Kosova Nerede Nasıl Gidilir

11 Kasım 2016

Kosova Nerede Nasıl Gidilir

Kosova nerede nasıl gidilir bakınca, öncelikle ülkenin resmi dının Kosova Cumhuriyeti olarak bilindiğğiniz görmekteyiz. Balkanlar’da yer alır. Denize kıyısı yoktur. gündeyde Makedonya ve Arnavutluk, batıda Karadağ, kuzeyde ve doğuda Sırbistan ile komşudur. 2008 yılından bu yana bağımsızdır. Avrupa Birliği üyesidir. Ülkenin başkenti Şriştine’dir. Uzun yıllar Osmanlı Devleti egemenliğinde kalmıştır. Ülkede yedi şehir vardır. yakova 1. Dünya savaşı sırasında en çok zarar görmüş olan şehirdir.

Nüfusu

2012 sayımına göre nüfus 1.836.529’dur.

Önemli Şehirleri

Priştine: Başkenttir. Dtürkiye’den buraya direkt uçuş vardır ve 1,5 saat içinde burada olursunuz. 2 saat zaman farkı vardır. Otobüsle de gidebilirsiniz. Kosova Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda yer alır. golyak dağları aşağısındadır. Kosova ovası üzerinde konumlanmıştır. Kente her mevsimde girebilirsiniz. Ilıman karasal bir iklim vardır.

Prizren: Şar Dağlarının eteklerindedir. Üç tarafı dağlarla çevirilidir. Arnavutluk sınırında yer alır. Arnavutlar yoğun yaşamaktadır. Birçok Arnavut Türkçe de bilmektedir. 15-20.000 Türk yaşar. Kara yolu ve hava yolu ile gidebilirsiniz. Prizren kalesini görmelisiniz. Osmanlı’dan kalan çok fazla tarih eser, mescid, hamam, cami vardır.

Din ve Konuşulan Dil

Resmi dilleri Arnavutça ve Sırpça’dır. Ayrıca ülkede Boşnakça, Türkçe ve Romca da konuşulmaktadır. Arnavutça’nınkullanımı son zamanlarda artmıştır. Türkçe Prizren, Mamuşa, Priştine, Mitroviça, Vıçıtırın ve Gilan belediyelerinde resmi statüye sahiptir. Türkler genelde güney, güneydoğu ve doğu kısımlarda yer alır. Ülkede Türkler, Goralılar, Boşnaklar, Aşkaliler, Torbeşler, Romlar, Sırplar, Boşnaklar, Sırplar ve Arnavutlar yaşamaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğunu müslümanlar oluşturmaktadır. Yüzde dört oranında Müslümanlar vardır. ülkede resmi din yoktur. Sufizm ve Bektaşilik yaygındır. Hristiyanların çoğu Sırbistan Ortodoks kilisesine bağlıdır. Roman Katolik kilisesine bağlı olan bir kesim de vardır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Kosova nerede nasıl gidilir, ne zaman gidilir bakalım. Kosova’da ılıman bir karasal iklim vardır. bu nedenle kışlar soğuk ve karlı geçer. Yazlar ile sıcaktır. Ülkeye gidilecek en ideal zaman dilimleri mayıs ile eylül arasıdır.

İncele!  İtalya nerde nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler arasında tarihi camiler, kiliseler, Osmanlı mimarisi, semt pazarları, evler, ibadethaneler bulunmaktadır. Balkan dernekleri festivali gibi zamanları kaçırmazsanız, daha keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca yakova’da hediyelik eşyaların satıldığı yerler görebilirsiniz. burada el işçiliği yaygındır. Priştina’de Kosova Ulusal Kütüphanesi, etnografya Müzesi, Ulpina Antik Kenti, İskender Bey Heykeli, Saat Kulesi, Germia Park, Mother Teresa Cathedral, Fatihn Sultan Camii gibi yerler bulunmaktadır. Prizren’dde Osmanlıdan kalma çok eser vardır. bunları görebilirsiniz.

sultan murad in hediyesi kosova 1 - Kosova Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Prizren’de Osmanlı’dan kalma birçok terihi bina görebilirsiniz. burada 3 ortodoks, 1 katolik kilisesi vardır. Tarihi Bistrica Köprüsü’nü ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan Sinan Paşa Camii’yi görmelisiniz. Arasta Camii de dikkat çeken camiiler arasında yer alır. görülecek yerler arasında kırık mescid, Sarachane Teknesi, Osmanlı hamamı görülecek yerler arasındadır. Aynı zamanda Priştina’da da Osmanlıdan kalan birçok tarihi eser görebilir ve bunları ziyaret edebilirsiniz.

Gece Hayatı

Kosova’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Başkent priştina ve Prizren’de bol miktarda dinamik gece kulübü görebilirsiniz. kulüplerde damsız girilmez, uygulaması yoktur. alkol fiyatları uygundur. Özellikle bahar aylarında sokağa taşan bir eğlence anlayışı vardır. çeşitli barlarda vakit geçirebilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülkenin mutfağı Türkiye, Arnavutluk ve Yunan mutfağından etkilenmiştir. Et yemekleri ve deniz ürünlerini görebilirsiniz. pek çok börek çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Türk mutfağında görebileceğiniz yaprak sarmasını burada da görebilir ve mutfağa yabancılık çekmezsiniz. Ayrıca levrek, alabalık, somon yaygındır. Büyük şehirlerin yakınlarındaki köylerde çok iyi restoranlar görebilirsiniz. fiyatlar oldukça uygundur.

Nasıl Gidilir

Kosova nerede nasıl gidilir bakınca Kosova’ya vizesiz gidebildiğinizi görebilirsiniz. Priştine, Mitroviçe ya da Prizren havalimanlarını kullanabilirsiniz. Direkt uçuş vardır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ