Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

10 Kasım 2016

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir inceleyelim. Kısaca KKTC ya da Kuzey Kıbrıs olarak geçer. Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü adadır. Ülkenin bağımsızlığı sadece Türkiye tarafından tanınmaktadır. Türkiye bu adayı bağımsızlığından bu yana desteklemektedir. Bu yüzden de yavru vatan olarak geçmektedir. KKTC’ye uygulanan ambargolardan dolayı, ülke Türkiye’ye bağlı durumdadır. Topaklar kuzeyde Dipkardaz, batıda Güzelyurt ve güneyde Akıncılar’ doğrudur. Başkenti Lefkoşa’dır.

Nüfusu

Ülkenin 2013 yılına göre 286.257’dir. Burada yerli Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’den o bölgeye giden Türkler olarak ayrılır. Yaz döneminde giden turistler nedeni ile nüfus artmaktadır.

Önemli Şehirleri

Lefkoşa: Başkenttir ve yeşil hat ile ikiye ayrılmıştır. Kuzey kesiminde Türkler, güney kesiminde Rumlar yaşar. Yeni Lefkoşa ve Eski Lefkoşa’yı gezebilirsiniz. Selimiye camii, büyük han ve ermeni kilisesini görmelisiniz.

Girne: Girnede öncelikle mutlaka Girne Kalesi’ni görmeniz gerekir. Bunun dışında Luzinyan ve Venedik Kulesi, St. George Kilisesi, Akdeniz mezar kazıları, sarnıçlar, zindanlar bunların hepsini görebilirsiniz.

Din ve Konuşulan Dil

Kıbrıs’ta resmi dil Türkçe’dir. Halkın büyük çoğunluğu da Türkçe konuşır. Yüzde doksan sekiz oranında Kıbrıs Türkleri Müslüman ve sünnidir. % 0.5 oranında Rum vardır. % 0.2 oranında Maruni Hristiyan vardır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Kuzey Kıbrıs makro iklim sınıflandırmasına göre yarı kurak bir iklime sahiptir. Yaz mevsimi sıcak ve kuraktır. En sıcak ay temmuzdur. En soğuk ay ocaktır. Yağışlar genelde ekim ile mart ayı arasında görünür. Kış mevsimi ılık ve az yağışlıdır. Bu nedenle aslında ne için buraya gideceğinize karar vermelisiniz. Deniz tatili için sıcak ayları tercih edebilirsiniz. daha sakin zamanlarda eylül sonu ve ekimde dahi denize girebilirsiniz. Yani genel olarak akdeniz ikliminin etkileri göründüğü için ne kış aylarında dahi keyifli bir tatil planı organize edebilirsiniz.

İncele!  Namibya Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir ,KKTC’de gidilecek yerler neler bakalım. Bunların arasında Girne’de Girne Kalesi ve Girme Yat Limanı vardır. bunun yanı sıra;

¥ Bellapais manastırı
¥ St. Hillarion Kalesi
¥ Batik gemi müzesi
¥ Mavi köşk
¥ Bufaveto kalesi
¥ Bedesten
¥ Selimiye Camii gibi yerleri görebilirsiniz.

Ayrıca bol sahil şeridi olduğu için, deniz turizmi de aktif olarak bulunmaktadır. Kıbrıs’ta çok fazla otel vardır ve bunların arasından seçim yapabilirsiniz.

Tarihi Yerleri

Kentin tarihi yerleri arasında Selimiye cami, bedesten, Bufaveto kalesi, çeşitli müzeler, St. Hillarion kalesi ve bellapais manastırı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; büyük han, büyük hamam, haydar paşa camisi, barbarlık müzesi de görülmesi gereken tarihi yerler arasında yer alır. Osmanlı’dan kalma mimarileri inceleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

Gece Hayatı

Kıbrıs’ın her yerinde gece hayatı oldukça aktiftir. Kulüp ve çeşitli barlara gidebilirsiniz. Bütçesinin biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çok büyük partilere katılabilirsiniz. Otellerin kendi bünyelerinde de değişik partiler ve organizasyonlar ile karşılaşabilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Kıbrıs mutfağında değişik tatları görebilirsiniz. Tarih boyunca farklı kültürlerin bünyesinde olması, etkileşimlerin de artmasına neden olmuştur. Hatta bu etkileşimlerden dolayı, tamamen Kuzey Kıbrıs’a ait bir yemek ortaya çıkmamıştır. Kuzey Kıbrıs bölgesi yemekte sunuma önem vermektedir. Akdeniz mutfağı etkilerini görebilirsiniz. Bu nedenle zeytinyağlılar önem taşır. Özellikle hellim peyniri çok fazla tercih edilir. Ayrıca farklı ülkelerin lezzetlerini de ülkede görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir bakalım. Lefkoşa’da Ercan Havalimanı vardır. havayolu ile Kıbrıs’a ulaşabilirsiniz. Bunun dışında deniz yolunu da tercih edebilirsiniz. Mersin Taşucu’ndan gemiler kalkmaktadır. Hatta buradan kendi aracınız ile de geçebilirsiniz. Alanya limanından da gemi yolunu tercih edebilirsiniz. Bu bakımdan sorun olmadan ulaşımız gerçekleşir

İncele!  Viyana Hakkında Genel Notlar Gezilecek Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ