Kenya nerede Nasıl gidilir

19 Kasım 2016

Kenya nerede Nasıl gidilir

Kenya nerede Nasıl gidilir Doğu Afrika’da bulunan Kenya’nın Hint Okyanusu’na da kıyısı vardır. Güneyinden Tanzanya kuzeyinde Etiyopya bulunan ülkenin yüzölçümü 580.367 kilometrekaredir.

Kenya nüfusu

2009 senesinde yapılmış olan son nüfus sayımına baktığımızda ülke nüfusu 39.002.772’dir.

Kenya önemli şehirleri

Nairobi; Kenya’nın en büyük şehri ve başkenti olan bu şehir 1889 yılında demir yolu kampı olarak kurulmuştur. Dünya çapında bir sosyal merkez statüsünde olan bu şehir iş ve kültür açısından da oldukça önemli bir yerdedir.

Mombasa; Kenya’nın eski başkenti olan bu şehir ülkenin 2. Büyük şehridir. Bir turizm şehri olmak ile birlikte şehirde bulunan limanlar dolayısıyla büyük ticari merkez haline gelmiştir ve çok sayıda lüks oteller bulunmaktadır. Kenya’nın en büyük ikinci havaalanı da bu şehirde bulunur ve havaalanı bulunmasından dolayı şehre ulaşım oldukça kolaydır.

Din ve konuşulan dil

Resmi dil olarak kabul edilen dil Swahili ve İngilizcedir. Ülkede çok sayıda farklı etnik köken bulunduğundan dolayı Protestan, Katolik, İslamiyet, yerel ve diğer dinlere inanışlar vardır.

Kenya nerede Nasıl gidilir - Kenya nerede Nasıl gidilir

Kenya iklim/ Ne zaman gidilir?

Kenya nerede Nasıl gidilir İklimi nasıldır ve hangi tarihler ziyaret için iyi bir tercihtir? Kenya iklim açısından bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kıyıda tropikal iklim hâkimken iç kesimlerde çöl iklimi görülmektedir. Gece ve gündüz saatleri arasında sıcaklıklarda büyük farklılık görülüyor. Özellikle gitmeniz için belirli bir tarih yok fakat çöl iklimine alışık değilseniz yazları gitmenizi tavsiye etmeyiz.

Kenya gezilecek yerleri

Kenya’da ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Amboseli Ulusal Parkı, Klimanjaro Dağı geliyor. Bu yerler manzarası ile ziyaretçileri adeta büyülüyor. Samburu ve Nakuru Ulusal parkları da görülmeye değer güzellikte yerlerdir. Nakuru Ulusal Parkı tam anlamıyla bir flamingo cennetidir. Samburu Ulusal parkı da doğal güzellikleri ile oldukça göz dolduruyor.

İncele!  Etiyopya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi yerleri

Tarihi yer sayısı az olmak ile birlikte tarihi eşyaların yer aldığı müzeler çok fazladır. Kenyatta Evi tarihi yerlere verilebilecek bir örnektir. 1591 yılında inşa edilip UNESCO tarafından koruma altına alınan Fort Jesus’ta ziyaret edebileceğiniz tarihi yerlerden bir tanesidir.

Kenya gece hayatı

Gece hayatı pek de aktif olmayan Kenya’da eğlence mekânları oldukça az sayıda ve eskidir. Eğer eğlenmek istiyorsanız Nairobi ve Mombasa gibi büyük şehirler daha uygun olacaktır.

Kenya ne yenir? Ne içilir?

Kenya nerede Nasıl gidilirGidildiği zaman hangi yemekler mutlaka denenmelidir? Çok zengin bir yapıya sahip olan Kenya mutfağında tavuk gibi hayvanlar ile birlikte timsah ve antilop gibi hayvanlar da oldukça sık tüketiliyor. Tahıl ülkelerinin de çok fazla tüketildiği bu ülkede en çok tüketilen tahıl ürünü mısırdır. İçerisinde deniz ürünlerinin veya etin bulunduğu bir tür börek olan Sarmosa’yı Kenya’ya giderseniz mutlaka denemelisiniz. Matoke adı verilen bol nişastalı kızartılmış muz a gittiğiniz zaman denemeniz gereken bir lezzettir.

Kenya nasıl gidilir?

Kenya nerede Nasıl gidilir Ülkemizden İstanbul’dan Kenya’nın başkenti olan Nairobi’ye uçak ile 6 saat ulaşmanız mümkündür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ