Liechtenstein Nerede Nasıl Gidilir

9 Kasım 2016

Liechtenstein Nerede Nasıl Gidilir

Liechtenstein nerede nasıl gidilir bunu ayrıntılı olarak inceleyelim. Ülkenin adı Lihtenştayn Krallığı olarak telaffuz edilir. Orta Avrupa’da bir prensliktir. 160 km2’lik bir yüz ölçümü vardır ve dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Tam olarak Avusturya ve İsviçre arasında kalır. Sınırları 76 km uzunluğundadır. Ülkenin yarısını Ren Vadisi kaplar. Ülkenin denize kıyısı yoktur. Başkent Vaduz’dur.

Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2004 yılına bakılınca 34.600 olarak geçer. Km2 başında 216 kişi düşer. Artış hızı ise %0.9’dur. ülkede yüzde otuz dört oranında yabancı vardır. 885 adet Türk vatandaşı bulunmaktadır. Ülkede bin kişiden altısı göçmendir. Yaş ortalaması 38.2’dir. ülkenin prensi 1. Johann’dır ve dünyanın en zengin altıncı kişisidir.

Önemli Şehirleri

Vaduz: Ülenin en büyük şeghir ve başkentidir. Peter Kaiser Caddesi’ni gezebilirsiniz. Burada modern heykeller ve prense ait olan bağ evleri, şarap koleksiyonlarını görebilirsiniz. St Florin Katedrali’ni görebilirsiniz. Ayrıca Posta Pulları Müzesi ve Kuntmuseum da buradadır. Burada Prensin şatosuna da geçebilir ve harika manzarayı izleyebilirsiniz.

Balzers: burası küçük bir kasabadır. Burada bulunan eski bir kilise ve şatoyu ziyaret edebilirsiniz.

Liechtenstein Nerede Nasıl Gidilir1 - Liechtenstein Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili Almanca’dır. Din hristiayanlık olarak geçer. Buraya çalışmak için gelenlerin dili ayrıdır. İngilizce biliyorsanız, rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Halkın Almanca’da kullandığı lehçe Alemannic’tir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülke bir kara ülkesi olarak görünmektedir. Buna rağmen başkent Vduz’da okyanus iklimine benzer bir iklim görebilirsiniz. Kışlar soğuk, yazlar ise ılıktır. Güney rüzgarları etkilidir. Kış ortalaması 2 derece, yaz ortalaması ise 17 derecedir. Kış turizmi revaçtadır. Bu nedenle kış aylarında ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. aAralıktan nisana kadar kış sporları aktif olarak yapılmaktadır. Siz de kış sporları ile ilgileniyorsanız buraya bu dönem gidebilirsiniz. Çok üşüyen biriyseniz yaz aylarını tercih edebilirsiniz. böylece bizdeki bahar dönemini orada yazın yaşamış olursunuz. Doğa yürüuüşleri için ise mayıs ile ekim arasında ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada Alp Dağları’ndaki kış otelleri ve restaurantlar nisan sonundan kasıma kadar kapalıdır. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

İncele!  Finlandiya nerede nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Bölgede gezilecek yerler arasında Kunst Sanat Müzesi bulunmaktadır. Burada farklı koleksiyonlar görebilirsiniz. Ayrıca Liechtenstein Prensi’ne ait bir şarap koleksiyonu vardır. Burayı da görebilirsiniz. Ayrıca Schadler Seramik müzesini görebilirsiniz.

Tarihi Yerleri

Liechtenstein nerede nasıl gidilir tarihi yerleri neler, bakmak lazım. Burada tarihi yer olarak Schloss Vaduz Kalesi’ni görebilirsiniz. Burası aynı zamanda kraliyet ailesinin evidir. Buna rağmen kaleyi kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Oldukça şahane bir manzarası vardır. ayrıca Balzers Kalesi ve St. Florin Katedrali ile geçmişe gidebilirsiniz.

Gece Hayatı

Ülkede gece hayatı aktif değildir. Yine de birkaç pub ve bar bulabilir ve gecenizi buralarda geçirebilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülke çok küçüktür. Etnik olarak da farklı ırklar vardır. bu nedenle kendine has bir mutfağı yoktur. İsviçre ve Avusturya mutfağından esinlenmeler vardır. Otobüs terminali arkasında ana meydan vardır ve bu meydanda çeşitli restaurantlar bulunmaktadır. Avusturya ve İsviçre mutfağından özel tatları burada tadabilirsiniz. Burası pahalı bir yerdir. Burada yemek yemek istemezseniz de bir alternatifniz vardır. bunun için altınızda arabanızın olması gerekir. Böyle bir imkan varsa Avusturya sınırında bulunan Feldkirch’e gidebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Liechrenstein nerede nasıl gidilir bakınca; ülkede bir havalimanının olmadığını görmekteyiz. Zaten ülke çok küçüktür. Başkent Vaduz’a ulaşmak için THY ile Zürh’ e geçebilrisiniz. Buraya en kolay Zürih’ten ulaşabilirsiniz. Buradan tren kullanabilir ve Sargans’a görebilirsiniz. Oradan da otobüs ile başkente ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ