Kıbrıs Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir

19 Kasım 2016

Kıbrıs Cumhuriyeti Nerede? Nasıl Gidilir?

Kıbrıs Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir Burası Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü adadır. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Başkenti Lefkoşa’dır. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti tarafından bilinen Birleşmiş Milletler aracılığı ile Türkiye’nin işgalinde olan bölge konumunda bilinen ülke Kıbrıs Cumhuriyeti’dir.

Nüfusu

Yaklaşık olarak 3.355kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Kıbrıs Cumhuriyetinin nüfusu 294.906’dır.

Kıbrıs Cumhuriyeti önemli şehirleri

Lefkoşa; İnşa edilme amacı balıkçı kasabası ve ticaret limanı olan başkent Lefkoşa 1570 yılında Venedikliler tarafından savunma amacı ile çember şeklinde kalın duvarlarla örtülüdür.

Gazimağusa; Orta çağdaki savunma mimarisinin en kıymetli öreğine gösteren surlara sahip bir şehirdir.

Güzelyurt; Her tarafında narenciye bahçeleri bulunan güzel bir şehirdir.

Girne; Dağ ve deniz manzaraları ile turizm açısından gelişmiş güzel plajlara ve gösterişli otellere sahip bir şehirdir.

İskele; Doğallığı ve güzel plajları ile ön plana çıkan bu şehirde Apostolos Andreas Manastırı ve Aytrias Bazilikası’nı da bünyesinde barındırır.

Din ve konuşulan dil

Kıbrıs Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir Hangi diller resmi dildir? Kıbrıs Cumhuriyeti’nde hâkim olan din Müslümanlıktır. Küçük oranlarda Ortodoks Hristiyan ve Marunî Hristiyan olan kesimler de mevcuttur. Resmi dili Türkçe olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nde 1940’lı yıllardan beri Latin alfabesi kullanılmaktadır.

Kıbrıs Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir - Kıbrıs Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir

Kıbrıs Cumhuriyeti iklimi/ Ne zaman gidilir?

Kıbrıs Cumhuriyetinde gözlemlenen iklim tipi Akdeniz iklimidir. Sıcak ve kurak yazlar, yağışlı ve ılık kışlar hakimdir. Akdeniz iklimi dolayısı ile her mevsim ziyaret için uygun bir bölgedir.

Kıbrıs Cumhuriyeti gezilecek yerler

Girne’de yer alan, Batık gemi, Özgürlük ve barış müzeleri, Halk sanatları müzesi, Beylerbeyi Köyü gidildiği zaman mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Lefkoşa’daki Bayraktar Türbesi, Bayraktar Camii, Barbarlık Müzesi, Etnografya Müzesi, Kumarcılar Hanı, Derviş Paşa Konağı, Büyük Han ve Büyük Hamam, Selimiye Camii de görülmeye değer yerlerdendir. Gazimağusa’daki Canbulat müzesi ve Namık Kemal Hapishanesi de ziyaretçilerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Güzelyurt’ta bulunan Soli Tiyatrosu ise görenleri hayrete düşürecek güzelliktedir.

İncele!  Finlandiya nerede nasıl gidilir

Kıbrıs Cumhuriyeti tarihi yerler

Kıbrıs Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir Tarihi yerleri nerelerde bulunur? Girne’de yer alan Girne Kalesi, St. Hilarion Kalesi, Hz. Ömer Türbesi, Bufavento Kalesi adeta tarih kokmaktadır. Gazimağusa’daki Martinengo Tabyası, Lavelin Tabyası, Lala Mustafa Paşa Camii, Salamis Harabeleri, Othello Kulesi muhakkak ziyaret etmeniz gereken tarihi mekânlardır. Güzelyurt’ta ise Soli Bazilikası, Mamas Manastırı görülmeye değer tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

Kıbrıs Cumhuriyeti gece hayatı

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Güzelyurt ile Lefkoşa arasında bulunan karayolunda bulunan çok sayıda eğlence mekânları göz dolduracak derecede görkemli ve hareketlidir. Kumarhane turizminin de ön planda olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çok sayıda casino da mevcuttur.

Kıbrıs Cumhuriyeti ne yenir? Ne içilir?

Molehiya adı verilen yiyecek Kıbrıs ziyareti sırasında mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Arap kökenli olan bu yemek Kıbrıs mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Kıbrıs Cumhuriyeti turistik bir bölge olduğu için Fransız, Çin ve İtalyan mutfağına rastlamak mümkündür. Kıbrıs rakısı olan Zivania olarak da bilinen içecek ise bölgenin meşhur içeceklerindendir.

Kıbrıs Cumhuriyeti nasıl gidilir?

Kıbrıs Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ulaşım Ercan uluslararası havaalanı aracılığı ile ülkemizden uçakla veya deniz yolu üzerinden de kolaylıkla sağlanmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ