Litvanya Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Litvanya Nerede Nasıl Gidilir?

Litvanya Nerede Nasıl Gidilir 3.182.755 nüfusu bulunan Litvanya pek çok kişinin merak ettiği ülkeler arasında yer alır ve Litvanya nerede, nasıl gidilir sorusu sık sık gezginler tarafından sorulmaktadır. Başkenti Vilnius olan ülkenin para birimi ise Euro’dur. Ülkenin telefon kodu 370 olarak geçmektedir. Litvanya aynı zamanda Parlementer Demokrasi ile yönetilmektedir. Ülkenin komşularına bakacak olursak yerleşim yerinin öncelikle Baltık Denizi kısmında olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında kuzey kısımda Letonya, güneyinde ise Beyaz Rusya ve Polonya batısında ise Kaliningrad vardır.

Litvanya Nerede Nasıl Gidilir - Litvanya Nerede Nasıl Gidilir

Litvanya’ya Hangi Zamanlarda ve Nasıl Gidilir?

Gezginlerin listelerinde yer alan ülkelerden biri olan Litvanya her zaman için misafirlerini ağırlayabilen bir yapıda olan bir ülke olsa da gidilebilecek en uygun zaman bahar zamanlarıdır diyebiliriz. Çünkü bu zamanlarda ülke keşfetmeye oldukça açıktır. Özellikle doğal güzellikler açısından zengin olan Litvanya’da bahar aylarında hava açık olur. Litvanya nerede nasıl gidilir sorusundan önce ne zaman gidilir sorusunu sormak daha doğru olacaktır.

Baltık ikliminin etkisinde kalmasından dolayı ülkede karanlık gün sayısının oldukça fazla olduğunun bilinmesi gerekir. 800’den fazla nehiri olan ülkenin aynı zamanda 2 binden fazla da gölü vardır. Böylesi bir doğa harikalarını barındıran ülkeye gitmek için doğal olarak turistler can atmakta ve uygun zamanları kollamaktadır.

Litvanya’ya nasıl gidileceği konusuna gelirsek, ülkemizden hareketle anlatmak gerekirse İstanbul’dan pek çok hava yolu firmasının direkt olarak ülkenin başkenti olan Vilnius’a uçtuğu bilinir. Bazı uçuşlar direkt olarak olsa da aktarmalı uçuşlar da vardır. Vilnius dışında Baltık kıyısında yer alaşn şehiri olan Palanga’ya da uçuşlar bulunur. Tabi bunun daha seyrek olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Litvanya nerede nasıl gidilir sorusuna cevap bulmak için yol uzunluğunu da bilmek gerekir. ülkeye İstanbul üzerinden uçuşlar takribi olarak 2,5 saat sürmektedir.  Aynı zamanda buraya Letonya’nın başkenti olan Riga’dan da ulaşılabilir.

İncele!  Finlandiya nerede nasıl gidilir

Litvanya Festivalleri ve Yemekleri Nasıldır?

Litvanya’nın en meşhur yiyeceklerine bakmak gerekirse patates, çavdar, süt ürünleri ve mantardan bahsedebiliriz. Yemeklerin temeli de bu saydığımız ürünlerden oluşmaktadır ve oldukça lezzetli tarifleri bulunur. tipik baltık mutfağı diyebileceğimiz lezzetleri barındıran ülke mutfağında özellikle patates yemekleri meşhurdur.

Tabiki de deniz ürünleri de favoriler arasındadır diyebiliriz. Özellikle levrek balığı ve çipura balığı vazgeçilmezlerdendir. Litvanya için öne çıkan lezzetlerden biri de çorbalardır. Çorbalarıyla meşhur olan ülkede juka, salatalık çorbası ve kabak çorbası gibi çorba çeşitleri de vardır.

Ülkenin festivallerine gelecek olursak halk festivallerinden bahsetmek gerekir. Litvanya nerede nasıl gidilir sorusuna alacağınız yanıtlarla ülkeye gitmek için beklemeyeceğiniz özelliklerden biri de festivalleridir. Bu kültürel faaliyetlerden en bilindik olanı da Kaziuko müge festivalidir diyebiliriz. Bu festivalde daha çok geleneksel ürünler sergilenir. Özellikle de kehribar takılar ve sokak sanatçılarının yaptığı resimler büyük bir özenle sergilenmiştir. İnsanlar sokak sanatçılarına ve yaptıkları işlere büyük değer verir. Ayrıca gece hayatının da renkli olduğunu söylemek ve eğlenceyi seven insanlarla karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğunu vurgulamak da oldukça önemlidir.

Litvanya’ya Nasıl Vize Alınır?

Litvanya’ya gitmek için vize almanız şarttır. Vize başvurusu yaptığınız anda istediğiniz vize türüne göre süreler değişiklik gösterebilmektedir. Önemli olan ve dikkat etmeniz gereken bir konu da vizenizin Litvanya seyahatinizin bitiş tarihinden sonra 6 ay daha devam ediyor olması gerektiğidir. Eğer son 5 yıl içerisinde aldığınız bir Shengen vizeniz varsa parmak izi tarması ile Litvanya’ya girebilirsiniz. Bunun haricinde vize uygulamalarını ve vize ücretlerini daha ayrıntılı şekilde öğrenmeniz mümkündür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ