Mısır Nerede Nasıl Gidilir

9 Kasım 2016

Mısır Nerede Nasıl Gidilir

Mısır Nerede Nasıl Gidilir Mısır , Dünya ‘nın en tarihi ülkeleri arasında yer almaktadır. Binlerce yıldır birbirinden farklı özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış olan bu ülkedeki birçok özelliği yazımızda bulabilirsiniz. Piramitleri ve konumuyla çok uzun bir süredir önemini yitirmemiş olan Mısır , turist çekmeye devam etmektedir.Film sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni de firavunlarla ilgili çekilmek istenen filmlerin tamamının bu bölgede çekilmesinden kaynaklanır.

Mısır Nerede Nasıl Gidilir - Mısır Nerede Nasıl Gidilir

Mısır’ın Önemli Şehirleri Nelerdir ?

Mısır ’ın milattan önce 3150 yılında kurulduğuna dair birçok bulguya rastlanmıştır. Dünya ‘üzerinde yaklaşık olarak 5000 yıldır benzer bir yönetim biçimiyle yönetilen ve kökeni çok fazla değişmeyen bir halka sahiptir. Mısırın en önemli şehirlerinden bir tanesi ve aynı zamanda başkenti olan Kahire , halen binlerce farklı özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda bir diğer önemli şehir de Süveyş ‘tir. Mısır Nerede Nasıl Gidilir Ülkenin geneline ve bu şehirlere deniz , kara ve hava yollarıyla erişim sağlayabilirsiniz. Ülkemizden de tek sefer olarak gidebilmeniz mümkündür. Tur şirketleriyle giderseniz , 20 – 30 kişilik gruplar halinde gezebilirsiniz.

  • Mısır ’ın başkenti Kahire hakkında birçok şey söylemek mümkündür. Başkent olması ve Mısır ‘ın kalbinde bulunması nedeniyle hem Arap Dünyası ‘na hem de Afrika ‘ya yakın durumdadır. Çok eski bir kökene sahip olan Kahire , UNESCO Dünya Kültür Mirası arasına girmiştir. Şehir ülkenin neredeyse bütün ticaret hacmini bünyesinde barındırmaktadır. Arap Dünyası ‘nın ve Afrika ‘nın en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden biri olması dolayısıyla da , hem Avrupa ‘dan hem de Asya ‘dan milyonlarca tursit çekmeyi başarmıştır. Kahire ‘yi ele geçiren birçok kral ve padişah bulunmaktadır. Kahire Mısır ‘ın binlerce yıldır en güçlü şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir düştükten sonra otomatik olarak devletin de ele geçirildiği bilinmektedir. Son olarak Osmanlı İmparatorluğu ve Fransız İmparatorluğu ‘nun eline geçmiş ve 300 ‘ü aşkın yıl boyunca bu şekilde hüküm sürdürülmüştür.
  • Mısır nerede Nasıl gidilir Mısır ‘ın ikinci önemli şehri olarak belirttiğimiz Süveyş , tarih boyunca birçok yıkım görmüştür. Bunun nedeni de konum itibariyle Süveyş Körfezi ‘nin yakınında yer alıyor olmasından kaynaklanmaktadır. 16. Yüzyılda Osmanlı Devleti ‘nin hakimiyetinde olan ve deniz kumandanlıklarından bir tanesi olan Süveyş şehri büyük bir öneme sahip değildi. Fakat 1859 ‘da Süveyş Kanalı ‘nın açılması ile birlikte hem önemi hem de şehir için yapılan savaşlar artmıştır. Kippur ve Altı Gün savaşları nedeniyle , neredeyse hiç bina kalmayacak şekilde yıkılmıştır. 1967 ‘den sonra hiçbir faaliyetin yapılmadığı ve kimsenin yaşamadığı bir bölge olarak kalmıştır. Daha sonra 1973 yılında geliştirme ve iskan çalışmaları başlayarak , halkın bu bölgede yaşaması sağlanmıştır.
İncele!  Makedonya Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

Mısır’da Hangi Din ve Dil Yaygındır ?

Mısır ‘da din ile ilgili büyük büy yoğunluğun İslam ‘ı seçmesi pek de ilginç bir durum değildir. Yaklaşık olarak 1400 yıldır Müslümanlıkla iç içe yaşayan Mısır , Hz. Musa ile ilgili de birçok rivayeti bünyesinde barındırmaktadır. Geçmiş zamanlarda Yahudiliğin de bulunduğu bu topraklar an itibariyle %91 ‘lik Müslüman kesimin üstünlüğüyle yönetilmektedir. Mısır nerede Nasıl Gidilir Resmi dili ve halk arasında yaygın olarak konuşulan dili Arapça olan ülkede , Mısır Lirası adı verilen bir para birimi kullanılmaktadır. Meclisi Kahire ‘de bulunan Mısır , varoş bölgelerde dahi sadece Arapça ‘nın konuşulduğu bir ülkedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ