Letonya Nerede Nasıl Gidilir

10 Kasım 2016

Letonya Nerede Nasıl Gidilir

Letonya nerede nasıl gidilir inceleyelim. resmi olarak Letonya Cumhuriyeti olarak bilinir. Kuzey Avrupa’da yer alır. Güneyde Litvanya, kuzeyde Estonya, doğuda ise Belarus ve Rusya vardır. İsveç ile deniz üzerinden sınırı vardır. Letonya’nın başkenti Riga’dır. Aynı zamanda en büyük şehri olarak geçer. Avrupa Birliği ülkesidir.

Nüfusu

Ülke nüfusu 1.274.735’tir. Bunlar 2006 verileridir.

Önemli Şehirleri

Riga: Ülkenin başkenti ve liman şehridir. Gezilecek yerler arasında old town bulunmaktadır. Bunun dışında özgürlük heykeli, pilsetes kanalı gibi yerleri burada görebilirsiniz. Alberta jela caddesini gezebilirsiniz. Kanallar ve tarihi yerlerde tur yapabilirsiniz. ayrıca riga central marken ve jurmala bölgesini de görmenizi tavsiye ederiz.

Daugavpils: ülkenin en büyük ikinci şehridir. Daugava kalesi anlamına gelir. Nüfus 100.000’in üzerindedir. Şehirde birçom doğal göl ve park vardır. Letonya ve Rusya sınırına 120 km’dir.

Din ve Konuşulan Dil

Resmi dil Letonca olmakla birlikte,Litvanca ve Rusça da konuşlan diller arasında vardır. Dinlerde Lutherci, Roma Katolikleri ve Rus Ortadoksları vardır. Etnik dağılıma bakınca; %62 letonlar, %3.3 Beyaz Ruslar, %2.2 Ukraynalılar, %26.9 Ruslar, %2.2 Polonyalılar, %2.3 diğerleridir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Letonya nerede, nasıl gidilir mevsim nasıldır bakalım. Ülkede deniz iklimi vardır. Hava nemli olmakla birlikte en çok nem sabah saatlerinde görülür. Kışlar sert ve genelde kar yağışlıdır. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 17 ile 23 derece arasındadır. İlkbahar ve sonbahar oldukça ılıktır. Yaz sonu ve sonbahar aylarında ise yağışlar yoğun olur. Buna göre yaz aylarını ülkeyi ziyaret etmek için seçebilirsiniz. Ayrıca sonbahar dönemini de tercih edebilirsiniz. Bu dönemde değişik etkinlikler yapılır. Sigula ve Vidzemes augstiene bölgesindeki etkinliklere katılabilirsiniz.

Letonya Nerede Nasıl Gidilir - Letonya Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Ülkede Liepaja bölgesinde kumsallar ve sahiller vardır. Avrupa’daki en uzun kumsallardan biri burada yer alır. Ayrıca bu kumsallar körfeze değil denize açılır. Bu yüzden oldukça temizdir. Denizde tuzluluk oranı da yüksek değildir. Festivalleri bol olan ülkeye, bu dönemlerde gelebilirsiniz.

İncele!  Madagaskar Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Letonya çevresinde bolca eski kale ve saraylar bulunur. Hatta bu kalelerde çeşitli organizasyonlar yapılır. Tarihi yerler arasında Riga’da;

¥ Özgürlük heykeli ve old town
¥ Riga kalesi
¥ Daugeva nehri
¥ House of the blackheads ve Town Square
¥ Kedi evi
¥ St. Peters’s kilise
¥ Riga Jaunilela
¥ The three brothers
¥ Riga dome katderali
¥ Riga rus Ortodoks kilisesi gibi yerler bulunmaktadır.

Gece Hayatı

Ülkede gece hayatı oldukça hareketlidir. Riga’da birçok farklı gece kulübü ve bar görebilirsiniz. Eski Riga’da daha uygun fiyatlı kulüp ve barlar vardır. Gözde kulüplerin fiyatları daha yüksektir. Buralarda dikkatli olmalı ve kesenize uygun olan eğlence mekanları arasından seçim yapmalısınız. Bazı kulüplerde Rus kızlarının dans ettiğini görebilirsiniz. Seçtiğiniz kulübe ve bara göre eğlence de değişecektir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Litvanya ve Finlandiya mutfakları ile benzerlik göstermektedir. Besinlerde karabiber ve kimyon hariç pek baharat kullanılmaz. Besinlerin genel olarak lif ve yağ oranı yüksektir. Sür ve süt ürünleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla çeşitlidir. Açıkhava pazarlarına rastlayabilirsiniz. Bu pazarlarda ev yapımı tatlılar, sebzeler, meyveler, çeşitli mantarlar vardır. kimyon tohumu hemen hemen tüm yiyeceklerde kullanılır. Yerli içki siyah balsamdır. Bu içki bir tür likördür ve kahve yanında da ikram edilir. Bira ülkede çok fazla tüketilmektedir. Ülkenin kendi yerel bira markaları da bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir

Letonya nerede nasıl gidilir inceleyince, bordo pasaportunuz var ise, ülkeye schengen vizesi ile giriş yapabildiğinizi görmekteyiz. Yeşil pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaportlara doksan güne kadar vize uygulanmamaktadır. Havayolu ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ