Malezya Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Malezya Nerede Nasıl Gidilir?

Malezya Nerede Nasıl Gidilir Malezya Devleti resmi adı olan ve Güneydoğu Asya’da yer alan bu ülke Malezya nerede nasıl gidilir sorularını sık sık akla getirir.  13 eyaletli bu ülkede yönetim şekli ise seçmece krallık denilen bir yönetim şeklidir. Ayrıca bu ülke 18 binin üzerinde devletin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir devlettir. Bu nedenle içerisinde farklı kültürleri görmek de mümkün olacaktır. 28 milyon nüfusa sahip olan ülkenin yarısı Malay’lardan oluşur. Geri kalan kısmı ise Çinli, Hintli ve azınlık olan kısımsa başka etnik kökenlere sahip olan insanlardır. Resmi dil Malayca olarak geçer. Ama Malezya İnglizce konuşma anlamında ileri seviyede olduğundan ülkede neredeyse hemen hemen herkesin oldukça akıcı bir İngilizce’si vardır diyebiliriz.

Malezya Nerede Nasıl Gidilir1 - Malezya Nerede Nasıl Gidilir

Malezya’ya Hangi Zamanlarda ve Hangi Yollardan Gidilir?

Malezya’da güzel ve bilinçli bir gezi geçirmek için öncelikle başkentlerini ve şehirlerini tanımak gereklidir. Ülkenin en kalabalık şehrini ele alırsak en kalabalık şehir Lımpur olarak geçmektedir.  Zaten ülkeye dair bir çok şey bulabileceğiniz kentlerden birisi de burasıdır. Kuala Lumpur’un dışında Kota Kinabalu ve Sibu isminde başka kentleri de vardır diyebiliriz.

Malezya nerede nasıl gidilir sorusu için öncelikle iklimi bilmek gerekir. Ülke konumu gereği ekvatoral iklimin etkisi altındadır. Özellikle Ocak aylarında ve Mayıs aylarında Muson rüzgarlarının sert bir biçimde estiği görülmektedir. Yıllık yağış ortalaması da oldukça yüksektir diyebiliriz. Ormanlara bakacak olursak ülkenin neredeyse yüzde 70’i ormanlardan oluşuyor diyebiliriz. Bu nedenle Malezya’ya gitmek için en uygu dönemler Nisan ve Aralık ayları olarak belirlenmiştir. Sürekli yağışın yağdığı ve nem oranının da yüksek olduğu ülkede Ocak ve Mayıs aylarında da yağış azaldığı için bu mevsimler de gidilebilir.

İncele!  Güney Sudan Nerede Nasıl Gidilir

İstanbul üzerinden ülkeye direkt uçuş bulunur. Malezya nerede nasıl gidilir diye soracak olursanız uçuşların kısa sürmediğini de belirtmek de yarar vardır. Yaklaşık 10-11 saatlik bir uçuş yapacağınızı bilmeniz gereklidir. Ayrıca ülkede çok fazla hava alanı olduğunu da belirtelim.

Malezya Ekonomisi ve Sosyal Hayatı Nasıldır?

Güneydoğu Asya ülkelerini baz aldığımız zaman kalkınma oranı oldukça yüksek bir ülke olarak adlandırabileceğimiz Malezya geçimini sağladığı ürünlerin başında hindistan cevizi gelir. Bunun nedeni ülkenin tropikal bir iklim kuşağında yer alıyor olmasıdır. Aynı zamanda pirinç ve muz, mısır, çay ve tütünde çok fazla üretilir diyebiliriz. Yani genel anlamda bakacak olursak orman ürünlerinin zengin olduğu ülkede kendi ekonomisini oluşturan ve kendisine yeten bir ülke demek doğru olacaktır.

Ülkede yaşayan insanlar birbirinden çok farklı kökenlere ve dinlere ait olduğu için insanların da bölgelere göre sosyal yaşantısında farklılık olduğunu söyleyebiliriz. Halkın yarısından çoğunun Malay olduğunu söylemiştik. Malay halkı evlerine ve cami gibi tapındığı yerlere gideceği zamanlar ayakkabılarını çıkaran ve tıpkı biizm ülkemizdeki gibi bazı ibadet yerlerinde kadınların kapanmasının zorunlu olduğu insanlardır. Kadınlara bu tür ibadet yerlerinde eşarplar dağıtılır. Malezya nerede nasıl gidilir cevabı için sosyal yaşamı bilmek bu nedenle rahat bir gezinti için oldukça önemli olacaktır. Aynı zamanda batıl inançlardan biri olduğu söylenen sağ el durumu Malay’lar da da sıklıkla görülür. Bir şey alıp verirken özellikle kişilerin sağ elini kullanmaya çalışması durumu vardır. Şehir merkezlerine bakacak olursanız oldukça modern olan bir yaşam standardına sahip olan ülkede islami hayatın daha baskın olduğu şehirler de yok değildir. Buralarda alkol almak sıkıntılara neden olduğundan oldukça katı kuralları da vardır. Ama büyük şehirlerde durum farklıdır.

İncele!  Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ