Kamerun nerede ve nasıl gidilir

13 Kasım 2016

Kamerun nerede ve nasıl gidilir?

Kamerun nerede ve nasıl gidilir? Kamerun, Batı Afrika’da Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir Afrika ülkesidir. Başkenti Yaounde’dir. 1960 yılında Fransa’ya 1961 yılında ise İngiltere’ye olan bağımlılığından kurtularak bağımsızlığını ilan etmiştir. Portekizlilerin ilk kez temasta bulunduğu Kamerun, renkli yerel giyim tarzıyla da ilgi çekici bir ülkedir.

Kamerun’un önemli şehirleri nelerdir?

Kamerun’un en önemli şehri Douala şehridir. Geçimini tekstil, yiyecek ve içecek üretimiyle sağlayan şehrin nüfusu 1 buçuk milyona yakındır. 19. yüzyılın en büyük köle merkezlerinden biri olarak ün yapmıştır. Kamerun’un ikinci en önemli şehri ise başkent Yaounde’dir. 19. Yüzyılın başlarında fildişi ticaretinde önemli bir yer tutmuş olan şehrin en önemli geçim kaynağı tarım ve sanayidir.

Kamerun’un dini, dili ve nüfusu nedir?

Kamerun nerede ve nasıl gidilir Kamerun’da resmi dil Fransızca ve İngilizcedir. Ülkede hâkim inanç şekli ise yüzde 70’lik oranıyla Hristiyanlıktır. Hristiyanlığın ardından yüzde 20’lik oranıyla Müslümanlık gelir. Kalan yüzde 10 ise yerel inançlardan oluşur. Kamerun’un nüfusu 25 milyona yakındır. İçerisinde 250’den fazla etnik unsur olan ülke nüfusunun büyük bölümü başkentte, Douala’da ve sahil kesimlerinde yaşamaktadır.

Kamerun nerede ve nasıl gidilir1 - Kamerun nerede ve nasıl gidilir

Kamerun’un iklimi nasıldır ve ne zaman gidilir?

Kamerun’da iklim güneyden kuzeye doğru gidildikçe kuraklaşır. Kasım ve şubat ayları arasında yağışlar azalır ve en rahat gezilecek zaman bu aylar arasıdır. Diğer aylarda çok fazla yağış görülür ve ülke içerisinde seyahat etmek zorlaşır.

Kamerun’da gezilecek yerler nelerdir?

Kamerun nerede ve nasıl gidilir Kamerun’da Limbe vahşi hayat merkezi, UNESCO tarafından korumaya alınan ve birçok farklı canlı türüne sahiplik yapan Dja Faunal rezervi, Mont Febe müzesi, Bat Afrika’nın en yüksek dağı olan Mont Cameroon ve UNSESCO’nun ülkede korumaya aldığı bir başka bölge olan Waza milli parkı gezilebilecek yerler arasındadır. Bunların dışında Limbe ve Kribi bölgelerinde sahiller vardır.

İncele!  Malezya Nerede Nasıl Gidilir

Kamerun’un tarihi bölgeleri nelerdir?

Kamerun’un tarihi, başkentteki müzelerde sergilenmektedir. Başkentte bulunan Afhemi Müzesi ve Kamerun sanat müzesi bunların başında gelir. Ayrıca yine başkentte bulunan Yaounde Katedrali ve Marche Katedrali de önemli tarihi merkezlerden biridir. Kamerun’un batısında yer alan Foumban şehrinde ise Bamum sarayı bulunmaktadır.

Kamerun gece hayatı nasıldır?

Kamerun’un gece hayatı ülkenin en büyük şehri olan Douala’da geçer. Douala dışında pek bir gece hayatı olmayan Kamerun’da Douala şehrinden de çok fazla bir şey beklenmemelidir.

Kamerun’da ne yenir ne içilir?

Kamerun nerede ve nasıl gidilir Kamerun, mutfağı ile Afrika’da yükselmiş bir ülkedir. Çok geniş bir yemek yelpazesi bulunan ülkede en bilinen yiyecekler tatlı patates, tatsız muz, manyok, mısır, darı ve Fufu’dur. Mısır ve darı, çöl iklimine yakın kuzey bölgesinde yaygındır. Geri kalan yiyecek çeşitleri ise güney ve sahil kesimlerince tüketilir. Kamerun yerel mutfağının yanında birçok yabancı mutfağa da sahiptir. Fransız mutfağının ağırlıklı olduğu kültürde İtalyan, Alman ve Çin restoranları da vardır. Fransız restoranları dünya çapında ün yapmış restoranlardır ancak fiyatları da bu üne göre oldukça yüksektir. Kırmızı muz, mango ve yeşil portakal gibi egzotik seçeneklerin de bulunduğu yemek kültürüne balıkçılık da katkı sağlar. Karides ve birçok balık çeşidi sunulur. İçecekler konusunda ise başı kahve çekmektedir. Kahveden sonra ise çay gelmektedir. Ancak alkollü içecekler konusunda da zengin bir içeriğe sahiptirler. Darı ve mısır birası ile palmiye şarapları ülke genelinde çokça tüketilmektedir.

Kamerun’a nasıl gidilir?

Kamerun nerede ve nasıl gidilir Kamerun, Türkiye’den gelecek ziyaretçilere vize uygulamasını zorunlu kılmıştır. Kamerun’a aktarmalı olarak birçok uçuş vardır. Gidiş dönüş toplam 3.000 TL gibi bir fiyata yapabileceğiniz uçuşlar 15 saat civarında sürmektedir.

İncele!  Bahamalar Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ