Moldova Nerede Nasıl Gidilir

8 Kasım 2016

Moldova Nerede Nasıl Gidilir

Moldova nerede Nasıl gidilir Moldova çok küçük bir ülke olarak bilinmesine rağmen , Dünya ‘da en çok kuruluşun üyesi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere yaklaşık 10 adet topluluğa üyedir. Yaklaşık olarak 4 milyon kişinin yaşadığı Moldova , ortalama zenginlikte bir ülkedir.  Moldova , tarih boyunca birçok savaş geçmişine sahiptir.

Moldova’nın Nüfusu Ne Kadardır ?

Moldova ‘nın en son nüfus sayımı yapıldığı yıl 2012 ‘dir. 2012 yılında 3.555 milyon kişiye ev sahipliği yapan ülkenin an itibariyle 4 milyon kişiye yaklaştığı düşünülmektedir. 3.5 milyonluk nüfusun yaklaşık olarak 3 milyonunun 18 yaşın üzerinde olduğu Moldova , yaşlı ülkeler statüsüne girmektedir.  Bu nedenle de nüfus artışının çok az bir düzeyde yaşandığı Moldova , 50 ila 100 yıl sonra yokolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Moldova nerede Nasıl gidilir Hükümetlerin bu durumu çözebilmek amacıyla belirlediği politikalar da işe yaramamıştır. En çok insanın başkent Kişinev ‘de yaşadığı bilinmektedir. Bu şehirde bile yaklaşık olarak 750 bin kişiye ev sahipliği yapılmaktadır. Halkın %75 ‘i Moldova yerel halkından , %8 ‘i Ukrayna halkından , %6 ‘sı Rus halkından %4 ‘ü Gagavuz Türklerinden , %5 ‘i ise diğer kökenlerden oluşmaktadır. Bundan dolayı birçok farklı kültür birarada bulunmaktadır.

Moldova Nerede Nasıl Gidilir - Moldova Nerede Nasıl Gidilir

Moldova’nın Dini ve Konuşulan Dili Nedir ?

Moldova ‘da birçok etnik kültürün birarada yaşadığı bilinmektedir. 32 adet bölgeye ve 3 belediyeye ev sahipliği yapan ülkede 2 adet özerk cumhuriyet yer almaktadır. Moldova nerede Nasıl gidilir Zaten küçük olan bu ülkede 2 adet de özerk xumhuriyetin bulunması , ülkeyi daha da farklı bir statüye taşımaktadır. Nüfusunun %99 ‘unun okuma yazma bilgiği Moldova Cumhuriyeti , son yapılan incelemeler sonucunda tüm etnik kökenlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Moldovanca olarak bilinen Rumence ve Gagavuzca  dilleri konuşulmaktadır. Din olarak ortalama bir dağılıma sahip Moldova da en ağırlıklı olarak belirlenen din Ortodoksluktur. Moldova ’nın dili kısa bir süre önce Romence olarak değiştirilmiştir.

İncele!  Jamaika nerde nasıl gidilir

Moldova’ya Nasıl Gidilir ?

Avrupa ‘nın doğusunda bulunan Moldova ‘da denize kıyı yoktur. Bundan dolayı deniz yolunu tercih edemezsiniz. Bu ülkede kalabileceğiniz en uzun süre 90 gün olarak belirlenmiştir. Ülkemizden Moldova ‘ya uçuşlar için genellikle Türk Hava Yolları kullanılmaktadır. Vize istenmeyen ülkeye giriş yapmak için pasaportunuzun olması yeterlidir. Karayoluyla da gidebileceğiniz Moldova ‘ya İstanbul .2dan yaklaşık olarak 12-13 saatte varılabilmektedir.

Moldova’nın Tarihi Yerleri Nelerdir ?

Moldova ‘da gidilip görülmesi gereken birçok önemli anıt , müze ve doğal park bulunmaktadır. Devlet tarafından uzun bir süredir koruma altında tutulan bu bölgeler genellikle turistik amaçlar için kullanılmaktadır. Moldova nerede Nasıl gidilir Moldova ‘ya gittiğinizde gezebileceğiniz oniki yer şu şekildedir ; Milestii Mici ( Şaraphane ) , Victory Memorial and Eternal Flame ( İkinci Dünya Savaşı müzesi ) , Stefan cel Mare Park ( Park ) , Dendrarium Park ( Park ) , Cetedrala Nasterea Domnului ( Müze ) , Muzeul National de Etnografie si Istorie Naturala ( Müze ) , Old Orhei Archeological Complex ( Arkeoloji müzesi ) , Old Orhei ( Manastır )Triumphal Arch ( Meydan ) , St. Theodor Tiron Convent ( Saray ) , Transnistria ( Turistik merkez ) , Muzeul National de Arheologie si Istorie a Moldovei ( Arkeoloji müzesi )

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ