Marmaris Gezilecek Yerler

Egenin ve Muğla ilinin incisi konumundaki Marmaris bölgesi bir çok alandan hem ülke içinde hem de ülke dışından bir çok insanın tatil planlarını yaptığı yerler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Sadece Marmarise gitmek bile tüm Ege bölgesini gezmek kadar keyif verici bir aktivite olacaktır. Bir kere gidildiği zaman insanların hayran kaldığı ve artık her sene için yazın tatil planlarını bu bölgeye yaptıklarını söyleyebiliriz. Bu konuda Marmaris Gezilecek Yerler arasında bir çok önemli koy plaj ve sahil bölgesi olmak ile birlikte müze ve kaleler ile de insanların gezebileceği yerlerin tercihini arttırmaktadır. Denizden ve de karadan rahatlık ile gideceğiniz her yere ulaşacağınız Marmariste ormanlarla çevrilmiş koylarını görmeniz sizin adınıza harika olacaktır. Bu konuda sizlere şimdi gezebileceğiniz yerleri sıralayacağız.

Gezilecek Yerler

Marmaris Kalesi ve Müzesi; Marmaris kalesi yaklaşık olarak milattan önce ikibininci yıllarda yapılmıştır. Ancak bu kale 1991 yılından itibaren de Marmaris arkeoloji müzesine ev sahipliği yaparak bu müzeyi bünyesinde barındırmaktadır. Knidos Burgazada ve Hisarönü gibi yerlerden toplanmış olan tarihi buluntular bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca bu kale ege denizi ve akdeniz arasında bir geçiş görevi görmektedir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi; 1966 yılında ilçeye gelen Ahmet urkay bu ilçede ticarete atıldıktan sonra da kültüre eğitime ve kültürel değerlere büyük önem vermiştir. Bundan dolayı da 2005 yılında kurmuş olduğu bu müzede tam 3500 adet tarihi buluntu bulundurmaktadır. Çoğunluğu Osmanlı döneminden kalma olan ibrik halı kilim çini sobalar gibi buluntulardan oluşmaktadır.

Marmaris Cennet Adasi - Marmaris Gezilecek Yerler

Hafsa Sultan Kervansarayı; Kanuni sultan Süleymanın annesi olan valide hafsa sultan için bu kervansarayı 1545 yılında yaptırmıştır. Bu bölgede yer alan Osmanlı yapılarının en ünlü olanlarındadır. Bu tarihi alanda bulundan hediyelik eşya dükkanları içinde de Marmarise özel bir çok ürün alabilirsiniz.

İncele!  Cannes Gezilecek Yerler

İçmeler; Marmaris Gezilecek Yerler arasında belki de ilk sırada olması gereken yer İçmelerdir. Adını köy içindeki şifalı sudan alan bu güzide köyümüz ülkedeki en popüler plajlardan birine sahiptir. Yeşil ve mavi renklerinin bir araya gelerek çok büyük bir uyum ortaya koyan bu köyün denizi kumsalı ve plajları da oldukça temizdir. Eşsiz deniz manzarası ile de sizleri etkileyecek olan bu köyü gezerken yanınızda mayolarınızı da getirerek denize girmeyi unutmayınız.

Turunç; merkeze 21 kilometre uzaklıkta olan bu mahallenin plajı ve kumsalı oldukça temizdir. Bundan dolayı da sene içinde bir çok yerli ve yabancı turiste kapılarını açan bu bölge tam anlamı ile bir tatil bölgesidir. Bu doğa harikası özelliğini de mavi bayrak ödülü ile de taçlandırılmıştır. Turunç plajı kayalık bakımından çok alanının olması ve yer altı mağaralarının da olması nedeni ile dalış sporu yapanlar için ideal bir plajdır.

Kleopatra Adası; sedir adası olarak da bilinen bu ada marmarisin 16 kilometre deniz açığında bulunmaktadır. Tarihi açıdan milattan önce 6. Yüzyıla kadar tarihi uzanan bu ada kalker biçimli parçacıklardan oluşan kuzey kıyısındaki plajı sayesinde de günümüzde oldukça popüler bir tatil adasıdır. Ayrıca bu adaya gelirken bir çok tarihi sur duvarlarını kaleleri kilise kalıntılarını ve tiyatroları da görebilirsiniz.

Dalyan; doğal güzellikleri sayesinde Marmaris ilçesinde doğa severler tarafından senenin özellik ile de yaz aylarında ziyaret edilen bu bölge Marmaris Gezilecek Yerler arasındadır. Dalyan Marmaris merkezden tam 86 kilometre uzaklıktadır. İztuzu plajı da bu bölge içinde kalmaktadır. Nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağaları da bu plajda ve bu bölgede görebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ