Kuzey Kore Nerede Nasıl Gidilir

10 Kasım 2016

Kuzey Kore Nerede Nasıl Gidilir

Kuzey Kore nerede nasıl gidilir inceleyim. Ülkenin resmi adı ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olarak geçer. Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nda yer alır. Güneyinde Kore Cumhuriyeti, kuzeyinde Rusya ve Çin, batısında ise Sarı Deniz ve doğusunda ise Japon Denizi vardır. Kore içi partisi tarafından sosyalizm ile yönetilmektedir. Başkenti Pyongyang’tır. Ayrıca ülkede dokuz şehir daha bulunmaktadır.

Nüfusu

Ülke etnik açıdan homojen bir yapıysa sahiptir. %99.8 korelilerden oluşur. Avrupalı Çinli, Vietnamlı, Japon bir azınlık kesim de vardır. 2009 sayımlarına göre ülke nüfusu 23.923.118’dir.

Önemli Şehirleri

Phonyang: Büyükşehir özelliklerinin hepsini görebilirsiniz. Başkenttir. Taedong Nehri üzerine kurulmuştur.

Wonsan: Kore yarımadasınına kuzeydoğusundadır. Japon denizinin batı kıyısında yer alır. 20000 tahminlerine göre, 331.000 nüfusu vardır. Kumgang dağı burada bulunuur. Bu dağın 120 km kuzeybatısında yer alır. Eskiden bir balıkçı limanıymış. Japonya ile anlaşma gereği ticari liman haline gelmiştir.

Din ve Konuşulan Dil

Resmi olarak ateizm inancına sahip olan ülkede, Budizm de vardır. Ülkenin resmi dili de Korece’dir. Bu dil Güney Kore ile aynı olsa da Kuzey Kore’nin daha ayrı bir diyalektiği vardır. Ülkede inanç özgürlüğü vardır. Aynı zamanda şamanizm ve Hristiyanlığı da belli bölgelerde görebilirsiniz.

670x420Kapak Foto saray - Kuzey Kore Nerede Nasıl Gidilir

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Kuzey Kore’ye gitmek için sonbahar aylarını tercih etmeniz gerekir. İlkbahar aylarında muson yağmurları yağar. İklim genel olarak ılıktır. Erken yaz döneminde hem kısa hem de nemli bir dönem vardır. Temmuz ve ağustos ayları en kurak ayladır. Bahar aylarında muson yağmurları yağar. Mayıs ve temmuz ayrları arasında ziyarette bulunabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Kuzey Kore nerede nasıl gidilir tarihi yerler nereler bakalım. Ülkede gezilecek yerler, yerel bir turist olmadan gezilemez. Yabancıların tek gezmesi yasaktır. Görülecek yerler arasında;

İncele!  Monaco Nerede Nasıl Gidilir

¥ Kim II Sung Square
¥ Pyongyang Film Studios
¥ Chollima Statue
¥ Kumsusan Memorial Palace
¥ Mangyondae Childrens Palace
¥ Phonyang Circus
¥ Phonyang Zoo
¥ Mansudae Grand Manument bulunmaktadır.

Tarihi Yerleri

Ülkede 1 Mayıs Stadyumu tarihi yerler arasında sayılır. Burayı gezebilirsiniz.

Gece Hayatı

Kuzey Kore’de gece hayatı yoktur. Sadece belli diplomatik görevlilerin gidebildiği yerler vardır. Bu kulüpler özeldir ve buralara giremezsiniz. Bazı yabancı turistler için karaoke bar bulunur.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Kuzey Kore mutfağı, güney Kore mutfağı ile benzerlik gösterir. Dünya mutfağından seçenekleri ülkede görebilirsiniz; ancak bunun için yüksek bri bedel ödemeniz gerekir. Ülkede kıtlık vardır ve bundan dolayı halk bile doğru düzgün beslenememektedir. Bu da ekonominin kapalı bir politika ile yapılmasından kaynaklanmaktadır. Sungeoug çorbası ülkeye özel bir çorbadır. İçinde zencefil, karabiber, balık, yeşil soğan, sarımsak vardır ve çorba şeffaftır.

Nasıl Gidilir

Kuzey Kore nerede nasıl gidilir inceleme gerekir. Ülkeye Kuzey Kore vizesi ile gidilir. Bu vize pasaporta işlenmez. Ayrı bir belge olarak verilir. Air Koryo ile ülkeye gidebilirsiniz. Ülkeye sadece devlet turlerı ile yılda yaklaşık 2000 yabancı giriş yapabilmektedir. Burayı ziyaret etmek için devletin güvenini kazanmış olan bazı şirketlere başvuru yapmanız gerekir. Ayrıca başkente girmeden evvel uymanız gereken detaylar size sunulur. Bu kurallara uymalı ve asla fotoğraf – video çekimi yapmamalısınız. Sizi sadece devlet görevlileri gezdirir. Ayrıca kurallara uyacağınıza dair bir belge de imzalarsınız.

Kapalı ekonomiye sahip olan ülkede her şey pahalıdır. Bu ülkeye seyahat etek maalesef biraz sıkıntılıdır. Zaten ülkeye kimlerin gideceğiniz ve bu insanların neler görebileceğine ancak onlar karar verebilmektedir. Sürekli size tahsis edilmiş olan görevliler ile gezmek zorundasınız. İmzalanan evraklar da sizin elinizi ayağınızı bağlar. Yani ancak çok merak ediliyorsa gidilecek bir yerdir.

İncele!  Küba Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ