Libya Nerede Nasıl Gidilir

9 Kasım 2016

Libya Nerede Nasıl Gidilir

Libya Nerede Nasıl Gidilir detaylandıralım. Libya bir Kuzey Afrika ülkesidir. Doğusunda Mısır, güneyinde Nijer ve Çad, batısında Cezayir ve Tunus, güneydoğusunda ise Sudan vardır. 2013 yılından bu yana adı Libya Devleti olmuştur. Çoğunluk Trablus, Bingazi ve El Bayda’da yaşar. Ülkenin başkent Trablus’tur.

Nüfusu

Nüfusun tamamına yakını kıyı bölgelerde yaşar. Araplaşmış Berberiler, saf Araplar ve Türkler ülkede bulunmaktadır. Orta Afrika’dan birçok göçmen ülkede vardır. Libya’da 25.000 Türk yaşar. Ülke nüfusu 2011 sayımına göre, 6.420.000’dir.

Önemli Şehirleri

Trablus: Tripoli olarak da görebilirsiniz. Libya’nın başkentidir. Burada Tripoli Üniversitesi ve Bab el-aziziye kışlasını görebilirsiniz. Sonbahar ve ilkbaharın son aylarında kenti ziyaret edebilirsiniz. yazlar çok sıcak geçer.

Bingazi: Doğu Libya’nın başkentidir. İkinci büyük şehir olarak geçer. Burada çeşitli park ve bahçeleri ziyaret edebilirsiniz. Akdeniz sahillerinde konumlanmıştır. Ülkenin en ekonomik yerlerinden biridir.

Libya Nerede Nasıl Gidilir4 - Libya Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Libya Nerede Nasıl Gidilir Ülkenin resmi dili Arapça’dır. Arapça’nın lehçe ve ağızlarını görebilirsiniz. Eskiden İtalyan esaretini yaşamış olan yaşlılar, İtalyanca da konuşur. İngilizce ve İtalyanca büyük şehirlerde konuşulur. Bunun yanı sıra berberice ve sudani gibi dillerin de konuşulduğunu görebilirsiniz. Halkın büyük bir bölümü islamiyete inanmaktadır. Çoğu da sünni ya da Vahhabi mezhebine mensuptur.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Libya’da çöl iklimi hakimdir. Kum fırtınaları olur. Sıcaklıklar kışın ortalama 15 derecedir. Yaz aylarında ise sıcaklıklar ortalama 40 derecedir. Ülkede son yıllarda iç savaşlar olduğu için güvenlik sorunu vardır. Ülkeye geçiş mevsimlerinde, havanın çok sıcak olmadığı, kum fırtınalarının olmadığı dönemlerde gitmeniz gerekir.

Gezilecek Yerler

Libya’da gezilecek yerler arasında;

¥ Red castle müzesi
¥ Gurgi cami
¥ Yeşil meydan
¥ En-naka camii
¥ Eski kent
¥ 23rd July Lake
¥ cemahiriye müzesi
¥ saat kulesi bulunmaktadır. Burası otantik bir ülkedir. Yaz aylarında çok sıcaklarda, genelde akşam saatlerinde hareketlilik olur.

İncele!  Monaco Nerede Nasıl Gidilir

Çok sıcaklarda bölgede olmamalısınız. Aksi takdirde gezmek konusunda da sorun yaşarsınız.

Tarihi Yerleri

Libya nerede nasıl gidilir incelemesinde mutlaka tarihi yerlere bakılmalıdır. Tarihi yerler arasında El-hamre Kalesi ve Acacus Dağları bulunmaktadır. Ayrıca tarih öncesi kaya süslemeciliğini bol miktarda görebilirsiniz. Acacus Dağlarının olduğu şehir Ghat’tır. Bu konuda gezerken dikkatli olmalısınız.

Gece Hayatı

Ülkede alkol yasaktır. Böyle olunca alkollü yerler de yasaktır. Mekanlarda alkolsüz içecekler sipariş edebilirsiniz. oteller, kafeler ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Libya’da geleneksel içki naneli çaydır. Bunu da her yerde bulabilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Libya Nerede Nasıl Gidilir Ülkede restoran sayısı ve yemek çeşitleri fazladır. Dolayısıyla çeşitli iyi restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Al murjan tavsiye edilen mekanlar arasındadır. Burada balık yiyebilirsiniz. As-soraya da bilinen ve tavsiye edilen mekanlardandır. Buraya gidebilirsiniz. Libya deniz kıyısıdır. Bu nedenle balık çeşitleri fazladır. Alkol bulma şansınız yoktur, zira alkol yasaktır. Sadece geleneksel içeceklerden biri olan nane çayını içebilirsiniz. Bu da her restoranda bulunur zaten. Yöresel bazı yemekler vardır. bunları deneyebilirsiniz. Couscousi bunlardan biridir. Yapımında buğday ve irmik kullanılır. Bazen de bunlar arasındadır. Bu da sıcak bir sos ile yapılır. Yemeklerde baharat kullanılır. Bu nedenle ülkede baharatın ayrı bir önemi ve yeri vardır.

Nasıl Gidilir

Libya nerede nasıl gidilir bakınca; Türk Havayolları’nın Trablus’a direkt uçuşunun olduğunu görmekteyiz. Uçuş ortalama üç saat sürmektedir. Arzu ederseniz kara yolunu da tercih edebilirsiniz. Bunun için İskenderiye üzerinden kara yolunu kullanmalısınız. Ülkeye giriş için vize şartı yoktur. Sadece karışıklık dönemlerinde insanlar buraya gitmeyi tercih etmez. Oysa ülkede ciddi anlamda görülebilecek yerler mevcuttur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ