Lübnan Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Lübnan Nerede Nasıl Gidilir?

Lübnan Nerede Nasıl Gidilir Bir Orta Doğu ülkesi olan Lübnan cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir ve Lübnan nerede nasıl gidilir soruları sık sık sorulmaktadır. Suriye ve İsrail ile komşu olan Lübnan’ın başkenti ise Beyrut’tur. Çok fazla tarihi bulguların olması ve tarihi eserlere sahip olması Lübnan’ın turizm anlamında önemli bir ülke haline getirmiştir. Yüzölçümü 10.452 km olan Lübnan’ın resmi dili ise Arapça’dır. Nüfusu ise son ölçümlere göre 4.224.000 olarak ölçülmüştür.

Lübnan Nerede Nasıl Gidilir - Lübnan Nerede Nasıl Gidilir

Lübnan’a Ne Zaman ve Hangi Yollarla Gidilmelidir?

Her ülkenin ziyaret edilmesi için uygun olan dönemler vardır. Lübnan için ise bu dönemin yaz ayları olduğu söylenebilir. Zaten ülke turist yoğunluğunu en çok yaz zamanlarında yaşamaktadır. Özellikle Haziran ve Ağustos arasında sıcaklıklar oldukça yükselir. Yağmurun ise çok az yağdığı ülke sonbahar ve ilkbaharda da turist çeker. Fakat turizm yoğunluğundan bahsedecek olursak yaz aylarına vurgu yapmamız gerekecektir.

Lübnan nerede ve nasıl gidilir sorularından önce bilinmesi gereken ise ulaşım ağıdır. Türkiye ile Lübnan arasında direkt uçuşlar olduğu bilinmelidir. Zaten yolculuk çok kısa sürmeyecek 2 saat içerisinde Lübnan’a inişiniz gerçekleşmiş olacaktır.

Lübnan’a özellikle ülkemizden çok fazla turist gitmesinin nedenlerinden biri de 90 günlük bir vize muafiyeti olmasıdır. Yani 90 günlüğüne Lübnan’ı ziyarete gidebilir üstelik bunun için vize almak zorunda kalmazsınız. Ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan aynı zamanda başkent olan Beyrut ile havalimanı da oldukça yakın sadece 15 dakikadır.

Lübnan’da Ekonomik ve Sosyal Yaşam Nasıldır?

Lübnan için gelişen bir ekonomisi var diyebiliriz. Lübnan nerede nasıl gidilir sorularından önce ülkenin ekonomik ve sosyal hayatını bilmek önemlidir. İlginç gelebilir ama ülkenin en bilindik ve en çok gelişen sektörü ise bankacılıktır. Bunun yanı sıra tarım ürünleri, kimyadır. Serbest ekonominin hakim olduğu ülke ekonomisi özellikle 2009 yılından sonra büyümeye başlamıştır. Fakat 2013 yılında başlayan Suriye iç savaşından büyük ölçüde etkilenen Lübnan’ın büyümesi de bu yıldan sonra biraz sekteye uğramıştır diyebiliriz.

İncele!  Viyana Hakkında Genel Notlar Gezilecek Yerler

Lübnan’ın sosyal yaşamına gelecek olursak diğer Orta Doğu ülkelerinden oldukça farklı yapıda olduğunu belirtebiliriz. Çünkü çeşitli sosyal hayat tarzlarını benimseyen ülke diğer İslam ülkelerine oranla daha az tutucu bir tavır sergilemiştir. Bu nedenle örnek vermek gerekirse alkol kısıtlaması anlamında ülkenin bir yaptırımı yoktur ve insanlar rahatlıkla alkol tüketebilir. Ayrıca ülkemizden farklı olarak kapalı alanlarda da sigara içilebilmektedir. Fajat sigara içmeyenlerin rahatsız olmaması için bu insanlara özel alanlar da yapılmıştır.

Yani kısaca bahsetmek gerekirse Lübnan’da kaliteli bir sosyal hayat olacağını bilmek gereklidir. En kötü taraflarından biri de hayatın pahalılığı olmuştur.

Lübnan nerede nasıl gidilir sorusuna cevabın ülkenin lezzetlerini de tatmak gereklidir. Çünkü sosyal hayatta da etkili olan yöresel lezzetler özellikle tahıllardan oluşmakta ve Orta Doğu kültürünü anımsatmaktadır. Sebze ve meyve çeşitliliği de boldur. Özellikle meşhur olan yiyeceklerden biri de lebeniye olmuştur. Bu yiyecek o kadar meşhurdur ki ülkede her köşe başında bundan görmek mümkündür. Ayrıca meze anlamında da zengin olan ülkede kahvei mırra ve meyve suları da ön plandadır. Tatlıları da unutmamak gereklidir. kadayıf ve künefenin oldukça lezzetli yapıldığı söylenmektedir.

Festival anlamında ülkeyi incelediğimiz zamanda Ortadoğuda’ki en seçkin etkinlik Lübnan’da düzenlenmiştir. Bu festivalin adı Baalbeck Uluslararası Festivali olarak geçmiştir. Her yıl düzenlenen bu festival iki ay boyunca sürer ve yaz aylarını kapsar. Bu nedenle de ülke yaz aylarında büyük bir turist akınına uğrar.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ