Norveç Gezilecek Yerler

Norveç gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtını alabilmek için öncelikle bu üke hakkında fikir sahibi olmak ve gerek siyasi gerek de beşeri özellikleri hakkında az da olsa bir fikir sahibi olmanız lazımdır. Norveç Krallığı olarak da anılan bu ülke kapsamında elde edeceğiniz genel kültür özelliklerinin tam manası ile sentez ve bir diğer deyiş ile hibrit bir sisteme sahip olabileceklerinin altı çizilmelidir. Norveç hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişileri aklında bulundurması gereken kriterlerden ve özelliklerden bazıları şu biçimde karşımıza çıkmaktadır;

  • Norveç denizine kıyısı bulunmaktadır.
  • Norveç denizi Atlas Okyanusunun bir koludur.
  • NATO ülkesi olarak siyasi ve askeri manada da dünyada önemli bir yere sahip olduğu binmesi gereken durumlardan bir tanesidir.
  • 5 milyon kadar bir nüfusu da içerisinde bulunmaktadır.
  • Norveç denildiği zaman kişilerin aklına ilk olarak gelmesi gereken coğrafi özelliklerin hiç şüphesiz ki fiyortlar olması gerekmektedir.

norveç gezilecek yerler - Norveç Gezilecek Yerler

Norveç Kapsamında Yapılan Bir Turda Olmazsa Olmaz Duraklar

Norveç kapsamında kişilerin elde edebilecekleri genel sistemlerin şu biçimde bir liste ile karşı karşıya kalınmaktadır;

Alesund; bu şehir kişilerin genel olarak Norveç’in özelliklerine açılan kapı olarak karımıza çıkmaktadır. Bu şehrin genel olarak birçok yangına maruz kalmasına rağmen hala tarihi özellikler bakımından üst seviyede bir yapılanmayı içerisinde bulunduğunun da farkında olunması lazımdır. Eski evleri ve fiyortlara olan konumu nedeni ile tam manası ile dikkat çekici bir yapıyı da içerisinde bulundurmaktadır. Eğer ki Norveç’e işiniz düşer ve uğrarsanız mutlaka Alesund şehrini bir görmeniz ve buna uygun bir biçimde tur sisteminizi oluşturmalısınız.

Tromso; kış turizmi denildiği zaman olmazsa olmaz başlıklardan bir tanesi olan Tromso sizin için de muhteşem bir kaçamak olabilir ve aklınızdaki bütün olumsuzluklardan kurtulmasını sağlayabilmektedir. Doğal yapının bozulmaması için kişilerin ev yapılanmalarını genel itibari ile ahşap yapılanmalardan seçtiğinin de farkında olmak gerekmektedir. Tam da bu nedenle Tromso içerisinde yapılanma yüzünden meydana gelmiş bir bozukluğu da olmadığı akılda tutulmalıdır.

İncele!  Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Tarihi Mekanlar ve Coğrafi Güzellikler Nelerdir?

Tarihi mekan denildiği zaman Norveç içerisinde en çok öne çıka kültürün Vikingler olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Kişilerin Viking tarihi hakkında ve kuzey Avrupa hakkında ilgi sahibi olduğu alanlar bulunuyorsa bu ülkede muhteşem bir tatil yapma imkanını elde edebilirsiniz. Coğrafi güzellikler kapsamında uygulanabilecek gezi duraklarından bazıları da şu biçimde sıralanmaktadır;

Batı fiyortları; fiyortlar aşınım şekilleridir. Kişilerin bu aşınım sonrasında karanın tam manası ile aşınmış olduğu ve dalganın da tam manası ile kuvvet uygulayarak kıyı kesiminin şekillendirmesi manasına gelmektedir. Fiyortların Norveç’i görmek için mana kazandıran duraklardan biri olduğunun da farkında olmak ve turları da buna göre ayarlamak lazımdır.

Stavanger; Norveç denildiği zaman kişilerin aklında bulundurulduğu genel soğuk tablonun aksine sahil ve plaj özelliği gösteren coğrafi güzelliklerden bir tanesidir. Yazın tadının çıkarılabileceği nadir yerlerden birinin Stavanger olduğunun da farkında olmak gerekmektedir.

Neler Yenir? Neler İçilir?

Norveç yemek kültürü içerisinde çok da zengin bir listenin bulunmadığı kılda tutulması gereken durumların başında gelmektedir. Balık ve balıkçılık faaliyetleri denildiği zaman bu konuda Norveç üzerine herhangi bir ülke bulamayacağınızın da farkında olmalısınız. Siz de balık konusunda geniş bir damak zevkine sahip olmak istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken ana nokta olarak deniz kıyısında bulunan ülkeleri ve kuzeyde bulunan ülkeleri tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Bunun sebebi soğuk iklimde bulunan balıkların yağlanma olanağının aha yüksek olmasıdır. Norveç gezilecek yerler denildiği zaman bu küçük detaylara da dikkat etmek gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ