Maldivler Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Maldivler Nerede Nasıl Gidilir?

Maldivler Nerede Nasıl Gidilir Diğer adıyla Maldiv Cumhuriyeti olan ülke Hint Okyanusu’na 1200 adadan oluşmaktadır ve Maldivler nerede nasıl gidilir sorusunu yöneltirseniz Hint Okyanusu’na ulaşmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bir çok kişinin bilmediği gibi Maldiv halkının yüzde 97’lik kısmı Müslümanlardan oluşmaktadır. 1200 ada olduğu için adalar farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse  bu 1200 adadan sadece 281’inde insanların bir yerleşim yeri vardır. Yani kalan bin civarı adan hala daha boştur. Ülke Maldivce ve İngilizce konuşmaktadır. Nüfusu ise oldukça azdır ve söylenenlere göre son sayımda 329.000 çıkmıştır. Başkenti ise Male olarak geçer.

Maldivler Nerede Nasıl Gidilir1 - Maldivler Nerede Nasıl Gidilir

Maldivler’e Hangi Zamanlarda ve Hangi Yollarla Gidilir?

Maldivler’e gitmeden önce ülke hakkında biraz bilginizin olması şarttır. Çünkü her ne kadar Müslüman bir ülke de olsa ada devleti olduğu için iklim ve yaşam bizim alışık olduğumuz hayattan oldukça uzak olabilmektedir. Hint ve İran ailesine uygun olan ve Hint kolundan gelen dilleri olan ülkede İngilizce anlaşmak mümkün diyebiliriz. Yani İngilizce’ye hakim bir çok kişi bulabilirsiniz. Bunun nedeni ise ülkeye fazlaca turist gelmesiyle alakalıdır.

Maldivler nerede nasıl gidilir sorusuna gelirsek öncelikle hangi zamanlarda gidileceğini anlatmak gereklidir. En uygun zamanlar tabikide sıcaklık derecelerinin çok yüksek ya da çok alçak olmadığı, sık sık görülen yağışlarında en seyrek olduğu zamanlar gitmek gereklidir. buun dönem olarak ifade etmek gerekirse nisan ve mayıs ayları demek doğru olacaktır.

Ulaşım anlamında Maldiv’e gitmek de biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü ülkemizden bu bölgeye direkt uçuşlar yapılmamaktadır. Bu durumda aktarmalı olarak uçmayı gerektirir. Aktarma yapabileceğiniz yerler ise Dubai ya da Doha olabilir.

Maldivler Ekonomisi ve Sosyal Hayatı Nasıldır?

Bir ada ülkesi olmasından kaynaklı olarak tabiki ekonomide ipi göğüsleyen denizsel faaliyetler olduğu için balıkçılık ve turizm diyebiliriz. Ülke çok fazla turist almakla ve hayat döngüsünü hem turizmden hem de ada ülkesi olmasından dolayı balıkçılık faaliyetlerinden almaktadır. Maldivler nerede nasıl gidilir sorusuna cevap aramak ve ülkenin kültürünü de bilmek istiyorsanız öğrenmeniz gerekenlerden biri de ülkede çoğu insanın balıkçı olduğudur. Aynı zamanda balıkçılığın gelişmesiyle ilgili hükümetin zaman zaman yaptırımları ve destekleri de olduğu için ülkedeki bir çok kişi balıkçılığa ilgilidir diyebiliriz.

İncele!  Mozambik Nerede Nasıl Gidilir

Bunun haricinde harika doğası nedeniyle el işlemelerinde ve hediyeliklerinde de ahşap ürünler dikkat çektiği için ekonominin küçük bir kısmı da bu geleneksel hasır dokuma ve ahşap işlerine dayanmaktadır diyebiliriz.

Sosyal yaşamına gelecek olursak en çok benzeteceğimiz kültür Srilanka ve Hindistan kültürleri olacaktır. Çünkü zamanında göçebe yaşayan insanlar Srilankadan gelip buraya yerleşmişlerdir diyebiliriz. Kültürel anlamda büyük değişimler 80’li yıllardan sonra olmuş diyebiliriz. Maldivler nerede nasıl gidilir sorusunu bilmek için ülkenin sosyal durumunu da iyi bir şekilde analiz etmek gereklidir. Ülkede bilinmesi gereken en önemli şey alkolün yasak olmasıdır. Ama yine de turizm kentlerinden biri olduğu için kaldığınız otellerin çoğunda alkol bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Oteller alkol vermek için yasal izinleri alan nadir yerlerden biridir diyebiliriz. Halkın çoğunluğunun Müslüman olduğunu düşünürseniz hemen hemen hiç bir yerde domuz eti bulamayacağınızı da bilmeniz gerekir. Halkın çoğu bunu yemez ve satılmasına da hoşgörüyle bakmayacaktır. Ama yine kaldığınız otellerde menülerde domuz eti bulma ihtimaliniz vardır.

Festival anlamında da zengin olan maldivler’de aile kültürü önemli olduğu için bu festivallerde de anne ve baba arasında iş bölümleri yapılır ve tüm aile birlikte festival hazırlığına girişir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ