Kazakistan Nerede Nasıl Gidilir

18 Kasım 2016

Kazakistan Nerede Nasıl Gidilir

Kazakistan nerede Nasıl gidilir Resmi adı Kazakistan Türk Cumhuriyeti’dir. Doğu Avrupa’da ve Orta Asya’daki bağımsız devlettir. 7 bağımsız Türk devletinden bir tanesidir. Dünyanın yüzölçümü bakımından en büyük dokuzuncu ülkesidir. Türk devletlerinden ve Müslüman ülkelerden ise en büyüğüdür. Doğal kaynaklar bakımından da oldukça zengin bir devlettir. Kazakistan’ın Hazar denizi ve Aral gölüne kıyısı olmak ile birlikte kuzeyde Rusya’ya, güneyde Türkmenistan’a, Özbekistan’a ve Kırgızistan’a doğuda ise Çin Halk Cumhuriyeti’ne komşudur.

Kazakistan nüfusu

Kazakistan Türk Cumhuriyeti’nin nüfusu yüzölçümüne oranla fazla değildir. 2011 yılında yapılan son sayımlarda nüfus yaklaşık olarak 16.967.000’dir.

Kazakistan Önemli Şehirleri

Astana; Kazakistan Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olmak ile birlikte en büyük ikinci şehridir. Kazak Türkçesinde bu şehrin adının anlamı başkenttir. Yer altı zenginlikleri ile birlikte kültürel zenginlikleri de oldukça iyi durumdadır. Bu zenginliklerden kaynaklı olan gelirler lüks binalara, modern ve büyük alışveriş merkezlerine vs. harcandığı için şehirde lüks bir görüntü hâkimdir. Astana Kazakistan’ın orta kesimlerinde yer almaktadır.

Almatı; Kazakistan Türk Cumhuriyeti’ndeki en büyük şehir burasıdır. Almatı Orta Asya’nın en gelişmiş kosmopolitan şehridir. Ülkenin kültürel anlamda, ekonomik anlamda ticari anlamda başkentidir. Çok sayıda ağaç bulunan şehirde kayak yapmakta oldukça zevklidir.

Aktav; Çok sayıda petrol ve uranyum rezervlerinin bulunduğu bir şehirdir. Kazakistan en düzenli ve yerleşik şehri burasıdır. Bölgede karasal iklim hâkimdir ve ağaç sayısı oldukça azdır. Tarihi birçok mekân bulunan Aktav turistik açıdan oldukça zengindir.

Kazakistan Nerede Nasıl Gidilir - Kazakistan Nerede Nasıl Gidilir

Din ve konuşulan dil

Resmi kayıtlara göre Kazakistan Türk Cumhuriyeti’nde konuşulan dil Kazakçadır fakat ülkenin etnik dağılımı sonucu olarak Rusça da ülkenin ikinci resmi dili olarak kabul edilmiştir. Ülke resmi bir dine sahip olmamak ile birlikte Hristiyanlık, Müslümanlık ve doğu dinlerine inanış etnik kökenlere göre değişmektedir.

İncele!  Özbekistan nerede nasıl gidilir

Kazakistan iklim/ Ne zaman gidilir?

Kazakistan nerede Nasıl gidilir Gidildiği zaman nasıl bir iklim ile karşılaşırız, ne zaman gitmemiz daha elverişli olur? Yüz ölçümü bakımında fazlasıyla büyük olan Kazakistan’da sert karasal iklim gözükmektedir. Kış ve yaz ayları arasında ciddi anlamda sıcaklık farkı vardır. Sıcaklık farkları dönemden döneme, bölgeden bölgeye değişim gösterdiği için gidebileceğiniz zamanlar hakkında net bir cevap alamazsınız. Fakat yaz aylarında çok sıcak kış aylarında ise çok soğuk olduğu için ilkbaharda veya sonbaharda gitmeniz daha uygun olacaktır.

Kazakistan gezilecek yerler

Kazakistan nerede Nasıl gidilir Sorularına bir cevap bulduktan sonra gidildiği zaman nereler görebiliriz sorusu merak konusudur. Almatı şehrinde bulunan büyük Almatı gölü mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Başkenti olan Astana’da bulunan Baiterek kulesi de görülmeye değer bir yerdir.

Tarihi yerleri

Eğer Kazakistan’a giderseniz güneyde bulunan Hoca Ahmed Yesevi türbesini mutlaka görmelisiniz. Bu türbe 2002 yılında UNESCO tarafından dünya tarihi eseri olarak kabul edilmiştir. Türkiye ile yapılan anlaşma sonucu bu türbe Türkiye Cumhuriyeti’ne verilmiştir.

Gece Hayatı

Kazakistan Türk Cumhuriyeti gece hayatı bakımından oldukça zengindir. Her bölgesinde eğlenebileceğiniz çok sayıda eğlence mekânı vardır. Gece hayatının merkezi ise Almatı’dır. Burada yüzlerce eğlence mekânından istediğinizi seçebilirsiniz.

Kazakistan ne yenir/ Ne içilir?

Ülkede tüketilen en meşhur içecek kımızdır. Et kültürleri oldukça fazladır. Koyun etini kurutarak yaptıkları Sur-et onlarda 4 mevsim yenen bir yemektir. Bavursak adı verilen hamur işi ise düğünlerde geleneksel yemekleri arasındadır.

Nasıl Gidilir?

Kazakistan nerede Nasıl gidilir İstanbul’dan Kazakistan Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Astana’ya ulaşım uçakla 5 saattir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ