Home » Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke

Dünya üzerinde görülmesi gereken birçok ülke vardır. Mutlaka görülmesi gereken 10 ülke içerisinde gerek Avrupa ya da Afrika gerekse de Amerika ve Asya kıtasından birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelere dair bilgilendirici birçok ayrıntıyı yazımızda bulacaksınız.

Yunanistan

Mutlaka görülmesi gereken ülkelerin başında Yunanistan gelmektedir. Komşumuz olan bu ülke bize oldukça yakındır. Gerek kara, gerek deniz gerekse de hava yolu ile buraya ulaşmak mümkündür. Tarihi ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken ülke aynı zamanda turistik mekanları ve harika doğası ile de sizleri beklemektedir. Büyük bir uygarlığın mirası olan ülke Ege denizi boyunca uzanan harika plajları ve başkentteki tarihi yerleri ile bilinmektedir. Bu ülkeye giderken, günü birlik vizeler sayesinde sadece Ege adalarına da seyahat edebilirsiniz.

Yunanistan - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Yunanistan

Fransa

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birisi de Fransa’dır. Mutlaka görülmesi gereken 10 ülke arasında yer almaktadır. Eiffel kulesi ve champs – elysees bulvarı ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Başkent Paris aynı zamanda bir moda kentidir. Ünlü butiklere uğrayarak, harika ürünleri satın almanız mümkündür. Ayrıca Paris’te birçok müze de bulunmaktadır. Fransa tarihine dair farklı detayları buralarda bulabilirsiniz. Marsilya şehri ise Fransa’nın Florida’sı olarak bilinmektedir. Akdeniz kıyısında yer alan bu şehir, son derece ılıman iklimi ve temiz plajları ile dikkat çekmektedir.

Fransa - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Fransa

Amerika Birleşik Devletleri

Mutlaka görülmesi gereken 10 ülke arasında kesinlikle ABD’yi söylemek zorundayız. Yeni kıtanın en güzel ülkesi olan ABD, gezmek için son derece ideal bir yerdir. Bu ülkenin neredeye her yeri gezilecek ve ziyaret edilecek bölgeler arasında yer almaktadır. Güneş ve kumsalın tadını çıkarmak isteyenler California sahillerini ya da Miami kumsalını ziyaret edebilir. Las Vegas’a giderek ünlü kumarhanelerde şansınızı deneyebilir, meşhur özgürlük heykelinin ihtişamını yakında görebilir ya da Yellowstone parkında doğa ile iç içe zaman geçirebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Amerika Birleşik Devletleri

Mısır

Mutlaka görülmesi gereken 10 ülke arasında, Akdeniz kıyısında kurulmuş olan Mısır da mutlaka olmalıdır. Eski medeniyetlerin beşiği olan ve Nil nehrinin hayat verdiği Mısır’da özellikle tarihi eserler mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Keops piamidi, Büyük Gize Sfenksi, Gize Nekropolü ve diğer tüm piramitler mutlaka görülmelidir. Ayrıca bölgede eski Türk devletlerinden kalma ve halen ayakta olan birçok cami de vardır. Bunlardan birisi Tolunoğulları zamanında yaptırılan Tolunoğlu Ahmet Camiidir. Basamaklı piramit ise ziyaret edilecek bir diğer yerdir.

Mısır - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Mısır

İtalya

Avrupa’nın çizmesi olarak bilinen İtalya, özelikle Türk kültürüne benzerliği ile dikkat çeken bir ülkedir. Gezilecek yerlerin başında elbette Venedik gelmektedir. Sularla dolu ve ulaşımın gondollar aracılığı ile sağlandığı bu şehir oldukça heyecan vericidir. Roma İmparatorluğu döneminden kalma tarihi Kolezyum da bir diğer önemli yerdir. Bunun yanı sıra Floransa şehrine giderek meşhur katedrali görmeniz de mümkündür. Como gölü ise hem rüzgar sörfü yapmak hem de dinlenmek için ideal bir yerdir. Eğriliği ile meşhur Pisa kulesi de mutlaka ziyaret edilmelidir. Buraya giderek meşhur fotoğraf pozları verebilir ve bunu sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.

italya - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
İtalya

Rusya

Mutlaka görülmesi gereken 10 ülke arasında Rusya’yı atlamamak gerekir. Oldukça eski ve köklü bir kültüre sahip olan Rusya, özellikle çarlık döneminden kalma tarihi eserleri ile bilinmektedir. Bu ülkede ziyaret edebileceğiniz birçok şehir vardır. Ancak Moskova ve St Petersburg öne çıkan yerlerdir. Özellikle St Petersburg, Çarlık Rusyası’na dair birçok tarihi eseri barındırmaktadır. Bataklıklar kurutularak inşa edilen bu güzel şehirde Ermitaj Müzesi mutlaka görülmelidir. Ayrıca Aziz Isaac Katedrali, kışlık saray, Peter kalesi gibi birçok tarihi yapıyı daha ziyaret edebilirsiniz. Moskova’da ise ünlü kızıl meydana gidebilirsiniz. Moskova’nın bir diğer tarihi yapısı ise yıllara meydan okuyan Kremlin Sarayıdır. Saray oldukça ihtişamlı ve görkemlidir. Bolşoy Tiyatrosu bir başka tarihi mekandır. Aziz Vasisi Katedrali ise tüm heybeti ile misafirlerini beklemektedir.

Rusya - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Rusya

İran

Doğu komşumuz İran, gezilecek birçok yere sahip olan bir başka ülkedir. Rejimi dolayısı ile çekinilen bir bölge olsa da özellikle güvenli olması ve geçmişten kalan büyük bir tarihi birikime sahip olması, bu ülkeyi çekici yapan detaylardandır. Meşhur Nakşı Cihan Meydanı, İran Ulusal Müzesi, Gülistan Sarayı gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca İran’a bağlı olan ve pek bilinmeyen birkaç turistik ada da mevcuttur. Bu adaları ziyaret ederek, plajın tadını çıkarabilirsiniz. Fakat plajlar sadece erkekler içindir. Bunu unutmamak gerekmektedir.

İran - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
İran

Almanya

Mutlaka görülmesi gereken 10 ülke içinde mutlaka Almanya da olmalıdır. Bu ülkede birçok önemli ve tarihi yapı vardır. Bunlardan birisi meşhur Brandenburg kapısıdır. Tüm ihtişamı ile şehre girenleri karşılayan kapı, aradan geçen onlarca yıla rağmen halen sapa sağlam ayaktadır. Köln şehrinde bulunan Katedral ise bir diğer önemli merkezdir. Bunun yanı sıra her türlü doğa yürüyüşü, tırmanma ve kayak gibi aktiviteleri yapabileceğiniz Zugspitze Dağını da ziyaret edebilirsiniz. Heidelberg Kalesi bir diğer önemli yapıdır. Özellikle geceleri, profesyonel aydınlatma sistemi ile mükemmel bir görüntü vermektedir. alp dağlarının Almanya bölümünde yer alan Baverya ise özellikle muhteşem doğa manzaraları ile insanın içini açmaktadır. Nuremberg kalesi ise başka bir tarihi mekandır.

Almanya - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Almanya

Brezilya

Mutlaka görülmesi gereken 10 ülke arasında Brezilya’yı da ziyaret etmeniz mümkündür. Amerika kıtasında yer alan ve yetiştirdiği ünlü futbolcular ile biline ülke, sambanın da başkentidir. Brezilya denilince akla gelen ilk şeylerden birisi kurtarıcı İsa heykelidir. Dünyanın en uzun heykellerinden birisi olan bu yapı, son derece ihtişamlıdır. Heykelin olduğu bölge, şehre tamamen hakim bir tepedir. Buraya çıktığınız zaman tüm şehri ayaklarınızın altındaymış gibi hissedebilirsiniz. Meşhur Iguazu Şelalesine giderek bu doğa harikası şelaleyi ziyaret edebilirsiniz. Yüzmek için en ideal yerlerden birisi ise Copacabana plajıdır. Kilometrelerce uzayıp giden bu plaj, son derece temiz bir kumsala sahiptir. Ipanema bölgesine giderek güneşin ve plajın tadını çıkarmanız da mümkündür. Ibirapuera Milli Parkı, tamamen yeşille bezenmiş örtüsü ile içinizi açacak ve size huzur verecektir. Ülkedeki en ihtişamlı yapılardan birisi ise Amazon Tiyatrosudur. Değişik mimari tarzı ile dikkat çeken bu yapı, her sene on binlerce turist ağırlamaktadır.

Brezilya - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Brezilya

Çin

Uzak doğunun kalabalık ülkesi olan Çin, mutlaka görülmesi gereken 10 ülke arasında bulunmalıdır. Mistik bir atmosfere sahip olan bu bölgede birçok güzel mekan ziyaret edilebilmektedir. Bunların başında ise doğal olarak Çin Seddi gelmektedir. Hun Türklerinden korunmak için inşa edilen bu yapı, aydan görünmesi ile de bilinmektedir. Yazlık saray, eski Çin hanedanlarının görkemini yansıtan güzide bir yapıdır. Burayı da ziyaret etmek gerekmektedir. Toprak askerler müzesi ise son derece ilginçtir. Birçok Çin askerinin topraktan yapılan heykelleri sizi karşılayacaktır. Meşhur Tiananmen Meydanı da ziyaretçilerini beklemektedir. Cennet tapınağı ise hem kutsal olması hem de ihtişamlı bir mimariye sahip olması nedeniyle listeye eklenmelidir. Bir diğer tarihi mekan ise Potala Sarayıdır. Tibet bölgesinde yer alan bu yapının geçmişi 7. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Saray sert bir yamaç üzerine inşa edilmiştir.

Çin - Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Ülke
Çin