Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir

12 Kasım 2016

Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir

Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir Kanada, 15. Yüzyıla kadar Aborjinlerin anavatanı olmuş, Fransız ve İngiliz kolonicileri ile şimdiki haline gelmesindeki ilk adımı atmıştır. Başkenti Ottawa olan ülke dünyanın en yaşam seviyesi en iyi olan ülkelerinden biridir. Tek komşusu Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Kanada’nın en önemli şehirleri

Kanada’nın en önemli şehirler Toronto, Montreal ve Vancouver’dır. Başkent Ottawa ise dördüncü sırada gelir. Toronto, dünyanın en iyi yaşanılacak yerleri arasındadır. Montreal, Amerika kıtasında olmasına rağmen Avrupa şehirlerine benzer. Vancouver ise Britanya kültürünü barındırmasıyla ve nüfusundaki Asyalı çoğunluğuyla kozmopolit bir merkezdir. Başkent Ottawa ise tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlüdür.

Kanada’nın demografik yapısı, dili ve dini inançları nasıldır?

Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir Kanada’nın nüfusu 36 milyon civarındadır. Ayrıca ülke yüksek refah seviyesinden dolayı sürekli göç almaktadır. Ülkede yüzde 15 oranında Asyalı vardır. Birçok ırktan ve kültürden etkilenen Kanada’nın yüzde 76’sını beyaz ırk oluşturur. Ancak bu beyaz ırk da kolonileşme döneminden kalma olduğu için İngiliz ve Fransız kökenlidir. Kanada’da yüzde 25’lik azımsanmayacak bir ateist nüfusu vardır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu ise Hristiyan’dır. Katolikler ve Protestanların oranı birbirine yakındır. Kanada’nın iki resmi dili vardır; Fransızca ve İngilizce. Nüfusun büyük bir kısmı İngilizce konuşur. Ayrıca eyaletler de kullanacağı dili seçebilmektedir.

Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir1 - Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir

Kanada’nın iklimi nasıldır ve ne zaman gidilmelidir?

Kanada’nın iklimi kıtanın büyüklüğü göz önüne alınınca çeşitlilik gösterebilir. Kuzey ve kuzeye yakın kesimlerinde kutup iklimi de görülebilir. Kışları sert geçer. Amerika Birleşik Devletleri sınırına yakın sahiller ise kısa ve sıcak geçen yaz tatilleri için uygundur. Kanada’ya senenin her zamanı gidilebilir. Ülkede her daim yapılabilecek festival ve eğlenceler vardır. Sosyal olarak inanılmaz derecede gelişmiş bu ülkenin hem kış hem de yaz festivalleri vardır.

İncele!  Vizesiz Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli

Kanada’da gezilecek yerler ve tarihi yerler arasında neler vardır?

Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir Kanada denince akla ilk gelen gezilecek yer Niagara Şelalesidir. Amerika Birleşik Devletleri sınırında bulunan şelaleler her sene birçok ziyaretçi çeker. Dünyanın en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Niagara Şelaleleri kaynağını buzul kütlelerinden alır. Ottawa’da bulunan Rideau Kanalı ve müzeler gezilebilir. Müzeler 1. Dünya Savaşı ve Kanada tarihi içeriklidir. Casa-Loma kalesi ve CN Tower Toronto’nun sunduğu gezi alanlarıdır. Montreal ise kendi adını verdiği bir botanik bahçesi ve Notre Dame Bazilikasına sahiplik yapar. Vancouver ise müzeleri, parkları, akvaryumu ve Whistler kayak merkeziyle turistlerin ilgisini cezbeder.

Kanada gece hayatı nasıldır?

Kanada’da gece hayatı, ülke son derece gelişmiş ve sosyal olduğu için belirli standartlardadır. Vancouver’daki Gastown bu konuda bilinen bölgelerden biridir. Ancak Kanada’da festivaller daha çok ilgi çekmektedir.

Kanada’da ne yenir, ne içilir?

Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir Kanada’da yiyecek kültürü göçlerden etkilenmiştir. Asya mutfağı ülkede sözü geçen bir mutfak haline gelmiştir ancak Asya mutfağının yanında Avrupa ve yerli mutfağı da vardır. Aborjinler tarafından Kanada kültürüne kazandırılan akçaağaç şurubu, somon, kiviack ve bannock gibi yiyecekler Kanada’da tadılması gereken lezzetlerin başında gelir. Caesar isimli yerel içki Kanada’nın adıyla anılan bir alkollü içkidir. Kanada viskisi de ülkenin önemli içkilerindendir. Alkolsüz olarak ise zencefilli gazoz ve böğürtlen şurubu vardır.

Kanada’ya nasıl gidilir?

Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir Kanada’ya gitmek için vize gereklidir. Uçakla aktarmasız olarak Toronto’ya uçuşlar mevcuttur. Yaklaşık 11 saat süren bu yolculuk gidiş dönüş 3.000 TL’ye yapılabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ