Kıbrıs Gezilecek Yerler Girne

Güneyinde beşparmak dağları kuzeyinde ise Akdeniz limanı ile çevrili olan Girne kenti Kıbrıs adasının görülmesi gereken en büyük tatil beldesidir. Son yıllarda nüfusunda büyük artışlar görülen Girne kenti marinayı çevreleyen bir şekilde yarım ay biçiminde dizilmiş olan restoranları barları eski Venedik ev yapıları ve en önemlisi de yürüme mesafesinde bulunan alışveriş merkezleri ve dünyaca ünlü kumarhaneleri ile bu adanın en gözde tatil beldesidir. Ayrıca Akdenizin de en turistik bölgelerinden birisi olmaktadır. Kıbrıs Gezilecek Yerler Girne konusundaki sorunuza yanıt vererek siz değerli okurlarımıza bu bölgede nereler gidilmelidir bunları anlatacağız. Tarihi milattan önce 10. Yüzyıla kadar dayanan Girnenin asıl tarihi de Kıbrıs adasının tarihi ile aynı zamanda başlamış ve bir ülke sınırları içinde bulunmuştur.

Gezilecek Yerler

Mavi Köşk; Halk arasında kaçakçının köşkü olarak da bilinen bu yer o dönem için Girne de yaşamakta olan Paulo Paolidesin köşküdür. O dönem için hem ülkede hem de tüm dünyada bayağı bilinir bir silah kaçakçısı olan Paulo Paolides yüzünden bu köşke öyle denmektedir. Türk ve Rum mimarisinin birlikte tercih edildiği bu köşkte ayrıca ege ve akdeniz tasarımlarının da esintisini hissedebilirsiniz.

Hz. Ömer Türbe ve Mescidi; Girnenin yaklaşık olarak 4 kilometre dışında çatalköy bölgesinin kıyı şeridinde bulunan bu mescit Kıbrısta en çok dua edilen ve adak dilenen mescit olmaktadır. Bu türbe içine bir çok ziyaret gelmesinin sebebi de Hz. Ömer türbesinin içinde 7 tane farklı önemli bir şahsiyetin türbesinin olmasıdır. Osmanlıların Kıbrısı fethetmesinin ardından adı Hz. Osman türbesi konulan bu tarihi yer zamanında Rumlar tarafından birkaç kez darbe alarak tahrip olsa da hala eski sağlamlığı ile ziyaretçilerini davet etmektedir.

572b11adc03c0e3deca54fa6 - Kıbrıs Gezilecek Yerler Girne

Beylerbeyi; Kıbrıs Gezilecek Yerler Girne ilinde bulunan bu köy aslında en çok sizlere huzur vaat ettiğinden dolayı gidilmesi gereken bölgelerden birisidir. Latince adından da anlaşılacağı gibi huzur yeri olan bu köy manzarası ve aranılan huzurun bulunması nedeni ile bir çok turist tarafından gezilip görülmektedir. Güneyinde bulunan manastır gotik sanat alanında bir şaheser niteliği taşımaktadır. Barış manastırı ya da beyaz manastır olarak bilinen bu manastır yakın doğuda yer alan tasarım bakımından en zarif manastırlar arasında ilk sıralarda gelmektedir. Hala da orijinal ilk hali korunmaktadır.

İncele!  Rusya’da Gezilecek Yerler

Girne Kalesi; bu kale orta çağdan beri Akdeniz kıyısında kalmış olan nadide eserlerden birisidir. Girne kentinin kuzey doğusunda yer alan limanda bulunan bu kale limana hakim durumda olması için zamanında dikdörtgen bir şekil planında tasarlanarak yapılmıştır. Kalenin tam olarak ilk yapım yılı bilinmemek ile birlikte araştırmacılar tarafından milattan önce 2. Ya da 3. Yüzyıl olarak tahmin edilmektedir. Kesinlik ile görmeniz gereken muazzam bir kaledir. Zaman zaman polisler için kolej ya da hapishane olarak da kullanılan kale şu an için sadece dünya üzerinden gelen ziyaretçilerine kapılarını açarak bir turistik kale olarak çalışmaktadır.

Batık Gemi Müzesi; Girne kalesi içinde sergilenmekte olan batık bu müzenin en eski parçası olarak bilinmektedir. Bu müze ilk olarak 3 mart 1976 yılında ziyaretçileri için kapılarını açmıştır. Akdeniz içinde batan gemilerin çıkarılarak burada sergilendiği bu müze Girneye tatile gelmiş olan turistler için ilk durak yerlerinden birisi konumundadır.

St. Hilarion Kalesi; deniz seviyesinden yaklaşık olarak 700 metre yükseklikte olan bu kale ikiz bir burun üzerine tasarlanmıştır. Kıbrıs Gezilecek Yerler Girne bölgesindeki önemli kalelerden birisidir. Kalenin etrafında 500 metre aralıklar ile 9 burç vardır. Bu burçlar arasında da su depoları vardır ve zamanında korunmak amacı ile yapılmıştır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ