Kiribati Nerede Nasıl Gidilir

12 Kasım 2016

Kiribati Nerede Nasıl Gidilir

Kiribati nerede nasıl gidilir bakalım. Öncelikle Kiribati resmi adı ile Kiribati Cumhuriyeti olarak bilinir. Büyük Okyanusya’da, Avustralya’nın kuzeydoğusunda yer alan bir dizi ada, İngiliz Uluslararası Topluluğu’nun en küçük ülkelerinden biridir. Kiribati, çok küçük 33 adadan oluşur. Bölge, batıda Banaba Adası’ndan, doğuda Line Adası grubunan biri olan Chtristmas Adaları’na kadar ulaşır.

Nüfusu

En son sayım olan 2009 sayımına göre ülkenin nüfusu 98.000’dir. ülkenin nüfusu dünya sıralamasında 43. Sıradadır. Kentsel nüfus artış oranı %1.8’dir. ülkede ortalama yaşam süresi 63.22’dir. Bu değer de dünya sıra sıralamasında 174. olarak geçer. Ülke vatandaşları Kiribatili olarak anılır. Nüfusun %98.8’ini oluşturan kesim Mikronezyalılar’dır. Geri kalan az kesim ise çeşitli etkin gruplardan oluşmaktadır.

Önemli Şehirleri

Gilberd Adaları: Bu adaların eski adı da Kinsmill Adaları olarak bilinir. Pasifik Okyanusu’nda yer alan mercan adaları zincirleri arasında yer alır. Ülkenin başkenti olan Tarawa da bu bölgede yer almaktadır.

Line Adaları: Hawaii Adaları’nın güneyinde, Ekvator çizgisinin her iki tarafında yer alır. içinde Kingsman Resifi, Jarvis Adası, Palmyra Adası, Fanning Adası, Washington Adası, Christmas adası gibi adalar vardır. Bunlar kuzey kısmında yer alan adalardır. Bunun dışında güney tarafında ise Caroline Adası, Vostok Adasu, Flint Adası, Starbuck Adası, Flint Adası bulunmaktadır.

Kuzeyde bulunan adalarda yaşayanlar genelde eski İngiliz Sömürgeleridir. Line Adaları Büyük Okyanus’un en bakir adalarından sayılır. Bu adaların hepsinde mercan yoğunluğu yüksektir. Balık biyokütleleri ve biyolojik çeşitleri fazladır. Büyük yırtıcıların sayısı fazladır. Ekolojik olarak da farklı öyküler görebilirsiniz.

Kiribati Nerede Nasıl Gidilir - Kiribati Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Resmi diller Kiribatice ve İngilizce’dir. 1999 senesi verilerini göz önünde bulundurursak ülkenin %52’si Roman Katolik, %40’ı Protestan ve %8’i de diğer dinlerdir.

İncele!  Hırvatistan Nerede Nasıl Gidilir

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Ülkenin mevsim koşulları her daim iyidir. Dolayısıyla her zaman ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İklim koşulları tropikal olarak geçer. Hava her zaman sıcak ve nemlidir. Ekvatora yakın olan bölge, siklonların dışındadır. En çok yağş alan kısım Gilbert Adaları’dır. Line Adaları ve Washington Adaları da çokça yağış alan kısımlar arasında yer alır. En az yağış Christmas Adaları’nda görülür. Genel olarak hava sıcaklığı yüksektir.

Gezilecek Yerler

Kiribati nerede nasıl gidilir incelemesinde Buranın tropik bir ada olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla el değimemiş pşajlar ve şahane bir deniz göreceğinizden emin olabilirsiniz. Konaklama yerleri genelde bungalov şeklindedir. Sadece Tarawa’nın güneyinde üç dört adet otel konsepti konaklama bulabilirsiniz. Christmas Adası dünyanın en büyük mercan resifidir. Ayrıca İngiltere ve ABD burada nükleere denemeler yapmıştır. Dalış ve doğa gezisi için bu bölgeyi değerlendirebilirsiniz. Müzeler ve 1943 yılında savaş

Tarihi Yerleri

Adalarda tarihi yerlerden daha ziyade, plajları ve doğayı görebilirsiniz. başkent Tarawa’nın kuzeyinde yol bile göremezsiniz. Güneyde okullar, önemli kiliseler, yönetim merkezleri ve kültürel yapıları görebilirsiniz. 1943 yılında ikinci dünya savaşından kalan binaları ve bazı eşyaları görebilirsiniz. Eski zamanlardan kalan eşyalar için müzeler vardır. bunun dışında, tarihi mekanlar fazla değildir.

Gece Hayatı

Ülkede gece hayatı çok fazla değildir. Bir iki tane gece kulübü görebilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülkede yiyecekler sınırlıdır. Tarım ürünleri ithal edilmektedir. Gemiler nedeni ile ülkeye giren yiyecekler artsa da, bu durum çok uzun sürmez. Bunun yanı sıra her zaman sebze ve tropikal meyve bulma ihtimaliniz vardır. En çok pirinç ve balık tüketilir.

Nasıl Gidilir

Kiribati nerede nasıl gidilir diye bakınca, Ülkeye Japonya’dan direkt ulaşım vardır. Bunun dışında ülkede toplam on dokuz adet havalimanı bulunmaktadır. Bu alanların sadece dört tanesinin asfalt havalimanı vardır. Vize başvuruları Ankara ve İstanbul İngiltere Konsolosluğu, Ankara İngiltere Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır. Sadece diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftr. Diğer pasaportların hepsi vizeye tabidir. Fiji havayolları ile Nadi, Fiji’den Tarawa’ya uçma şansınız vardır.

İncele!  Monaco Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ