Monaco Nerede Nasıl Gidilir

8 Kasım 2016

Monaco Nerede Nasıl Gidilir

Monaco nerede Nasıl Gidilir Monaco ‘nun Dünya üzerindeki en küçük iki ülkeden biri olduğu bilinmektedir. Bu ülkedeki bütün özelliklerhükümet tarafından düzenli aralıklarla paylaşılmaktadır. Monarşiyle yönetilen Monaco , an itibariyle 1 prens , 1 başbakan ve 1 konsey başkanı ile yönetilmektedir. 1297 ‘de kurulduğu bilinen Monaco , 1911 anayasasıyla yönetilmektedir.

Monaco’nun Nüfusu Ne Kadardır ?

Monaco Dünya ‘nın en küçük ülkeleri arasında yer aldığından dolayı hem yüzölçümü hem de nüfus olarak gayet düşük bir orana sahiptir. 2009 yılı sayımında 32.965 kişiden oluştuğu öne sürülen Monaco ‘nun an itibariyle 34 bin kişiye yükseldiği düşünülmektedir. Monaco nerede Nasıl Gidilir Bir önceki nüfus sayımı 2000 yılında yapılmıştır ve bu yılda da 32 bin kişinin yaşadığı belirlenmiştir. Çok yavaş bir nüfus artışı yaşanıyor olması , halkın yaşlanmasına ve genç nüfusun aşırı derecede az olmasına yol açmaktadır. Yıllık 5 milyar dolarlık para döngüsünün yaşandığı tahmin edilen Monaco , kişi başına düşen milli gelirde de geri kalmış durumdadır. Monaco ‘nun nüfus dağılımı da son derece dengesizdir. Monako ‘da 2000 kişi , Monte Carlo ‘da 25 bin kişi , La Condamine ‘de 7000 kişi ve Fontvielle ‘de 1500 kişi yaşamaktadır.

27446520 - Monaco Nerede Nasıl Gidilir

Monaco’nun Dini ve Resmi Dili Nedir ?

Monaco nüfusunun civar ülkelere kıyasla gayet düşük seviyede olmasına herhangi bir anlam getirilememiştir. Küçük olduğu bilinen fakat yerel halktan neredeyse eser kalmayacak bir topluluktan oluşan Monaco , 10 ‘un üzerinde toplumdan insanı barındırmaktadır. Monaco nerede Nasıl Gidilir Ülkenin dininin ve resmi dilinin değişiminde diğer topluluklar çok fazla etki etmektedir. Fransızlar %28 , yerel Monaco halkı %21 , İtalyanlar %18 , İngilizler %7 , Belçikalılar %3 , Almanlar %2 , İsviçreliler %2 ve Amerikalılar %1 olacak şekilde bir nüfus dengesi bulunmaktadır. Monaco ‘da resmi dil olarak Fransızca belirlenmiştir. Fakat çoğu insanın 3 dilden fazla bildiği belirtilmektedir. Monaco dili diye bir dil de bulunmaktadır fakat bu dili sadece küçük bir kesim konuşmaktadır. Ülke genelinde Hristiyanlık dininin Katolik mezhebi baskın durumdadır. Monaco ‘da inanç konusunda son derece rahat bir ülkedir. Az sayıda kiliseye ev sahipliği yapan Monaco , kiliseleri aynı zamanda kütüphane olarak da kullanmakta ve buralarda İngilizce kitaplar bulunmaktadır.

İncele!  Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir

Monaco’ya Nasıl Gidilir ?

Türkiye ‘den Monaco ‘ya gitmek için kullanabileceğiniz en iyi yöntem hava yollarıdır. Türk Hava Yolları ile İstanbul ‘dan bineceğiniz tek seferli uçuşlarda Nice Cote d’Azur Havalimanı ‘na inebilirsiniz. Monaco nerede Nasıl gidilir Monte Carlo  şehrine 30 km uzaklıkta bulunan bu havalimanına indikten sonra taksiyle veya helikopterle gidebilmeniz mümkündür. 30 kilometrelik mesafeyi taksiyle gitmek isterseniz 75 Euro , helikopterle gitmek isterseniz de 7 dakika içerisinde 100 Euro karşılığında Monte Carlo ‘ya gidebilirsiniz. Paranız yeterli düzeydeyse ve şehri yukardan görüp fotoğraflar çekmek isterseniz , bir kez de olsa helikopter servisini kullanmanızı önerebiliriz. Monte Carlı ‘ya indikten sonra , civardaki marketlerde şehrin bütün noktalarını gösteren broşürler bulabilirsiniz. Küçük bir ülke olmasından dolayı taksiyle hızlı bir şekilde seyahat edebilmeniz mümkündür.

Monaco’nun Gece Hayatı Nasıldır ?

Monaco ‘da nüfus az olmasına rağmen tüm otellerde ve barlarda gece hayatı gayet aktif bir durumdadır. Pahalı olmayacak şekilde belirlenmiş olan oda fiyatları , otelden otele değişik gösteren özellikleri de beraberinde getirmektedir. Gece hayatı genellikle Monaco ‘nun herhangi bir yerinde değil , her otelde ve barda yaşanabilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ