Macaristan Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Macaristan Nerede Nasıl Gidilir?

Dünyanın en popüler olan ve turistik anlamda en çok insan çeken ülkeleri arasında yer alan Macaristan nerede nasıl gidilir konusundan önce temel bilgileri anlatılmalıdır. Ülkenin bu denli popüler olmasının nedenlerinden biri de UNESCO Dünya Mirası arasında yer alan pek çok bölgesinin olmasından kaynaklıdır. Başkenti Budapeşte olan ülkenin tahmini olarak nüfusu ise 10.076.581 olmuştur. Ülkenin komşularını anlatacak olursak batı kısmında Avusturya ve Slovenya olan ülke kuzey kısmında ise Slovakya ile komşudur. Doğu komşuları ise Romanya ve Ukrayna olmuştur. Güneyinde de Sırbistan ve Hırvatistan vardır.

Macaristan’a Hangi Zamanlarda ve Hangi Yollarla Gidilir?

Macaristan çok sıcak bir ülke demektense hakim olduğu hava ılıman karasal iklimdir diyebiliriz. Yaz ayları oldukça sıcak geçer. Hatta sıcaklık 35 derecenin üstlerine çıkmıştır. Kış aylarında da oldukça soğuk olan ülkede kar yağışı da bu mevsimde şiddetli olabilmektedir. Bu nedenle ülkenin iklimini kendi ülkemize oldukça benzetmek mümkündür.

Ülkenin gidilebilecek en uygun zamanı ise belirsizdir. Çünkü her mevsim gidilebilecek ülke olan Macaristan aynı zamanda da her dönem turist çektiği için turist sayısında belirli bir dönem artış olduğu belirli olarak söylenmemektedir. Yani eğer  Macaristan nerede nasıl gidilir sorularını yöneltiyor ve ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız en uygun zamanı kendiniz belirlemeniz daha doğru olacaktır. Fakat öneri vermek gerekirse yazın gitmek gibi bir planınız varsa yağmurlara dikkat etmeniz de yarar olacaktır. Çünkü Macaristan’da sık sık şiddetli yağmurlar ansızın etkili olabilmektedir.

Nasıl gidileceğini anlatmak gerekirse en klay yolu uçakla direkt olarak gitmektir. Ülkemizden direk seferler yapılmaktadır. Eğer Avrupa’dan gitmek isterseniz çok fazla ulaşım bulabileceksiniz. Ayrıca Shengen vizesi de geçtiği için Macaristan’a dilerseniz tren yolculuğu yaparak da gidebilirsiniz.

İncele!  Berlin Gezilecek Yerler

Macaristan Nerede Nasıl Gidilir - Macaristan Nerede Nasıl Gidilir

Macaristan Ekonomisi ve Sosyal Yaşamı Nasıldır?

Macaristan nerede nasıl gidilir sorularından önce ülke ekonomisi ve sosyal yaşamı hakkında fikir edinmek gereklidir. Ulaşım ağı anlamında çok fazla gelişmiş olan ülkenin ekonomik anlamda da gelişmiş olduğu söylenebilir. Ekonomisi genelde ihracata dayanır. Yani ülkenin doğal kaynaklar anlamında zengin olmadığı ve bu anlamda dışarıya bağımlı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Fakat ülkede doğalgaz ve boksit olduğunu söylemek gerekir.

Teknolojiye önem veren ülke, aynı zamanda bilgisayar ve telekominikasyon anlamında da gelişmiş bir ülkedir. OECD liderliğini de devam ettirmektedir. Aynı zamanda bilimle yakından ilgili olan bilim adamları bulunan Lübnan, fizik ve matematik anlamda da bir çok oluşuma destek vermekte bu alanlarda önemli rol oynamaktadır. Sayılarla bunu anlatmak gerekirse ülkenin 13 tane Nobel ödüllü bilim adamı bulunur.

Macaristan nerede nasıl gidilir sorusundan önce değinmemiz gereken sosyal yaşamı anlatacak olursak ilk gidecek olanlara kültürel bir farklılıktan bahsetmek gerekir. eğer Lübnan’a gittiyseniz tanıştığınız birini yanağından öpmek garip gelebilir. Çünkü ülkedeki insanlar sizden sadece tokalaşmanızı bekler. Ayrıca insanlar birbirlerine de hem isim hem de soy adıyla hitab eder. Bir yere davet edildiğiniz zaman bizim kültürümüzle benzer olarak bir hediye götürmeniz onları mutlu edecektir. Bu hediye genelde Lübnan’da çiçek şarap ya da çikolata gibi tatlılar olmaktadır. Sigara tüketiminin de çok fazla olduğunu söylemek mümkündür. Ama bir çok kapalı yerde sigara içilmesiyle alakalı bazı yasaklar gelmiştir diyebiliriz.

Bir eve girdiğiniz zaman ise genelde bizdeki gibi ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekecektir. Ayrıca kadeh tokuşturmak da hoş karşılanmayabilir. İngilizce bilme oranı yüksek olsa da Almanca konuşan insan sayısı da fazladır ve Almanca bilmek işe yarayabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ