Kongo Nerede Nasıl Gidilir

11 Kasım 2016

Kongo Nerede Nasıl Gidilir

Kongo nerede nasıl gidilir bakınca, öncelikle ülkenin Afrika kıtasında yer alır. kıtanın orta batı bölümündedir. Kongo – Brazzaville olarak da görebilirsiniz. 1969 ile 1991 yılları arasında Kongo halk Cumhuriyeti olarak anılmıştır. Ülke başkenti Brazzaville’dir. 91 yılından bu yana Kongo Cumhuriyeti olarak geçmektedir. Ülkenin doğu ve güneydoğu bölgelerine Ubangi ve Kongo Nehri sınır olmuştur. ekvator üzerinde kıtanın orta batı bölümünde yer alan yaban hayat ve bitki örtüsü zengindir.

Nüfusu

Nüfus incelemesi yaptığımız zaman, ülkenin 2013 tahmininde 4.492.689 kişiye sahip olduğunu görmekteyiz. Nüfusun yaş ortalaması 19.2’dir.

Önemli Şehirleri

Brazzaville: Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük kentidir. Kongo nehri kıyısında kuruludur. Ülke nüfusunun çoğu burada yaşamaktadır. 1880 yılında buraya gelen Fransız kaşif kenti urmuş ve kente adını vermiştir. Kongo’nun en güneyinde bulunur. Yağışssız dönem olan haziran, temmuz ve ağustos aylarında şehri ziyaret edebilirsiniz. türkiye’den direkt uçuş yoktur. Fransız kolon döneminden kalma otantik yapıları ve Kongo nehrini görebilirsiniz. gece hayatı hareketlidir.

Pointe Norre: Burada hırçın denizleri ile meşhur olan Cote Sauvage mutlaka görülmelidir. Bunun dışında Gorges of Diosso’nun görülmesi gerekir. Deniz için tercih edilen ve sevilen bir bölgedir. Yağışsız dönemlerde tercih edebilirsiniz.

Kongo Nerede Nasıl Gidilir - Kongo Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin yüzde ellisi hristiyandır. Ülkenin Fransa sömüründe olduğu zaman diliminde dini misyonerlikten etkilendiği buradan anlaşılmaktadır. Kongoluları’ın birçoğuu Katolik hristiyandır. Halkın yüzde kırkı Katolik, yüzde onu protestan ve yüzde ikisi de Yeni Apostolik Kilise’yi benimsemiştir. İslamiyet yüzde ikilik bir kesimde görülmektedir. Yüzde kırk sekizlik bir dilim ise Animizm’i benimsemiştir. Yine Fransa sömürgesinden kalan bir miras da, ülkede resmi dilin Fransızca olmasıdır. Bunun dışında Lingala ve Kituba dilleri de ülke içinde bulunan ulusal dillerdir. Kuzey bölgelerde daha çok lingala dili konuşulmaktadır. Güney bölgelerde Kituba dili konuşulmaktadır. Ayrıca küçük bazı topluluklarda Mbosi, Kikongo, Teke ve Koyo dilleri de konuşulmaktadır.

İncele!  Güney Afrika Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Yıl içerisinde iki kez yağmurlu dönem olur. Ocak ile mayıs ayları arasında bir yağmurlu dönem vardır. bunun dışında ikinci yağmurlu dönem ise; ekim ile aralık arasındadır. yıllık yağış ortalaması sahil kesimlerinde daha azdır. Ülkede tropkla iklim vardır. sıcaklar yüksek seviyededir. Burada önemli olan yağmurlu dönemlere denk gelmemektedir. Plan yaparken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Gezilecek Yerler

Kongo nerede nasıl gidilir ve gezilecek yerleri nasıl bakalım. Kongo’da özellikle Başken Brazzaville’de bulunan bazı yerler dikkat çekmektedir. Kongre Sarayı, Poto Poto Resim Okulu, Tour Nabemba Kulesi, Bacango Pazarı, Pierre Savorgnan Brazza Anıtı, Moungali Pazarı, National Musem of Kongo gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Pointe – Noire’de Cote Sauvage ve Gorges of Diosso görülmelidir.

Tarihi Yerleri

Tarihi yerler arasında Basillique St. Anne, Charles de Gaulle House ve Temple Mosque bulunmaktadır. Bunların mutlaka görülmesi gerekir.

Gece Hayatı

Başkentte geceleri gidebileceğiniz birçok farklı gece kulüpleri ve barlar vardır. burada İngilizce ve Fransızca müzik yapan yerler görebilirsiniz. Gece hayatında popüler olan yerler arasında Ram Dam, les Rapides, No Stress, Diplomat gibi yerler bulunmaktadır. Primus ve N’gok markalı biraların denemelisiniz. Bu arada kulüp girişleri, özellikle başkent Brazzaville’de ücretlidir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Kongo mutfağında tavuk ürünleri ve deniz mahsüllerini görebilirsiniz. hurma yağı çok dikkat çekmekte ve sıkça tüketilmektedir. Alabalık ve istridye deneyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Kongo nerede nasıl gidilir bakınca, Başkent Barzzavile’de uluslararası havalimanının olduğunu görmekteyiz. Kenya Airways ve South African Airways’i kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkede işlek limanların da olduğunu unutmayın. Aktarmalı uçuşları başkent için tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ