Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir

12 Kasım 2016

Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir

Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir Katar, Arap Yarımadası’nın en zengin ülkesidir. Tek sınır komşusu ise Suudi Arabistan’dır. Doğal kaynaklarının çokluğu ile zenginleşen ülkede ekonomi hala gelişmektedir. Başkenti Doha olan ülkenin yüzölçümü ise 11 bin 500 kilometrekaredir ve ülke bağımsızlığını 1971 yılında elde etmiştir.

Katar’ın en önemli şehirleri nerelerdir?

Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir Katar yönetimsel olarak 7 ayrı bölgeye bölünmüştür. Bu bölgeler; Ad-Doha, Al Rayyan, Umm Salal, Al Khor, Al Wakrah, Al Daayen ve Al Shamal’dır. En önemli şehri başkent olan Doha’dır. Doha’yı balıkçılığı ile ünlü Al-Wakrah şehri takip etmektedir.

Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir - Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir

Katar’ın nüfusu nasıldır

Katar yaklaşık 2 buçuk milyon nüfusu ile küçük bir ülkedir. Ancak ekonomisi yüzünden çok yüksek oranda yabancı işçi ülkede çalışmaktadır. Temel geçim kaynağı petrol ve doğal gaz gibi kaynaklar olan Arap ülkesinin birçok farklı etnik unsuru vardır.

Katar’ın dini, dili ve kültürü nedir?

Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir Katar’da resmi din İslamiyet, resmi dil ise Arapçadır. Göç yoluyla çalışanların çokluğuyla birlikte İngilizce de günlük hayattaki yerini artırmıştır. Göç yoluyla çalışmak için gelen insanların birçoğunu Nepal ve Hindistan’dan gelen göçmenler oluşturur. Katar tipik bir Arap ülkesi olmaktan kurtulmaya çalışmaktadır. Son yıllarda eğitime verdiği önem artmıştır. Üniversiteye kadar eğitim alınmasını sağlayan adımlar atılmaya başlanmıştır.

Katar’ın iklimi nasıldır ve Katar’a ne zaman gidilmesi uygun olur?

Katar, Arap Yarımadasının iklim özelliklerini karşılayan bir ülkedir. Ülkenin tamamı kumla örtülüdür. Güney kısmı çöllerden oluşan ülkenin nüfusunun yoğun olduğu şehirler ise gelişmişlik düzeyiyle birlikte yapılan yollar sayesinde kurak iklimden oldukça az etkilenmektedir. Çöl iklimi dolayısıyla yazın Katar’da dışarı çıkmak bile çok zordur. Ancak kış ayları seyahat edecek insanları çok zorlamaz. Ekim ve Şubat arasında kalan zamanlarda Katar’a gitmek en uygun seçimdir.

İncele!  Mali Nerede Nasıl Gidilir

Katar’da gezilecek yerler ve tarihi yerler

Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir Katar’da hâkim olan çöl iklimi birçok sosyal aktiviteyi kısıtlasa da ülke Basra Körfezi’ni en verimli şekilde kullanmaktadır. Su sporlarıyla ilgili birçok etkinliği bulunan Katar’da kıyı kesimleri gezilecek yerler sıralamasında ilk sırada bulunur. Katar’da yapılabilecek bir diğer etkinlik ise çöl safarisidir. Bütün gün süren etkinlikte, turistler çöldeki kum tepelerinde gezdirilir ve oradan sahile götürülür. Katar’ın başkenti Doha, düzgün bir tatil yapılabilecek belki de tek yerdir. Doha’nın marinası olan dünyaca ünlü Pearl görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihi açıdan en değerli varlığı İslam Eserleri Müzesi olan Doha’nın corniche adında bir de sahil şeridi vardır. Katar Etnografya Müzesi ise Katar’ın en büyük müzelerinden biridir. Bunların yanında Modern Sanatlar Müzesi ve Doha Hayvanat Bahçesi de gezilebilecek önemli yerler arasında yer almaktadır. Katar’ın kuzeybatısında ise Al-Zubarah kalesi yer almaktadır. UNESCO tarafından dünya miras alanı ilan edilen kale geçmiş yüzyıllarda inci ticaretinin merkezi konumunda olmuştur.

Katar’da gece hayatı nasıldır?

Katar, gece hayatı denince sönük kalan bir ülkedir. Ülkenin en büyük şehri olan Doha’da sadece otellerin barlarında gece hayatı vardır. İçki içmek için turist olduğunuzu belgelemeniz gereken ülkenin gece hayatı oldukça pahalıdır.

Katar mutfağı nasıldır?

Katar, aldığı göçlerle birlikte mutfağında da çeşitli ülkeleri barındırır. İstediğiniz zaman istediğiniz ülkenin yemeğini bulabileceğiniz Katar’da yerel lezzetler Kuzey Afrika ve İran’dan etkilenmiştir. Temelde kuzu, koyun ve keçi etinden oluşan Katar mutfağının en önemli yemekleri arasında machboos ve ghuzi vardır. Helva ve hurma ise sunulan tatlıların başında gelir.

Katar’a nasıl gidilir?

Katar nerededir ve Katara nasıl gidilir Katar’a hemen hemen her gün Türkiye’den uçak seferi vardır. Aktarmalı ve aktarmasız olarak gidilebilen yol yaklaşık olarak 4 buçuk saat sürmektedir. Gidiş geliş fiyatlar ise önceden alınması koşuluyla toplam 700 TL’yi bulabilir. Katar Türkiye’ye vize uygulamaktadır.

İncele!  Namibya Nerede Nasıl Gidilir

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ