Liberya Nerede Nasıl Gidilir

9 Kasım 2016

Liberya Nerede Nasıl Gidilir

Liberya nerede nasıl gidilir birlikte bakalım. Ülkenin adı resmi bilgi olarak Liberya Cumhuriyeti’dir. Batı Afrika kıyısındadır. Kuzey Atlas Okyanusuna da kıyısı vardır. Fildişi Sahilleri ile Sierre Leone arasında kalır. Özgürlerin toprağı anlamına gelir. Daha önce köle olan Afrika ve Amerikalıların çocukları tarafından kurulmuştur. Siyah Afrika’da olan ve sömürgecilikte nasibini almamış olan tek ülkedir. İki iç savaş görmüştür. 1999 – 2003 yılları arasındaki iç savaşta ekonomi ciddi zarara görmüş ve insanlar göç etmiştir. Başkent Monravia’dır.

Nüfusu

2012 tahminlerine göre ülke nüfusu; 3.887.886’dır. Ülke her konuda Amerika’yı örnek almıştır. Siyasi olarak baktığımız zaman ülkenin temsili demokrasi ile yönetildiğini görmekteyiz. Anayasal bir cumhuriyet sistemi vardır. yasama cumhurbaşkanındadır. Güçler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir. Yürütme yargı ve Yargıtay tarafından sürdürülür.

Önemli Şehirleri

Monravia: Liberya Nerede Nasıl Gidilir Ülkenin başkentidir. Finansal merkez olarak da kabul edilir. Limanlar hakimdir. Kentin ekonomisine hakimdir. Burada gezilecek çok çeşitli alanlar vardır. doğal alanlarda gezebilir ve alış veriş merkezlerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Bunu dışında birçok farklı tarihi alan gezebilirsiniz. 572.000 nüfusu vardır. ( 2003 sayımlarına göre )

Grand Bassa: 2008 seçimlerine göre, 224.839 nüfusu vardır. Sekiz bölümü vardır. burayı da görebilir ve hem yeşilden hem de doğadan yararlanabilirsiniz.

Din ve Konuşulan Dil

Dinler arasında %43.4 Animizm, %39.1 hristiyan, %16.4 islam bulunmaktadır. Hristiyanların %17,5 kadar kısmı protestan, %13.2’si Katolik ve geri kalanı da bağımsız kiliselerdir. Ülkede Araplar, Bassalılar, Kpelleliler, Grebollar, Krular bulunmaktadır. Resmi dil İngilizcedir. Ayrıca yirmi etnik grup da çeşitli dillerde konuşmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkede görülen iklim tropikaldir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 23 ile 32 derece arasındadır. Kışlar sıcak ve kuru geçer. Yaz ayları nemlidir. Genelde bulutlu geçer. Yıllık yağış miktarı 500 mm’den fazladır. Kasım ile nisan ayları arasında ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

İncele!  İzlanda nerden nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Liberya nerede nasıl gidilir? Başkentte tipik Güney Amerika evlerini görebilirsiniz. Yerleşik kilise örneklerini inceleyebilirsiniz. Careysburg bölgesi oldukça yeşildir. Ayrıca broad caddesini gezebilir ve waterside marketi de ziyaret edebilirsiniz. Başkentte üç tane alış veriş merkezi vardır. alışveriş merekzlerinde abd ürünlerini bulabilirsiniz. Stop & stop mağazası vardır. Waterside market, her çeşit tekstil ürünlerinin sunulduğu bir yerdir. Yiyecek ve içecekler konusunda ise Abi Jaoudi bulunmaktadır.

Liberya Nerede Nasıl Gidilir - Liberya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Liberya’da başkentte gezilecek yerler arasında tarihi özelliklere sahip olan şunlar vardır:

¥ Ulusal müze
¥ Masonic tepesi
¥ Caraysburg bögesi
¥ Antoinette Tubman stadyumu
¥ Samule K. Doe Spor Kompleksi ve stadyumu

Buraları gezebilir ve kentte daha dolu dolu zaman geçirebilirsiniz. Bu arada alış veriş merkezleri Cuma günleri saat 12.30’a kadara açıktır.

Gece Hayatı

Ülkede gece hayatı çok azdır. Ancak başkent Monrovia’da büyük otel barları ve bazı kulüpleri tercih edebilirsiniz. Bunlar oldukça sınırlıdır. Quelu ve Wulki çiftiklerine gidebilir ve burada çeşitli aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Havuz ve binicilik bunlar arasında yer alır. Liberya’da gece ne olursa olsun dışarı çıktığınız zaman dikkatli olmalısınız. Bulunacağınız yeri elçiliğe bildirmeniz sizin için iyi olacaktır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülkede genelde konuklar et ve tavuk ürünlerini tercih eder. Karışık ızgara tabağı ya da farklı balık ürünleri yenebilir. Balık ürünleri oldukça lezzetlidir. Hint ve Lübnan menüleriniz de görebilirsiniz. Porsiyonlar büyük olduğu için siparişlerinizi buna göre vermeniz gerekir. Tatlı meyve suları vardır. Bunları deneyebilirsiniz. Mezza evi denen yerlerde yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Liberya nerede, nasıl gidilir inceleyince tüm pasaport türleri için vize olduğunu görmekteyiz. Monrovia havalimanın gidebilirsiniz. KLM ve Air France havayolu şirketlerini tercih edebilirsiniz.

İncele!  Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ