Letonya Vizesi Nasıl Alınır

Letonya Vizesi Nasıl Alınır

Letonya vizesi nasıl alınır Letonya vize için hangi belgeleri istemektedir? Letonya vizesini kimler alamaz?

Coğrafi Konumu

Öncelikle Letonya nerededir, nüfusu ne kadardır gibi soruların cevabını vermek gerekir. Letonya Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir. 2013 araştırmalarına göre yaklaşık 2.13 milyon nüfusa sahiptir. Letonya bir Avrupa ülkesi olmasıyla birlikte Avrupa Birliği içende yer almış bir ülkedir. Şaşırtıcı olan şudur ki Avrupa Birliği ülkeleri içinde yer almasına rağmen Shengen Sözleşmesini kabul etmemiştir. Bunun için Letonya vizesi nasıl alınır sorusuna ilk yanıtımız normal başvuruyla diyebiliriz.

İstenen Belgeler

Letonya vize nasıl alınır sorusuna net cevap verebilmek için bazı durumlar vardır. Bu durumlarda vize için gerekli olan belgelerdir.

  • Pasaport
  • Vize başvuru formu
  • Dilekçe
  • Fotoğraf
  • Nüfus kayıt örneği
  • Vize ücreti
  • Kimlik belgesi
  • Finansal geliri gösteren evraklar
  • İş / mesleki durum belgesi

Yukarda sayılan belgeler eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Şimdi birebir evraklar neymiş inceleyelim.

letonya - Letonya Vizesi Nasıl Alınır

Pasaport

Ülkenizde sizi tanımlayan nasıl bir kimliğiniz varsa uluslar arası bir yolculukta da  sizin bir kimliğe ihtiyacınız vardır. İşte pasaport alınması demek sizin uluslar arası bir kimliğinizin olması anlamı taşır. Vize başvurusunun ilk şartı budur.

Vize Başvuru Formu

Vize başvurusunun en olmazsa olmazlarındandır vize başvuru formu ve beklide Letonya vize nasıl alınır sorusunun tam bir karşılığıdır. Çünkü vize başvuru formu olmadan vize başvuru formu doldurulmadan vize alınması imkansızdır. Vize alacak kişinin vize başvuru formunu atlamadan ve tam bilgiler vererek doldurması gerekmektedir. Aksi takdirde vizenizin başvurusu olmadığı için vizenizde olmaz.

Dilekçe

Letonya için vize talep edilecekse olmazsa olmazlarından birisi daha bunun adı dilekçedir. Siz Letonya yetkililerine dilekçe yazmadan vize nasıl alacaksınız. Diyeceksiniz ki ben ülkenize gelmek istiyorum ve şu şu özelliklerim var ne diyorsunuz. Onlarda sizin sizin durumunuzu inceledikten sonra kabul edecek veya etmeyecek. Ama dilekçesiz vize başvurusu olmaz.

İncele!  Turizm Literatürü

Biometrik Fotoğraf

Vize başvurusu yaptınız formunuz ve dilekçeniz hazır ama fotoğraf lazım ne yapacaksınız? Vize başvurusu esnasında sizin 2 adet biometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacak. Bu yüzden yanınızda hazır bulundurmanız her zaman lehinize olacaktır.

Nüfus Kayıt Örneği

Vize başvurusu sırasında yanınızda bulunması gereken belgelerdin biriside nüfus kayıt örneğinizin olmasıdır. Letonya konsolosları sizin ve ailenizin nüfus bilgilerini bilmek isteyeceklerdir.

Vize Ücreti

Vize alabilmek için vize ücreti yani harcı mecburidir desem şaşırmazsınız herhalde. Gerçekten hangi ülkeye giderseniz gidin vize ücreti yani harcını yatırmak mecburidir. Sizin kalacağınz güne, yapacağınız şeylere göre bu durum değişmektedir.

Kimlik Belgeniz

Demiştik ya pasaport sizin uluslar arası kimliğiniz ve alınması mecburidir diye ama başvuru esnasında sizin gerçek kimliğinizde gerekmektedir. Gerçek kimliğinizin fotokopisi sunacağınız evrakların içinde yer alması gerekmektedir.

Finansal Geliri Gösteren Evraklar

Letonya konsolosları vize için evraklar istemektedir bu evrakların içinde finansal gelirinizini gösteren evraklarda olmalıdır. Bunun ana nedeni sizin kendi ülkenizde hangi işler yaptığınız öğrenmek istemesidir. Hedefleri ticari olaylarda kaçakçılık, dolandırıcılık gibi bir sürü durum yaşanırken önceden bunun önlemini alabilmektir

İş/Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Vizeyi başvuran kişinin mesleki durumunu merak ettikleri için bazı belgeler istemektedirler. Bu sizin iş yerinden alacağınız basit bir belge olabilir ya da ne tür iş yaptığınızı gösterir bir belgede olabilir.

Letonya vize nasıl alınır sorusuna yanıt vermiş bulunmaktayız. Gereken belgeler tamamlandıktan sonra konsolosluğun yapacağı mülakatı geçmeniz durumunda en az 15 gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ