Nijerya Nerede Nasıl Gidilir

7 Kasım 2016

Nijerya Nerede Nasıl Gidilir

Nijerya Nerede Nasıl Gidilir Afrika ‘da bulunan birçok ülke bağımsızlığını ilan etmiş olsa da , neredeyse tamamı halen dışa bağımlı durumdadır. Cumhuriyet olarak adlandırılan bu ülkeler arasında yer almayan Nijerya ,  Federal Cumhuriyet ile yönetilmektedir. Asıl adı , Nijerya Federal Cumhuriyeti olan fakat Nijerya olarak bilinen ülkede gayet dengeli bir yaşam tarzı mevcuttur. Yaklaşık 60 yıl önce bağımsızlığını ilan etmiş olan Nijerya , yeni yeni toparlanmaya başlamıştır.

Nijerya’nın Nüfus Dağılımı Nasıldır ?

Nijerya Federal Cumhuriyeti ‘nin nüfus dağılımının en son incelendiği yıl 2013 ‘dür. Afrika ‘da en çok insanı bünyesinde barındıran Nijerya ,  2013 yılında yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık olarak 170 milyon kişiye ev sahipliği yaptığı belirlenmiştir. Bundan bir önceki inceleme olan 2006 yılında ise 140 milyon insanın yaşadığı belirlenen Nijerya ‘nın , 2017 yılına yaklaştığımız sürede 190 milyona ulaştığı tahmin edilmektedir.Nijerya nerede Nasıl gidilir Afrika ‘da en çok insanın bulunduğu ülkelerden bir tanesi olmasına rağmen , yine de ortalama düzeyde bir kişi başına düşen milli geliri bulunmaktadır.  Çok yüksek nüfusa sahip olması nedeniyle açlık ve kuraklığın etkisi görülen Nijerya , tüm üretim imkanlarının kullanıldığı bir bölge haline gelmiştir. Toprağın elverişli olduğu tüm alanlar tarım arazisi olarak kullanılmaktadır.  36 Eyalet ve 1 başkent bulunan ülkede ilginç bir nüfus dağılımı bulunmaktadır. 170 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan ülkede , başkentte sadece 800 bin kişi yaşamaktadır. Bu durum , Nijerya halkının kırsal kesimlerde ve gelişmemiş şehirlerde yaşadığını göstermektedir.

Nijerya Nerede Nasıl Gidilir1 - Nijerya Nerede Nasıl Gidilir

Nijerya’nın İklimi ve Hava Durumu Nasıldır ?

Nijerya ‘da Afrika ‘nın geneline kıyasla çok farklı bir hava durumuyla karşılaşılmaktadır. Gneellikle aşırı kurak olan Afrika toprakları , Nijerya ‘da çok daha farklı bir izlenime neden olmaktadır. Nijerya nerede Nasıl Gidilir Nijerya ‘nın ekvator bölgesinde bulunması nedeniyle tropikal iklime sahip olduğu ve bu nedenle yüksek sıcaklıkların yaşandığı bilinmektedir. Yıldan yıla farklılık gösteren yağıl miktarı , bölgeden bölgeye de değişebilmektedir. Ülkenin sınır bölgelerinden merkeze kadar büyük ir yeşil alan ve ormanlık bölge bulunmaktadır. Normalde 3- 4 kilometre boyutunda olan ormanlık alan , yağmur yağmaya başladıktan sonra 160 kilometreye kadar yayılır. Bunun sebebi 1000 ile 1500 mm arasında yağan yağmurdur.  Nijerya ‘nın ortalama sıcaklığı 28 ila 33 derece arasında değişebilmektedir.  Kuzey bölgelerinde bulunan ülkelerdeki çölden dolayı , Nijerya ‘nın da kuzey kesimleri çöl iklimiyle karşı karşıyadır. Kış aylarnda genellikle kar yağmamaktadır fakat rüzgarların şiddeti arttığı için , Büyük Sahra Çölü ‘nün toz ve kumları Nijerya ‘yı kaplamaktadır.

İncele!  Liechtenstein Nerede Nasıl Gidilir

Nijerya’ya Nasıl Gidilir ?

Nijerya Federal Cumhuriyeti ‘ne gitmek için uçak seferlerinin gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Nijerya ‘ya gitmek için öncelikle vizenizi almış olmanız gerekmektedir. Nijerya Nerede Nasıl Gidilir Eğer almadıysanız , bunu Ankara ‘da bulunan Nijerya Büyükelçiliği ‘ne başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Vizeyi sadece Salı ve Perşembe günleri 10:00 ile 12:00 aralığında alabilmeniz mümkündür. Vizeyi alabilmeniz yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. Vize aldıktan sonra İstanbul ‘dan veya Ankara ‘dan uçak bileti aldıktan sonra gidebilirsiniz. Türkiye ‘den birçok hava yolu şirketiyle gidebileceğiniz Nijerya ‘ya , yaklaşık olarak 7 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşım sağlayabilirsiniz. Tüm hava yolu şirketleri sizi Nijerya ‘nın başkenti olan Abuja ‘da indirecektir. Bu bölgede indikten sonra seyahatinize devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ