Kuveyt Nerede Nasıl Gidilir

10 Kasım 2016

Kuveyt Nerede Nasıl Gidilir

Kuveyt nerede nasıl gidilir bakınca öncelikle ülkenin resmi olarak Kuveyt Devleti olarak bilindiğini görmekteyiz. Arabistan yarımadasında yer alır. Basra körfezi kıyısında, Arabistan’ın kuzeydoğusunda yer alır. komşuları arasında güneyde Suudi Arabiastn ve kuzeyde Irak bulunur. 18. Yüzyıl başlarında bölgeye arap kabileleri yerleşmiştir. Bundan sonra da Kuveyt Şeyhliği kurulmuştur. Yoksa normalde ilk yerleşimler antik yunan zamanında MÖ 4. Yüzyılda olmuştur. 1961 yılında Birleşik Krallık’tan ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir.

Nüfusu

Ülkenin 2010 yılına göre 2.692.526’dır.

Önemli Şehirleri

Kuveyt: Başkent olan şehirdir ve ülkenin adı ile aynı ada sahiptir.

Abu halifa: ülkede yer alan diğer önemli şehirlerden biridir.

Her iki şehirde de gezilecek yerler genelde yap şeklinde olan yerlerdir. Kafe ve restoranlar, alışveriş merkezleri gezilen yerler arasında yer alır. hülkede genel olarak 23.00’dan sonra sosyal hayat bittiği için, aynı zamanda bu hayatın erken başladığını da dile getirmek yanlış olmaz.

Din ve Konuşulan Dil

Kuveyt Devleti’nin resmi dili Arapçadır. Nüfusun üçte ikisi yabancıları oluşturur. Bu nedenle bölgede yaygın olarak İngilizce kullanılır. Ülke islam dini esaslarına göre yönetilir.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

İlkbahar mart ayında başlar. İlkbaharda çok naidr olmakla birlikte sağnak yağışlar görülebilir. Sonbahar ve kış aylarında soğuktur. İlkbahar ve yaz aylarında ise sıcaktır. Kuzeybatıdan esen rüzgarlardan etkilenir. Güneydoğudan esen rüzgarlar sıcak ve nemlidir. Bu nedenle temmuz ile ekim arası sıcaktır. Bu aylarda sıcak ve kuru rüzgarlar eder. Kuzeybatıdan esen şimal, bölgeyi etkiler. Bundan dolayı haziran ve temmuz aylarında kum fırtınaları olur. Yaz ayları 44-46 derece değerlerinde olur. Kasım ile nisan ayları arası ideladir.

Gezilecek Yerler

Kuveyt nerede, nasıl gidilir inceleyince, ülkenin Saddam hüseyin işgali sonrasında, Batının resmi önderliği sayesinde yeniden şekillendirildiğini görmekteyiz. Kentte bu nedenle ABD ve İngiltere vatandaşları en tepede yer alır. daha sonra Kuveytliler ve Afrika’nın çeşitli yerlerinden gelen kişiler sıralamadan yerini alır. kentte birçok alışveriş merkezi vardır. Kuveytliler de sosyal hayatlarının çoğunu buralarda geçirmektedir. Sahilleri güzeldir ve buraları ziyaret edebilirsiniz.

İncele!  Bangladeş Nerede Nasıl Gidilir

kuveyt1 - Kuveyt Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Kentin çok fazla tarihi bir alanı yoktur. alışveriş merkezleri dışında gezecek çok fazla yer yoktur. Sadece Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Gece Hayatı

Kuveyt’te batılıların gece hayatı gibi bir gece hayatının söz konusu olmadığını belirtmek isteriz. Ülkede alkol yasaktır. Yemek ve sohbet ortamı ile gece hayatını yaşayabilirsiniz. Ayrıca saat 23.00’dan sonra birçok mekan kapanmaktadır. O yüzden geceler erken başlayıp erken bitmektedir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ortadoğu muytfağı zengindir. Bu nedenle yemek konusunda sorun yaşamazsınız. et ürünlerinin yanı sıra, en çok ön planda olan da pilavdır. Bu da Kuveyt’in verdiği her ürüne karşılık olarak pilav almasından kaynaklanmaktadır. Kuveyt’te yaşayanlar tek başına pilav tüketmez. Bu yüzden pilavın yan yemek olduğunu söyleyebiliriz. Pilavın yanında et yemekleri tüketilir. Tatlı yemek isterseniz genelde tatlıların hamurişi olduğunu belirtmek isteriz. Genelde hurma ve gülsuyu tatlılar görünür. Lokma gibi şerbetli tatlılar tüketilir. Kahvenin önemli bir yeri vardır. bu nedenle kahve de bolca tüketilir. Misafirlere yeşil çekirdekli kahveler ikram edilir. Kahveyi yeniden içmek istemezseniz eğer, fincanda biraz kahve bırakmanız yeterli bir mesaj olacaktır. ülkede bahşiş verme zorunluluğu olmasa da, yüksek gelir sahipleri bol miktarda bahşiş bırakır.

Nasıl Gidilir

Kuveyt nerede nasıl gidilir inceleyince, Kuveyt’e her gün İstanbul – Kuveyt uçak seferleri olduğunu görmekteyiz. Saat farkı yoktur. Vize uygulaması olsa da, vizenizi kolayca alabilirsiniz. Uçuşlar Kuveyt şehrine yaklaşık 3 saat 30 dakika sürmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ