Lizbon Gezilecek Yerler

Portekiz ülkesinin başkenti olan Lizbon bu ülke içindeki en zengin ve en canlı kenttir. Aynı zamanda da tüm dünya geneline baktığımızda en renkli ve canlı başkentler arasında yer alan Lizbon sene içinde dünyanın dört bir ucundan bir çok yabancı turisti kendisine çekmektedir. Tıpkı İstanbul ve Roma şehirleri gibi yedi tane tepe üzerine kurulu olan bu şehir aynı zamanda Portekiz de ki en gelişmiş ve her türlü aktivitelerin yapılacağı şehirdir. Bu konuda siz değerli okurlarımıza Lizbon Gezilecek Yerler hakkında bilgi vererek sizlerin bu şehre gittiğinde nereleri gezmesi gerektiğini öğretmiş olacağız. İber yarımadasında bulunan ve bu yarımadanın finans bakımından en önemli şehri olan Lizbon şehir yapısı ile İstanbulu da andırmaktadır. Ayrıca da 1260 yılından beri Portekiz ülkesine başkentlik yapmaktadır.

Gezilecek Yerler

Ticaret Meydanı; Commarce square olarak da bilinen bu meydan deniz kenarındadır. Aynı zamanda her türlü ulaşım aracının da ilk olarak buradan geçmiş olduğu meydan hava alanından iner inmez görmeniz gereken bir alandır. Bu alan ortasında bir heykel bulunuyor ve heykelin hemen karşısında da şehrin giriş kapısı vardır. İsterseniz burada sahildeki kayalıklara oturarak manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. İsterseniz de bu cadde üzerinde yürüyerek kalabalığa karışabilirsiniz.

Tarihi Santa Justa Asansörü; 1900 yılında inşaatı başlanan ve 1902 yılında inşaatı biten bu 100 seneden fazla süredir olan tarihi asansör şehrin giriş kapısının hemen 100 metre ilerisindedir. Genellik ile şehre yeni gelen turistlerin ilk olarak gördüğü ve en tepesine çıkarak da tüm şehri buradan izleyerek bu harika manzaraya tanık olmasını sağlamaktadır.

5099921 orig - Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon Sao Jorge Kalesi; Lizbon Gezilecek Yerler arasında bulunan ve mutlaka çıkılması gereken bir kaledir. Gerek tarihi açıdan gerekse de tepesindeki şehrin muazzam manzarasından dolayı görülmesi gereken bir yapıdır. Bu kaleye şehir içindeki ana meydandan kalkan tramvaylar yardımı ile gidebilirsiniz. Milattan önce 6. Yüzyıla kadar tarihinin dayandığı söyleniyor. Bu kaleye çıkarken erken saatlerde gitmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır çünkü bu kale her sene boyunca yaz kış demeden milyonlarca turisti kendisine çekmektedir.

İncele!  Floransa Gezilecek Yerler

Belem Kulesi; şehir merkezinden yaklaşık olarak yarım saat uzaklıktaki bu kale turistlerin bir diğer uğrak noktasıdır. Ayrıca bu kule içinde bulunan Belem pastanesi de bu kuleye özel bir tatlı sergilemektedir. Dünyaca ünlü bu Portekiz mutfağından tatlıyı yemek için bile bu kaleye gidilmeye değer. İster 30 metre boyundaki bu kuleye çıkarsınız ve manzaranın tadını çıkartırsınız isterseniz de bu zarif tasarımlı yapının karşısına geçerek onu seyredebilirsiniz.

Kaşifler Anıtı; Belem kulesini sağınıza aldıktan sonra yaklaşık 5 dakika kadar bir mesafe yürüdüğünüz takdirde kaşifler anıtına geleceksiniz. Eski dönemlerde Portekiz denizcileri bir çok farklı bölgeye yelken açarak keşif yaparlarmış. İşte bu anıtta 15. Ve 16. Yüzyıldaki Portekizli kaşifler için yapılmıştır. Ayrıca bu dönemlere damgalarını vurmuş sanatçılar ressamlar ve bilim adamları içinde yapılmıştır. 52 metre yükseklikte bulunan bu anıta çıkmak için bir kısmında asansör kullanıyorsunuz. Kalan kısmı içinde yürüyerek tepeye çıkmanız gerekiyor.

Alfama Bölgesi; Lizbon Gezilecek Yerler arasında belki de kesinlik ile uğramanız gereken bir yerleşim bölgesidir. Bu yerleşim bölgesi iç tasarım bakımından İstanbulun normal bir mahallesinden hiçbir farkı yoktur. Bu mahallenin en büyük özelliği ise Lizbonun ilk yerleşim yeri olması ve ilk mahallesi olmasıdır. Dar sokakları ile ardı sıra yapılmış olan çini evleri ve çamaşır asılı balkonları ile neredeyse bizim mahallelerimizden birisine benzemektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ