Kırgızistan nerede Nasıl gidilir

19 Kasım 2016

Kırgızistan nerede Nasıl gidilir

Kırgızistan nerede Nasıl gidilir Orta Asya’da bulunan bir Türk ülkesidir. Türk konseyi ve TURKSOY üyesi olan Kırgızistan 7 bağımsız Türk devletinden bir tanesidir. Komşuları Özbekistan ve Tacikistan olan Kırgızistan’ın yüz ölçümü yaklaşık olarak 200.000 kilometrekaredir. Güneyinde Çin Halk Cumhuriyeti bulunur.

Nüfusu

2009 senesinde yapılan son nüfus sayımı verilerine göre ülkenin nüfusu 5.482.000’dir.

Kırgızistan önemli şehirleri

Bişkek; Geniş bahçeli ve modern bir yapıya sahip olan bu şehir aynı zamanda ülkenin başkentidir. Hızlı sanayileşme ile şehir büyük göçler almıştır ve gün geçtikçe büyüyüp gelişmiştir.

Din ve konuşulan dil

Resmi dil olarak kabul edilen dil Kırgızca olmasına rağmen ülkedeki etnik kökenlere bağlı olarak Rusça da ülkede bir diğer resmi dildir. Ülkede etnik kökenlerde farklılıklar gözüktüğü için dini farklılıklar görülmektedir. Kırgızistan halkı diğer SSCB üyeleri gibi devlet ateizmi altında yaşamışlardır. Günümüzde ise resmi din İslam’dır. Ülkenin yüzde yetmiş altısı Müslümanken geri kalanı Hristiyan, Budist ve ateisttir.

Kırgızistan iklimi? Ne zaman gidilir?

Ülke denizlerden uzak ve aynı zamanda yüksek bir arazide bulunduğu için dağların eteklerinde sıcak çöl rüzgârları görünürken yüksek bölgelerde soğuk iklim hâkimdir. Yaz ve kış, gündüz ve gece arasında ciddi farklılıklar olduğu için gitmeniz için verebileceğimiz bir zaman dilimi yoktur.

Kırgızistan gezilecek yerleri

Kırgızistan nerede Nasıl gidilir Nereler gezilmeye ve görülmeye değer? Ülkenin başkenti ve en önemli şehri olan Bişkek’e gidecek olursanız eğer Panfilov parkı gidenleri kendine hayran bırakan bir yerdir. Chimes Tower da yine ziyaret edilmeye değer gözde yerlerden bir tanesidir. Buralara gittiğiniz zaman tam anlamıyla doğa ile iç içe olacaksınız.

Kırgızistan nerede Nasıl gidilir1 - Kırgızistan nerede Nasıl gidilir

Kırgızistan tarihi yerleri

Kırgızistan’a bir ziyaret planınız varsa uğramanız gereken tarihi yerlerden bir tanesi balballarıdır. Tam anlamı ile bir tarihi mezar olan bu yerde eski zamanlarda ölen insanların yerine konan taştan heykeller ile doludur. Bu taşların sayısı ne kadar fazla olursa ölen kişinin gücü, cesareti, dayanıklılığı da o kadar fazladır anlamına gelmektedir. Burana kalesi de görmeniz gereken tarihi ve özel yerlerden bir tanesidir. Bu kule Tokmok şehrinin yakınlarında bulunan Karahanlıların baş şehri olan Balasagundaki kuledir. Bu kule Karahanlılar zamanında hem minare hem de gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

İncele!  Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir

Kırgızistan gece hayatı

Kırgızistan nerede Nasıl gidilir Gece hayatı nasıldır? Ülkenin gece hayatı genel olarak ülkenin başkenti ve büyük şehri olan Bişkek’te bulunur. Düzenli olması ile gözümüze çarpan bu şehirde çok sayıda eğlence mekânı ve kumarhaneler bulunmaktadır. Bu eğlence mekânları yerli halkın gittikleri ve turistlerin gittikleri diye kategorilere ayrılmıştır. Her türlü bütçeye sahip kişiler için eğlence mekânları mevcuttur.

Kırgızistan ne yenir? Ne içilir?

Kırgızların en meşhur yemeği beş parmaktır. Bu yemeğinin adının bu olmasının sebbei ise yemeğin beş parmakla yenilmesidir. Kesme adı verilen çok ince hamurdan yapılan bu yemek üzerine konulan etten ve soğandan yapılan sos ile servis edilir. Koyun başı ise sadece çok önemi misafirler geldiğinde sofraya koyulur ve o önemli misafirin bunun parçalayıp diğerlerine vermesi istenir. Ülkenin en meşhur içeceği ise kımızdır.

Kırgızistan nasıl gidilir?

Kırgızistan nerede Nasıl gidilir Ülkenin dağınık yapısı ulaşımı oldukça zorlaştırmıştır. Kış boyunca neredeyse imkânsız olan ulaşımın zorluğunun sebebi kara ve demiryollarının uluslararası sınırlar ile kesilmesidir. İstanbul’dan Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek’e uçakla ulaşım ise yaklaşık olarak 5 saattir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ