Mali Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Mali Nerede Nasıl Gidilir?

Mali Nerede Nasıl Gidilir Batı Afrika ülkesi olan Mali nerede nasıl gidilir sorularını çok bilinen bir ülke olmadığı için çok sık olarak duymaktadır. Denize kıyısı olmayan Mali Afrika kıtası içerisindeki en büyük yedinci ülke sayılmaktadır. Kuzey kesiminde Cezayir, Doğu kısmında Nijer, Güney kesiminde Burnika Faso ve Fildşi Sahili olan ülkenin nüfusu ise takribi olarak 12.000.000 kişiden oluşur. Aynı zamanda ülkenin başkenti ise Bamako sayılmaktadır. Ülkenin resmi dili ise Fransızca gözükmektedir.

Mali Nerede Nasıl Gidilir1 - Mali Nerede Nasıl Gidilir

Mali’ye Hangi Zamanlarda ve Hangi Yollardan Gidilir?

Öncelikle Mali’nin önemli şehirlerini bilmek gereklidir. Ülkenin en önemli şehirlerinden biri başkent olan Bamako’dur. Nüfus olarak da yoğun olan bu kent Nijer Nehri yanında bulunur. fakat başkente kıyasla daha çok gelişmiş olan şehirler vardır. Bunlar daha güney kesimde yer alan Sikasso, Segou ve Mopti şehirleridir diyebiliriz. Nüfus yoğunluğu açısından da buralar daha kalabalıktır.

Ülkeye ne zaman gidileceği ise tamamen iklimle alakalıdır diyebiliriz. Her zaman sıcak olan ülke coğrafi anlamda avantajlıdır diyebiliriz. Bu nedenle çoğunlukla yaz aylarında gitmek yanlış bir tercih olabilir. Mali nerede nasıl gidilir sorusu için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise haziran ve aralık ayı arasıdır. Çünkü bu mevsimlerde ülkede sıklıkla sel felaketleri ve şiddetli yağışlar görülmektedir. Bunun nedeni de Nijer deltasıdır. Bu mevsim geçtikten sonra daha ılıman bir hava hakim olacağı için bu mevsimin geçmesini beklemek önemlidir. En güzel zamanlar bu nedenle kasım ile şubat ayları arasında kalan zamanlardır.

Eğer nasıl gidilir sorusuna cevap bulmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli tıbbi durumlar bulunur. bunlar da ülkede çok fazla çocuk felci, Hepatit A ve B, Menenjit ve sarıhumma olduğu için bu hastalıkların aşısını yaptırmanız gerektiğidir. Eğer aşılarını olup giderseniz vücut sağlığınızı bir nebze korumuş olursunuz. Çünkü insan bedeni tropikal iklime alışık olmadığı için bu tarz yerlerde oldukça zor durumda kalabilir. Mali nerede nasıl gidilir sorusuna sağlığınızı tam olarak yerine getirdikten sonra cevap vermeniz gerekmektedir.

İncele!  Kenya nerede Nasıl gidilir

Vize alarak gidilebilen bir ülke olan Mali’ye ülkemizden direkt uçuşlar olduğunu da belirtelim.

Mali’nin Ekonomik ve Sosyal Yaşamı Nasıldır?

Ülke ekonomisine bakacağımız zaman en fakir ülkeler arasında yer aldığını belirtmek gerekir. hatta dünya çapında en fakir 10 ülke sıralaması içerisine giren ülke hala bir yenilenme süreci içerisinde olduğu için ekonomisini idame ettirememekte ve büyük zorluklarla mücadele etmeye çalışmaktadır.  Bunun için çabalayan ülkenin belirli çalışmaları mevcuttur ve World Bank gibi kuruluşlarla bazı görüşmeler içerisindedir. Fakir bir ülke olmasından da kaynaklı olarak ülkenin geçiminin oldukça büyük bir kısmını sadece tarım ürünleri oluşturur. Geri kalan kısmı ise yer altı kaynaklarıdır. Tarım ürünlerinde öne çıkan ürünün ise pamuk olduğunu belirtebiliriz.

Mali nerede nasıl gidilir sorusu için ülkenin sosyal hayatına bakacak olursak ülkende doğum oranlarının çok yüksek olduğunu bununda kişisel yaşam kalitesini oldukça bozduğunu söyleyebiliriz. Kişisel gelirin çok düşük olduğu ülkede sosyal yaşam anlamında bir zenginlik beklemek de bu nedenle yanlış olacaktır. Zaten ülkede okuma yazma oranı da %50’nin altında olduğu için Afrka ülkeleri arasında sosyal anlamda da en gelişmemiş ülkeler arasında yer almaktadır Mali. Kadın başına neredeyse 6 çocuğun düştüğü ülkede bir çok yerde hijyende olmadığı için hastalıklarla devamlı mücadele edilmekte ama yeteri kadar tıbbi yardım alınamadığı için bir çok çocuk bu nedenle ölümle burun buruna gelmektedir demek doğru olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ