Kapadokya Gezilecek Yerler

Büyük bir alanı Nevşehir ili içinde kalan tarihi bir bölgedir. Yaklaşık olarak bundan 60 milyon yıl önce üç adet yanardağın patlaması ve bu yanardağların püskürttüğü lav ve küllerin seneler içinde başkalaşım yaratarak oluştuğu bir bölgedir. 1985 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine eklenen bu Kapadokya için en çok merak edilen soru Kapadokya Gezilecek Yerler nerelerdir sorusudur. Bunun üzerine şunu dememiz gerekir ki eşi benzeri bulunmayan bu doğa harikası yapı yerli ve yabancı turisti kendine çekmektedir. Erciyes Hasan Dağı ve Güllü Dağın püskürttüğü lav ve küllerden meydana gelen bu bölge Pers dilinde güzel atlar ülkesi adın ile anılmaktadır. Coğrafi anlamda da eşsiz bir görüntüsü vardır ki her sene milyonlarca turisti kendisine çekmektedir.

Gezilecek Yerler

Güllüdere Vadisi; Göreme ilçesi sınırında kalan bu vadide pek çok kilise manastır ve yaşam kalıntıları vardır. Peribacası oluşumunu da en güzel bir şekilde izleyebileceğiniz bu vadide 4 kilometre uzunluğundaki trekking parkuru oldukça rağbet görmektedir. Bu alanda kesinlikle üç haçlı kilise ve ayvalı kilise görülmelidir.

Zemi Vadisi; Göreme ilçesi ve açık hava müzesi arasında kalan bu bölge tam olarak 5600 metre uzunluğunda bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Balon gezilerinde de üzerinden geçilecek olan bu vadi içindeki sarnıç kilisesi saklı kilise görkündere kilisesi ve el nazar kilisesi görülmesi gereken tarihi yerlerdir.

Sunset Point; Kapadokya Gezilecek Yerler arasında yer alan bu bölgede günü eğer güzel bir manzara ile bitirmek istiyorsanız o halde buraya gelmelisiniz. Kapadokya nın gün batımını izlemek için en güzel yeri olan bu bölgede günbatımı saatlerinde her yer kızıl bir görüntü oluşturuyor.

Uçhisar Kalesi; Kapadokya içindeki tüm yerlerin panaromik bir şekilde seyrine olanak veren bu kalenin zirvesinden Kızılçukur Ortahisar Ürgüp İbrahimpaşa Mustafapaşa ve Gömede Vadileri ile Göreme Avanos Çavuşin Nevşehir Çat ve Erciyese kadar büyük bir coğrafya izlenebiliyor. Uçhisarda bulunan bu kale gün batımını izlemek içinde en güzel mekanlardan birisidir.

İncele!  Yunanistan Kültürel Tur Bölgeleri

avanosshop - Kapadokya Gezilecek Yerler

Paşabağ; Avanos sınırları içinde yer alan bu bölgede en çok ziyaret edilmesi gereken yer paşabağ rahipler vadisidir. Göreme avanos yolu üzerinde buluna ve zelveye daha çok yakın olan bu vadi şapkalı peribacalarının görüldüğü muazzam bir yerdir. Ayrıca bu bölgenin çevresinde yer alan hediyelik eşya satan dükkanlardan da gezinizi ölümsüzleştirecek bir ürün alabilirsiniz.

Devrent Vadisi; Hayal vadisi ya da perili vadi olarak da bilinebilir. U şeklinde bir yapısı olan bu vadi Avanosta yer alıyor. Bu bölgedeki peribacaları ise daha çok hayvan ve insan figürlerini andırmaktadır. Meşhur deve figürünün ortaya çıktığı peribacası da bu vadi içindedir ve yürüyüşünüz sırasında görebileceğiniz bir yerdedir.

Güray Museum; Dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olarak tarihe adını yazdıran bu müze bölgenin binlerce milyonlarca yıllık birikimini turistlere aktarabiliyor. Kapadokya nın en büyük imalat ve satış bölgesi de bu müzedir.

Temenni Tepesi; Ürgüpte bulunan bu tepe 1288 yılında vecihi paşa tarafından Kılıçaslan için yaptırılmış bir anıt mezara ev sahipliği yapıyor. Tepenin ortasında yer alan kümbet ise zamanında kütüphane olarak kullanılmıştır.

Ortahisar; Türkiye nin soğuk hava deposu olarak da bilinen bu bölge bozulmamış köy kültürünü hala devam ettirmektedir. Köy merkezinde yer alan tüf ve kaya parçaları çevresine yapılmış evlerden oluşmaktadır. Etnografya müzesi de bu bölgede kalmaktadır.

Gaziemir Underground City; Kapadokya Gezilecek Yerler arasında kesinlikle görülmesi gereken bir bölgedir. Diğer yer altı şehirlerinden farkı ise yer altı şehri ve kervansarayı birlikte barındırmasıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ