Kolombiya Nerede Nasıl Gidilir

12 Kasım 2016

Kolombiya Nerede Nasıl Gidilir

Kolombiya nerede nasıl gidilir incelemesinde öncelikle ülkenin resmi adının Kolombiya Cumhuriyeti olduğunu bilmeliyiz. Başkent Bogota şehri olarak geçer. Ülke, Güney Amerika’da yer alır ve bağımsız, üniter bir cumhuriyet rejimine sahiptir. Ülkenin kuzeyinde Karayip Denizi, Kuzeybatısında Panama, güneyinde Peru ve Ekvator, batısında Büyük Okyanus, doğusunda Venezuela ve brezilya bulunur. Güney Amerika’nın en büyük dördüncü ülkesidir.

Nüfusu

Nüfusu en son 2014 yılında yapılan sayıma göre 47.846.160’dır. Nüfusun %60’ında yerli ve İspanyollar, %20’sinde İspanyol kökenli beyazlar, %14’ünde Afrika – Avrupa karışımı olan mulattolar oluşturur. Afrokolombiyalılar denen bir bölüm de kıyı kesimlerde yaşar. Ayrıca arap asıllı Lübnanlı Kolombiyalılar da diğer kesimde yer alır.

Kolombiya Nerede Nasıl Gidilir - Kolombiya Nerede Nasıl Gidilir

Önemli Şehirleri

Bogota: Kolombiya’nın başkentidir. Ülkenin en büyük şehridir. Güney Amerika’nın en hızlı büyüyen metropolleri arasında yer alır. dünyanın en büyük 36. Şehir arasında yer alır. birçok farklı mmaride bina ve tarihi yerleri burada görebilirsiniz.

San Andres: iklimi tropikaldir. Aralık – nisan ayları arasında görebilirsiniz. Ağustos –eylül aylarında fırtınalar meydana gelebilir. Türkiye’den direkt uçuş ile gidebilirsiniz. Kolomibiya’nın kuzeybatısındadır. Mercan adasıdır ve Karayip Denizi’nde yer alır. deniz tatili için burayı tercih edebilirsiniz.

Din ve Konuşulan Dil

Resmi diller Kolombiya dili ve İspanyolca’dır. San Andres ve Providence’te İngilizce resmi dil olarak kabul edilmektedir. Ülkede yoğun olarak Hristiyanlar vardır. Yüzde doksan roman Katolik vardır. Azınlık ise Protestan ve Yahudilerden oluşmaktadır. Gençler arasında Agnotisim ve ateizm artmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkenin kıyı ve kuzey bölümleri tropikal iklim özelliklerine sahiptir. Mayıs ve kasım ayları yağışlıdır. Sıcaklık yüksekliğe göre değişir. Amazon bölgesi sıcak ve yağışlı olarak yıl boyunca geçer. İklimin kuru olduğu zaman dilimlerinde ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. aralık ayından mart ayına kadar haziran ve ağustos aylarında ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

İncele!  Gine Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Kolombiya nerede nasıl gidilir bakınca burada, doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi yerlerin de olduğunu görmekteyiz. Bogota’da parklar ve plazalar görebilirsiniz. bu şehri gezmek kolaydır. Ülkede doğal güzellikler ve paljları görebilir ve çeşitli festivallere katılabilirsiniz. Cartegena şehri, birçok müze, renkli binalar, saray, kilise ve sömürge mimarisi bakımında dikkat çeker. Ülkenin denizlerinde dalış yapabilir, hem denizin hem de doğanın tadını çıkarabilirsiniz. San Andres ve Providencia adalarında vakit geçirebilirsiniz.

Tarihi Yerleri

Özellikle Bogota’da İspanyol Koloniyal dönem mimarisini görebilirsiniz. değişik renklerde binalar, müzeler, kütüphaneler ve üniversiteleri görebilirsiniz. güney Amerika ve İspanya’nın antik izleri vardır. primeda Katedrali ve Bolivar Meydanı’nı görmelisiniz. Ayrıca Monserrato Manastırı da görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Gece Hayatı

Ülkede abartılı ve çok renkli bir gece hayatı vardır. Halk eğlenmeyi ve gece hayatını sever. Salsa’nın memleketidir. İnsanlar şarkı söylemeyi sever. Birçok salsa kulübü görebilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülke mutfağında ağırlıklı olarak patates, yufka ve et görebilirsiniz. Deniz mahsüllerini bolca görebilirsiniz. yemeklerde tatlandırıcı olarak pirin ve Hindistan cevizi bolca kullanılır. Rom ve bira sık tüketilir. Arjantin ve Şili şaraplarını da ülkede görebilirsiniz. her yemeğin yanında arepsa verilir. Bu bir çeşit mısır ekmeğidir. Bolca çorba tüketebilirsiniz. Ajiaco çorbası en meşhur çorbadır. Mendellin bölgesinde bandeja paisa, avakado, pirinç, bir muz çeşidi, kırmızı bezelye, et görebilirsiniz. Aquapenalada adında meşhur bir içecek vardır. Ayrıca Canzelazo da meşhurdur.

Nasıl Gidilir

Kolombiya nerede nasıl gidilir bakınca, buraya gitmek için gitmek için vize almak zorunda değilsiniz. İstanbul’dan Bogota, Medellin ve Cali’ye doğrudan seferler olduğunu görebilirsiniz. Madrid, Paris ve Frankfurt üzerinden aktarmalı uçuşları tercih edebilir ve daha uygun fiyata bilet alabilirsiniz. Seyahat gemisi olarak da İzmir ve İstanbul’dan kalkan gemileri tercih edebilirsiniz.

İncele!  Zaragoza Gezilecek Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ