Mozambik Nerede Nasıl Gidilir

8 Kasım 2016

Mozambik Nerede Nasıl Gidilir

Mozambik nerede Nasıl gidilir Mozambik Afrika kıtasının Güneydoğu bölümünde yer alan bir ülkedir. Mozambik , civar ülkelere kıyasla ortalama bir yaşam statüsüne sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Mozambik Cumhuriyeti olarak bilinen ülkenin başkenti Maputo olarak belirlenmiştir. Güney Afrika olarak isimlendirebileceğimiz bölgede yer lmasından dolayı ticarete elverişli olan Mozambik , ticaretiyle değil coğrafyasıyla tanınmaktadır.

Mozambik Nüfusu ve Nüfus Dağılımı Nasıl ?

Mozambik Cumhuriyeti ‘nin nüfusunun büyük bir bölümünü yerli halk oluşturmaktadır. Genel anlamda birbirinden çok farklı etnik gruplardan oluşan Mozambik , 7 adet etnik gruptan oluşmaktadır. Ülkedeki en büyük etnik grup olarak nüfusun %40 ‘lık bölümünü oluşturan Makua bilinmektedir. 2013 yılında 24 milyon insanın yaşadığı belirtilen Mozambik Cumhuriyeti ‘nin şuan 25 milyonu geçtiği tahmin edilmektedir. Mozambik nerede Nasıl Gidilir Ülkede ortalama yıllık gelir 900 Dolar ‘dır. Bu da halkın düşük bir gelire sahip olduğunu göstermektedir. Beslenme ve bakım sıkıntılarının bulunduğu ülkede genç nüfusun yaygın olduğunu bilmekteyiz. 0-14 yaş arası insanlar Mozambik nüfusunun %45 ‘lik kısmını oluşturuyor. Ülkedeki genç nüfus çok yüksek fakat yaşlı nüfus çok az. Bu da ortalama ömrün 50 yıl olduğunu anlamamızı sağlamaktadır. Çocuk nüfustan sonra en fazla nüfus dağılımı bulunan yaş gurubu %27 ile 25-54 yaş aralığıdır.

Mozambik’in Gezilecek Yerleri Nelerdir ?

Mozambik Cumhuriyeti ‘nin an itibariyle düşük gelirden oluşan insanların bulunmasına ve bilim alanında çok geri kalınmasına rağmen , ülkede birçok yatırımın yapıldığını görmekteyiz. Ülkede gezip görebileceğiniz yerler için broşürlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Mozambik ‘in Inhaca ve Portekiz adalarını gezebilirsiniz. Bu bölgeler Mozambik ‘in en çok turist çeken bölgelerinin başında gelmektedir. Güney Afrika ‘da yer almasından dolayı plajları ve okyanusuyla ünlü olan Mozambik ‘in Barra ve Tofo plajlarına ilgi gösterilmektedir. Mozambik nerede Nasıl Gidilir Park vb. doğal güzelliklerin de bulunduğu Mozambik ‘te aynı samanda Tunduru bahçelerini ve Costa da Sol Beach ‘ı da gezebilirsiniz. Coğrafı açıdan hem okyanus kıyısında hem de dağların yamacında kurulan Mozambik , 2436 metre uzunluğundaki Binga Dağı ve 2574 metre uzunluğundaki Zambezi nehirlerini gezebilmeniz mümkündür.

İncele!  Vizesiz Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli

Mozambik Nerede Nasıl Gidilir - Mozambik Nerede Nasıl Gidilir

Mozambik’e Nasıl Gidilir ?

Mozambik Cumhuriyeti ‘nin seyahat ile ilgili planlamaları çok karışıktır. Avrupa ‘nın birçok bölgesinden tek seferde ulaşım sağlayabileceğiniz Mozambik , Türkiye ‘den direkt uçuş kabul etmemektedir. Türkiye ‘den Johannesburg ‘a giderek , bu havalimanından da Mozambik ‘e gidebilirsiniz. Türkiye ‘den başlayarak yapacağınız yolculuk yaklaşık olarak 30 saat sürecektir. İstanbul ‘dan tek seferde gitmenin mümkün olmaması dolayısıyla yaklaşık olarak 1.5 gününüzün yolda geçebileceğini söylemek mümkündür. Başkent Maputo ‘da bulunan havalimanına iniş yaptıktan sonra civardaki taksi duraklarına giderek , gitmek istediğiniz yeri tarif edebilirsiniz.

Mozambik’de Gece Hayatı Nasıl ?

Mozambik Cumhuriyeti ‘nin son zamanlarda eskiye kıyasla daha fazla turist çektiği bilinmektedir. Mozambik nerede Nasıl gidilir Mozambik yüzlerce yıl sömürge altında yaşadığı için tarihi yerleri ve gece hayatının yaşanabileceği yerler ancak bağımsızlık ilan edildikten sonra ortaya çıkmaya başlamıştır. Jazz ve Blues tarzı müziklerin yaygın olarak dinlendiği barlar bulunmaktadır. Bu barlardan iki tanesi de Mambo ve Coconuts isimli kulüplerdir. Afrika Bar ve Chez Rangel isminde gayet şık mekanlara da ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.  Bu mekanlarda yerel halk yerine genellikle turistler yemek yemektedir. Ayrıca Complexo Sheik isimli barda da yedi gün yirmi dört saat hizmet verilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ