Karadağ nerede ve nasıl gidilir

12 Kasım 2016

Karadağ nerede ve nasıl gidilir?

Karadağ nerede ve nasıl gidilir? Karadağ 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş 10 yıllık bir ülkedir. Yugoslavya’nın topraklarına dahil olmuş bir ülke olan Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Birbirine benzeyen dillerin konuşulduğu Balkanların en yeni ülkelerinden biridir. Yugoslavya’dan çıkan birçok ülke gibi sporun hemen hemen her dalında yetenekli sporculara sahiptir.

Karadağ nerede ve nasıl gidilir - Karadağ nerede ve nasıl gidilir

Karadağ’ın önemli şehirleri nelerdir?

Karadağ’ın en önemli şehri başkent Podgorica’dır. Podgorica’yı Niksic şehri takip etmektedir. 185 bine yaklaşan nüfusuyla başkent Podgorica, ülkenin en büyük şehridir. Niksic ise nüfus olarak başkentin üçte biri olmasına rağmen sanayi, kültür ve eğitim anlamında ülkenin en önemli şehirlerinden biridir.

Karadağ’ın nüfusu nasıldır?

Karadağ yaklaşık olarak 750 bin kişilik nüfusa sahiptir. Nüfusun önemli bir kısmı Karadağlılardan, bir diğer önemli kısmı da Arnavutlardan oluşmaktadır.

Karadağ’ın resmi dili nedir?

Karadağ’ın resmi dili Karadağcadır. Ancak bu dil Balkanlardaki birçok ülkenin diliyle fonetik benzerlikler gösterir. Tanınan diller arasında ise Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça vardır.

Karadağ’daki inanç sistemi nasıldır?

Karadağ nerede ve nasıl gidilir? Karadağ bulunduğu coğrafya gereği tarihi boyunca Hristiyanlık ve Müslümanlık ile iç içe olmuştur. Bu yüzden toplumun bir kısmı Hristiyan bir kısmı da Müslümandır.

Karadağ iklimi nasıldır ve Karadağ’a ne zaman gidilmelidir?

Karadağ iklimi Akdeniz iklimi özellikleri taşır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ülkede iç kesimler dağlık olduğu için kar da yağar. Ancak Karadağ’a Mayıs ve Eylül ayları arasında gitmek en ideal seçimdir. Ancak Karadağ’a gidilmesi gereken zamanlar arasında festival zamanları da vardır. Karadağ’da birçok festival düzenlenmektedir.

Karadağ’da gezilecek yerler, tarihi yerler nelerdir?

Karadağ nerede ve nasıl gidilir Karadağ’da iki bölge UNESCO tarafından koruma altındadır. Bunların ilki Durmitor ve Tara Irmağı Kanyonu’dur. Bu kanyon Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyadaki en büyük ikinci kanyondur. UNESCO tarafından korunan bir diğer bölge ise Kotor şehridir. Küçük bir şehir olan Kotor, tarihi değerleri sayesinde korumaya alınmıştır. Venediklilerin, Roma İmparatorluğu’nun ve Osmanlı İmparatorluğu’nun elinde bulunmuştur. Sahil şeridiyle beraber tatil beldesi olarak da ilgi çekmektedir. Bu iki yerin yanında Sveti Stefan adası ve Ostrog Manastırı da ilgi çekici bölgelerdendir. Sveti Stefan adası tarihte birçok ünlünün tercih ettiği şirin bir bölgedir. Sümela Manastırına benzeyen yapısıyla Ostrog Manastırı dikkat çekici bir yapıdır.

İncele!  Gana nerede nasıl gidilir

Karadağ’da gece hayatı nasıldır?

Karadağ’da gece hayatı yine bir tatil beldesi olan Budva’da çok önemli. Yaz aylarında dünyanın birçok yerinden misafir alan şehirde Avrupai tarzda gece hayatına hâkim. Birçok gece kulübü ve barın bulunduğu şehirde insanlar da birbirine karışmıyor.

Karadağ’da ne yenir ne içilir?

Bulunduğu coğrafya nedeniyle balık, kırmızı et ve peynir Karadağ mutfağında önemli bir yer kaplamaktadır. Lahana ve et çeşitleri içeren rastan ile patates ve peynirle yapılan kaçamak isimli yemekleri denenmesi gereken tatlardandır. Börek gibi hamur işlerine de ilgisi olan Karadağ’ın mutfağı bizim mutfağımıza sadece içerik olarak benzemektedir. Yerel içkileri arasında ise rakija ve şarap tüketimi oldukça fazladır.

Karadağ’a nasıl gidilir?

Karadağ nerede ve nasıl gidilir Karadağ, Türkiye’ye vize uygulamamaktadır. Türkiye’den giden ziyaretçiler 90 gün boyunca vizesiz olarak Karadağ’da kalabilirler. 2 saate yakın bir uçak yolculuğu ile Karadağ’a ulaşılabilir. Gidiş Dönül 700 TL’ye halledilebilecek yolculuk tatil için gayet uygundur. Ancak Karadağ’a hususi arabayla da gidilebilir. Yakıt parası, geçiş yapılacak ülkelerdeki vize ücretleri derken uçak yolculuğundan çok daha pahalı bir yoldur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ