Londra’ya Vize Nasıl Alınır

Londra’ya Vize Nasıl Alınır

Londra’ya Vize Nasıl Alınır sorusuna başlamadan önce ilginç bir durumdan bahsetmek gerekir. Bildiği üzere İngiltere ay öncesine kadar Avrupa Birliği üyesiydi. Bununla birlikte Avrupa’nın önde gelen ülkesi olmasına rağmen Avrupa Birliği kararıyla yürürlüğü giren Shengen Sözleşmesini imzalamamıştır. Bu demek oluyor ki vize işlemlerinde Shengen Vizesi yerine normal vize gerekmektedir. İngiltere’nin şuan Avrupa Birliğinden ayrılmış olması vize alacakların hazırlayacağı evraklarda çok bir değişiklik yapmasa da güzergâh değişikliği yapacak kişiler için belki olumsuz bir durum olabilir.

İngiltere değil de Londra vizesi nasıl alınır sorusu sorulmasının nedeni bilindiği üzere Londra bir mega kent olması nedeniyle İngiltere’nin en çok nüfusuna sahip ve ticaretin ana kalbidir. İngiltere’nin başkentidir.

Kimler Vize Alabilir?

Londra vize nasıl alınır sorusu ile paralel bir sorudur çünkü vize başvurusu yapabilme kriterleri vizenin alınması içinde bir kriterdir. Özellikle 18 yaşının doldurmuş ve belli bir düzeyde İngilizcesi olan herkes vize alabilir. İngilizcesi olmayan kişilerin yanında İngilizce bilen bir kişinin varlığıyla alınabileceği gibi 18 yaş altı çocuklar için ailesinin izni ile alınabilir.

Ülkenin vize konusunda belirlediği kriterlere uygun ve istenen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması durumunda kişilere vize talebi gereğince vize verilir.

Londra vizesi - Londra'ya Vize Nasıl Alınır

Kimler Vize Alamaz?

Londra vize nasıl alınır sorusunun bir başka paralel sorusu da kimler vize alamaz sorusudur. Çünkü bu soru vizenin ana çerçevesini oluşturur.

İngiltere değil hangi ülke olursa olsun vize verebilmesi için kriterleri vardır. Bu kriterlerden daha öncede uluslar arası kriterler vardır. Uluslar arası hukuka göre yasaklı, sakıncalı ve sabıkalı listesindeki kişiler; vize verilmesi durumunda ülkeye ekonomik riskler getirebilecek kişiler; vize verilmesi durumunda kamu düzenini bozabilecek kişiler; vize verilmesi durumunda kamu sağlığını etkileyecek kişilere vize verilmez. Vizeler uluslar arası hukuka göre devletlerin çıkarları doğrultusunda düzenlenir.

İncele!  Erken Rezervasyon Otelleri

Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Başvuru Formu

Vize için gerekli belgelerden ilki başvuru formudur. Formdaki bilgiler eksiksiz olmalıdır.

  • Pasaport

Londra vize nasıl alınır sorusunun bel kemiğini bu pasaport oluşturur. Çünkü pasaportunuz yoksa vize işleminiz gerçekleştirilemez.

  • Dilekçe

Bir başka önemli aşama ise vize başvurusu için yazılacak dilekçedir. Dilekçe yazmak demek izin istemek gibi bir anlamı vardır.

  • Fotoğraflar

Vize başvurusu yapmak isteyen kişiler yanlarında 2 adet istenen kriterlere uygun fotoğraf bulundurmalıdır.

  • Vize ücreti/harcı

Londra konsoloslukları için belki en önemli kriterlerden biriside vize ücreti/ harcıdır. Bunun nedeni her şeyin bir bedeli vardır.

  • Kimlik belgesi fotokopisi

Siz bir ülkeye vize başvurusu yapıyorsanız uluslar arası kimliğiniz yani pasaportunuz olsa bile konsoloslar sizden gerçek kimlinizi isteyeceklerdir. Bu demektir ki yanınızda kimlik fotokopinizi götürmelisiniz.

  • Finansal durumunuzu gösterir belgeler

Doğal olarak devletler vize vereceği kişinin maddi yönden zayıf olmasını istemez. kendisine zarar verebileceğini ve maddi olarak yük getirebilecek kişilere vize vermez. Bu nedenle ben zenginim aslında demenin bir yoludur finansal durumunuzu gösterir belge.

  • Nüfus kayıt örneği

Bazen bunu neden istediklerini anlatmakta zorlanıyoruz çünkü ne yapacaksın kardeşim eşimden dostumdan diyebiliyoruz. Ama onlar doğrusunu yapıyor çünkü sizin ailenizi tanımak yani sizin kendileri için risk oluşturup oluşturmadığını iyice anlamak istiyorlar. Bunun içinde sizden nüfus kayıt örneği istemektedirler.

  • Banka cüzdanı ve nakit durumunuz

Vize verecek ülke doğal olarak sizi ülkesine davet ettikten sonra kendi başınıza yetebilecek durumunuzun olup olmamasına bakacaktır. Bu yüzden sizden banka cüzdanınızın son 6 aylık akışını isteyebilir. Üzerine belli bir miktar paranızın olmasını şart koşabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ