Kosta Rika Nerede Nasıl Gidilir

11 Kasım 2016

Kosta Rika Nerede Nasıl Gidilir

Kosta Rika nerede nasıl gidilir bakınca, bu ülkenin bir Orta Amerika ülkesi olduğunu görmekteyiz. İspanyolca’da zengin sahil anlamına gelir. Ülkenin güneydoğusunda Panama, kuzeyde ise Nikaragua, batısında Büyük Okyanus ve doğusunda ise Karayip Denizi bulunmaktadır. Ülkenin en büyük özelliklerinden biri de ordusunun olmamasıdır. Ülkenin İspanyol kolonisi olduğu bir dönem olmuştur. 1502’de Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Yerliler çok fazla mücevher kullandığı için Kolomb, zengin sahil, adını ülkeye vermiştir. Başkent San Jose’dir.

Nüfusu

Ülkenin yüzölçümü 51.100 km2’dir. Nüfus ise 4.253.000’dir.

Önemli Şehirleri

San Jose: Deniz seviyesinden 1170 metre yükseklikte kurulmuştur. 290.000 kişili bir nüfusu vardır. kurulduğu ilk zamanlarda tütüncülük merkezidir. Bölgede kahve ve puro meşhurdur. Burada görülmesi gereken yerler arasında Kosta Rika Üniversitesi, Salazar tiyatro binası, Cafetalaros, Central marcedo vardır.

Punterenas: burada denizi değerlendirebilirsiniz. Şehirde 100.00 kişi kadar yaşar. Bir liman şehridir. Central valley görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Bölgeler arasın yakın olduğu için sorun yaşamadan geçişlerinizi yapabilirsiniz. buna göre de gezi takviminizi oluşturmuş olursunuz.

Din ve Konuşulan Dil

Kosta Rika’nın nüfusunun yüzde sekseni hristiyandır. Bu nüfusun yüzde on beşi protestan, yetmiş beşi ise katoliktir. Yüzde onluk kesim ise diğer dinlere mensuptur. Ülkenin resmi dili ise İspanyolca’dır. Uzun dönem ispanya sömürgesi olarak varlığını sürdürmüştür.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkenin iklimi tropikaldir. İç kesimler ve dağlık bölgeler daha soğuktur. Ülkenin kıyı kesimlerinin iklimi daha ılımandır. Ülkeyi seyahat etmek isterseniz eğer, aralık ile nisan ayını tercih edebilirsiniz.

Kosta Rika Nerede Nasıl Gidilir - Kosta Rika Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Kosta Rika nerede nasıl gidilir, gezilecek yerler neler bakalım. Ülkede gezilecek yerler arasında Arenal Volkanı vardır. Burası Alajuela şehrindedir. Ayrıca başkent San Jose’de Mercado Central, Museo Del Jade, Zppşqgico Nacional Simon Bolivar, Museo Nacional, Museo Oro Precolonbino bulunmaktadır. Buraları görebilirsiniz. Bunun dışında San Juan Plajları da görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

İncele!  Madagaskar Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Başkente sömürge zamanlarından kalma tarihi eserler vardır. Çeşitli müze ziyaretleri yapabilir ve buralarda sömürge zamanlarından kalma İspanyol etkilerini de görebilirsiniz. görülmesi gereken yerler arasında;

¥ San Jose Costa Rica Temple
¥ Pre – Columbion Gold Museum
¥ Cista Rican Center of Science and Culture
¥ Museum of Comtemporary Art and design
¥ Museo National De Costa Rica bulunmaktadır.

Ayrıca çok fazla doğa içinde bulunan ve görülmesi gereken yer de mevcuttur. Monteverde Bulut ormanı’nı görmelisiniz. Burada Kosta Rika’nın simgesi olan Scarlet Papağanını da görme ihtimaliniz vardır.

Gece Hayatı

Kosta rika’da gece hayatı hareketlidir. Başkent San Jose’de San Pedro diye bir bölge vardır. bu bölgede birçok bar ve gece kulübü görebilirsiniz. ayrıca çoks ayıda eşcinsel barlar mevcuttur. Yerel grupların sahne aldığı bir yer olan Barrio la California’yı görmenizi tavsiye ederiz. Kafeler ve barlar konusunda burası canlıdır. Ayrıca kumarhanelerde vakit geçirebilirsiniz. Bunlar genelde otellerde bulunur.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülkenin temel besin kaynağı içinde pirinç bulunmaktadır. Kızarmış pirinç ve fasulye karışımından yapılan bir yemek çok meşhurdur. Buna verilen ad ise Gallo Pinto’dur. Picadillo adında bir güveç de çok meşhurdur. Bunun içinde domates, patates, soğan, et ve çeşitli baharatlar bulunur. Aynı zamanda çeşitli tropikal meyveler de vardır. dolayısıyla ülkedeki farklı egzotik tatları deneyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Kosta Rika nerede nasıl gidilir bakınca, Başkent Jan Jose’de Tobias Bolanos havalimanının olduğunu görmekteyiz. Ayrıca yine aynı yerde Juan Santamaria uluslararası hava limanı da bulunmaktadır. Bu alanlar en çok tercih edilen alanlardır. Havayolu şirketi olarak da Air Canada, Iberia, Condor gibi şirketleri tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ