Küba Nerede Nasıl Gidilir

10 Kasım 2016

Küba Nerede Nasıl Gidilir

Küba nerede nasıl gidilir birlikte inceleyelim. Ülkenin adı resmi olarak Küba Cumhuriyeti olarak geçer. Karayipler’de bir ada ülkesidir. Takımada ve Küba adasından meydana gelmektedir. Ülkenin başkenti Havana’dır. Aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenn batısında Meksika ve Bahamalar, kuzeyinde Birleşik Devletler, güneyinde Ceyman Adaları ve Jamaika, güneydoğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti bulunur. Küba Karayipler’deki en kalabalık ada ülkesidir.

Nüfusu

Küba’da çok farklı etnik grupları görebilirsiniz. Bu nedenle oldukça karmaşık bri nüfus yapısı vardır. Avrupalı ve Afrikalılar’ın bir karışımı olan Mulattolar ülkede bulunmaktadır. Bunlar ülkenin %51’ini oluşturmaktadır. Ülkenin %37’si beyazlar, %1’i Çinliler ve %11’i siyahlardır. 2013 sayımında ülke nüfusu 11.210.064 çıkmıştır.

Önemli Şehirleri

Havana: Küba’nın başkentidir. İki milyon nüfusu vardır. Puro, mısır, şeker kamışı geçim kaynakları arasında yer alır. Turizm kentidir ve yıllarca İspanyolların boyundurluğunda kalmıştır. Burada barok ve neoklasik anıtları görebilirsiniz. La Cabana Hisarı’nı görmelisiniz. Restoran bölgeleidni gezebilir ve gece hayatında keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Santa Clara: küba’da Villa Clara vilayetinin başkentidir. Ülkenin orta kesimlerinde yer alır. Ernesto Che Guevera’nın mezarının olduğu yerdir. Hatta hasta siempre şarkısında Santa clara’dan söz edilmiştir.

Küba Nerede Nasıl Gidilir - Küba Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Resmi dil ülkede İspanyolca’dır. Ülkenin din konusunda %60’ı Katolik Hristiyan, %5’i protestan Hristiyan, diğerleri ise Santeria’dır. Anayasada ise dinler konusunda herhangi bir madde yoktur.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Küba nerede nasıl gidilir Küba’ya noel zamanları ve temmuz ile ağustos aylarında gidebilirsiniz. Bu aylarda çok tercih edilen ülkenin fiyatları da yüksek olacaktır. ayrıca yer konusunda da erken davranmazsınız sorun yaşayabilirsiniz. Küba’yı ziyarette havanın soğuk olmadığı ve fırtınaların olmadığı bir dönemi seçmelisiniz. Ocak ile mayıs arası uygun olacaktır. ayrıca ülkede 1 mayıs dönemi bol şenlikli geçer. İklim yarı tropiktir. Kısa süre yağışlar olabilir. yaz ve kış arasında sıcaklık farkı çok fazla değildir. Ortalama 26 derece sıcaklık yıllık olarak ölçülmüştür. Haziran ile ekim ayları arasında kasırgalara rastlanır. Kasım nisan arasın en kurak zamandır.

İncele!  Bhutan Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Ülkede gezilecek yerler arasında tarihi eserler, restoranlar, kulüpler bulunur. Özellikle Havana’da açık hava müzesi, La Cabana Hisarı, Santa Maria Plajı gibi yerleri görebilirsiniz.

Tarihi Yerleri

Ülkede Havam’da kolonyal dönemden kalma birçok tarihi eser vardır. bu sebeple de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiştir.

Gece Hayatı

Küba’da özellikle Havana’da gece hayatı çok canlıdır. Güzel müzikler dinleyebileceğiniz yerler vardır. Aynı zamanda kulüplerde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Küba mutfağında zıgara et çok sık tüketilir. Bunun yanında avakado, patates, kızarmış muz servis edilir. Elbette Karayip Mutfağında sık kullanılan pirinci de görebilirsiniz. Pirinç yemeklerin yanında servis edilir. Pirinci sade görebilirsiniz. Aynı zamanda etli, denizli ve sebzeli olarak da pirinç görmeniz mümkündür. En meşhur içkilerinden biri de Mojito’dur. Rom ve bira sık tüketilir. Geleneksel Küba mutfağına bakınca, burada Afrika, İspanyol ve Karayip mutfağını görmekteyiz. Congri, en çok bilinen milli bir yemektir. Bu yemekte siyah barbunyalı pirinç pilavı vardır. bu mutfakta en fazla domuz eti, siyah fasulye ve mısır tüketilir. Şeker kamışı ve baklagillerin de çok kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Küba nerede nasıl gidilir bunun için ülkeye gitmek için direkt uçuş yoktur. Bunun için Avrupa, Kanada ya da Amerika üzerinden ülkeye giriş yapabilirsiniz. genel olarak ortalama 15 saatiniz yolda geçecektir. İstanbul’dan Paris aktarmalı Havana uçuşlar mevcuttur. Türkiye’den Antalya, Bodrum, İzmir, Dalaman, İstanbul gibi birçok yerden Havana’ya aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Havana’daki havalimanı Jose Marti Uluslararası Havaalanı olarak geçmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ