemeye başlamışlardır.

Otobüsle Yurtdışı Seyahatleri Ortalama Kaç Gün Sürer?

Otobüsle  yurtdışına çıkılmak istendiği zaman Türkiye’de bulunan firmaların büyük bir bölümünün sadece yurtdışına çıkarmakla görevli olduğunu düşünebilirsiniz. Çoğu firma sadece sınır komşularımızın otogarlarına ulaşım sağlayarak, daha ilerisine gitmemektedir. Eğer civar ülkelerden bir ulaşım rotası çizecekseniz, Türkiye’den gideceğiniz ülkede bulunan otobüs seferlerini de incelemeli ve yolculuğunuza bu şekilde devam etmelisiniz. Seyahatler ortalama 7 saat ile 1 günü aşkın saat boyunca sürebiliyor. Yolculuk boyunca birçok kez mola verilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ