Malatya Gezilecek Yerler

Malatya doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ildir. Ülkemiz içindeki önemli bir bölge olan ve tarihi bakımdan da güzel gezilip görülecek yerlere sahip olan bu il ülke içinde en kalabalık yirmi yedinci ildir. Aynı zamanda da doğu Anadolu bölgesinin en büyük şehri olmak ile birlikte coğrafi açıdan da Fırat nehrinin yukarısında kalmaktadır. Yukarı fırat bölgesinde kalan bu şehir kayısı diyarı olarak da bilinir. Kayısısı ile ünlü olan bu şehir hakkında merak edilen Malatya Gezilecek Yerler konusunda sizlere gerekli olan tüm detayları vereceğiz. Ülkede çıkmış olan büyükşehir yasasına göre 2014 yılına büyükşehir haline getirilmiştir. Ayrıca dünyaca ünlü olan kayısısı ile ülkenin kuru kayısı stoğunun %80 oranını tek başına karşılamaktadır. Şimdi sizlere bu şehir içindeki gezilecek yerleri tanıtalım.

Gezilecek Yerler

Günpınar Şelalesi; Malatya şehrinde bulunan Darende ilçe sınırları arasındaki bu şelale manzara bakımından tam bir doğa harikasıdır. Hem yukarıdan akmakta olan şelale sularını izleyebilirken hem de şelalenin çevresindeki yeşil tonlarındaki ağaçların uyumunu da izleyebilirsiniz. Doğanın benzersiz güzellikleri arasında olan bu eşsiz şelale aslında günpınar çayından oluşmaktadır. Ayrıca şelale çevresinde bulunan restoranlarda da yöresel yemeklerin zevkini çıkartırken bir yandan da kayalıklardan akan suların eşsiz güzelliğine dalıp gidebilirsiniz.

Tohma Kanyonu; Darende ilçesi sınırlarında bulunan bu kanyon tam 6 senedir kapalı bir şekildeydi. Ancak son alınan kararlar neticesinde açılan bu kanyon sene içinde yerli ve yabancı bir çok turistin Darende ilçesine gelerek burayı ziyaret etmesini sağlamaktadır. Su ve ağaçlar ile mavi ve yeşil tonları karışmış doğa harikası bir yerdir.

6422025353d9f06cf0b75835683aa3ac 1312019922 - Malatya Gezilecek Yerler

Orduzu; Orduzu Pınarbaşı Malatya iline baktığımızda en büyük ve en meşhur olan mesire alanlarından birisidir. Çevresi tamamen çam ağaçları ile çevrilidir. Ortasında da güzel bir göleti bulunan bu mesire alanı özellik ile bölgenin halkı tarafından huzur bulmak ya da ailecek piknik yapmak gibi eylemlerde sıklık ile tercih edilir.

İncele!  Erdek Gezilecek Yerler

Levent Vadisi; akçadağ ilçesi içinde bulunmakta olan bu vadi Malatya ya geldiğinizde görmeniz gereken ilk yerler arasındadır. İlginç şekillerdeki yüzey şekilleri ve oldukça derin uçurumları ile maceraperest insanlar için oldukça ilgi çekici bir alan olacaktır. Malatya Gezilecek Yerler arasında belki de ilk sıralara yazmanız gereken bu vadide yapılan araştırmalarda vadi içindeki yazıların geç hitit çağından kalma oldukları saptanmıştır. Bu bölgeyi ziyaret ederken dilerseniz vadide yapılan trekking ve motor sporlarına da katılabilirsiniz.

Karakaya Barajı; Atatürk barajından sonra ülke sınırları içindeki en büyük baraj konumunda olan Karakaya barajı da Malatya il sınırları içindedir. Baraj yapımı sırasında oluşan Karakaya gölünü de bu barajı görmeye geldiğinizde gezebilirsiniz. Ayrıca bu gölde kültür ve turizm bakanlığı tarafından koruma ve gelişim bölgesi olarak kabul edilmiştir. Unutmadan Türkiyenin en uzun demir yolunu da bu baraj üzerinde bulabilirsiniz.

Arslantepe Höyüğü; Türkiye de bulunan en büyük höyükler arasında yer alan bu höyük tam anlamı ile siz değerli gezginlere bir açık hava müzesi ambiyansı yaratmaktadır. Bu höyük içinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkan tarihi eserler şimdi önemli müzelerde sergilenmektedir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı; bu kervansaray 4. Murat zamanında Bosnalı silahtar mustafa paşa tarafından yaptırılmıştır. Tipik bir Osmanlı desenlerini görebileceğiniz bu yapı Malatya Gezilecek Yerler listenizin ilk sıralarına konulması gerekmektedir. Malatya ilinin Battalgazi ilçesinde bulunur. Evliya çelebinin seyahatname adlı eserinde de yer alan bu kervansarayın dış kısmındaki mekanlar dükkan olarak kullanılmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ