Moğolistan Nerede Nasıl Gidilir

8 Kasım 2016

Moğolistan Nerede Nasıl Gidilir

Moğolistan Nerede Nasıl Gidilir Moğolistan Asya ‘da diğer ülkelere kıyasla küçük fakat Avrupa Kıtası vb. bölgelere kıyasla çok büyük topraklara sahip olan bir ülkedir. Orta Asya ve Doğu ‘da toprakları bulunan Moğolistan , denizle herhangi bir bağlantısı bulunmayan ülkeler arasında yer almaktadır. Tarih boyunca dış ülkelerden insanlarla savaş ve ticaret dışında çok az iletişim kuran Moğollar , bu sebeple halkının %96 ‘lık kısmının aynı soydan geldiği bir millettir.

Moğolistan’ın İklimi Nasıldır ? Hangi Dönemlerde Gidilmelidir?

Moğolistan ‘da yaşayan insanların Avrupa ‘da yaşayan insanlara göre çok daha dayanıklı olduğu söylenmektedir. Bunun temel nedeni olarak da farklı iklimler ve beslenme çeşitleri örnek gösterilmektedir. Moğolistan ‘ın çok az yağış alan ve bir anda değişebilen sıcaklık dengesine sahip olduğu bilinmektedir. Moğolistan Nerede Nasıl Gidilir Karasal iklimin hüküm sürdüğü bu topraklarda genellikle sert ve uzun süreli soğuklarla karşılaşılmaktadır. Güney Doğu bölümünde Gobi Çölü bulunan Moğolistan , bu çölün getirmiş olduğu coğrafi koşullar nedeniyle de sıcaklık değişimlerinin sık sık görüldüğü bir ülkedir. Ülkede yıllık alınan taz yağmularında 100 mm ile 300 mm arasında değişen bir yağış alınmaktadır. Bu da ülkenin çok fazla yağış almadığını ortaya koymaktadır. Kar yağışlarının bolca görüldüğü Moğolistan ‘ın Ocak ayındaki ortalama sıcaklık oranı -28 derecedir. Temmuz ayındaki ortalama sıcaklık oranı ise 18 derecedir. Gobi çölünün büyük bir kısmını bünyesinde bulunduran Moğolistan ‘da yılın her döneminde toz ve kum fırtınalarına rastlanabilmektedir.

Moğolistan Nerede Nasıl Gidilir - Moğolistan Nerede Nasıl Gidilir

Moğolistan’a Nasıl Gidilir ?

Moğolistan nerede Nasıl gidilir Ülkeye vardıktan sonra , neredeyse her yerde yemek yiyebilmeniz mümkündür. Lokantaların , otellerin gayet bol bir şekilde bulunduğu ülkede isterseniz köylerde de konaklayabilirsiniz.Moğolistan ’ın bütün şehirleri karayoluyla gayet kolay bir şekilde gidilebilmektedir. Ülkemizden Moğolistan ‘a gitmek için kullanabileceğiniz en kolay ve hızlı yöntem hava yoludur. Türk Hava Yolları ile Moskova ‘ya , oradan da Moğolistn Hava Yolları ile gidebilirsiniz. İsterseniz de Moskova ‘ya uçakla veya trenle gidebilir , oradan da Trans Sibirya treni ile Moğolistan ‘a gidebilirsiniz. Fakat bu yol ile seyahat etmek isterseniz ortalama 7 günlük bir seyahat süreciyle karşılaşacaksınız. Moğolistan ‘ın başkenti olan Ulan Bator ‘a indikten sonra , havalimanının yakınlarında ihtiyacınız olan her ürünü bulabileceğiniz marketler ve oteller yer almaktadır.

İncele!  Birleşik Arap Emirlikleri Nerede Nasıl Gidilir

Moğolistan’ın Yemekleri Nelerdir ?

Moğolların dünyaca ünlü yemeklerinin pek fazla olduğu söylenemez. Fakat yemek kültürleri binlertce yıldır aynı kalan bu topluluk et , un , patates ve süt ürünleri olmadan yaptıkları öğüne yemek demiyorlar. Bu dörtlüden en az iki tanesinin bulunması gereken moğol sofrası , genellikle sade ürünlerden oluşmaktadır. Moğolistan nerede Nasıl gidilir  Moğolistan ‘a gittikten sonra , uğrayacağınız bir lokantada mutlaka bulabileceğiniz birkaç yemek bulunmaktadır. Et suyu çorbası , Bayntan çorbası , Khornhug , Kımız , kaymak ve kurutulmuş peynir yiyebilmeniz mümkündür. Ülkemizde bulunan erişte yemekleri ve mantı çorbası gibi yemekleri de Moğolistan ‘ın yemek kültüründe görebilmek mümkündür. Peynir kültürüne de sahip olan bu medeniyette kurutulmuş peynir olarak adlandırılan peynirler , Türkiye ‘de yediklerimizden çok farklı. Bazıları taş kadar sert olabilen Moğol peynirlerinin genelinde çok uzun süre bekletilen ve yıllar sonra bile yenebilen peynirler yer almaktadır. Çok sert olmasından dolayı yaşlılar tarafından pek fazla tercih edilmeyen kurutulmuş peynir , sütte bekletildiği zaman normal yumuşaklığa ulaşmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ